Skocz do zawartości

Domek z laminatu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Właśnie buduje tzagi z styropianu o rozpiętości 120cm z tego opisu http://tzagi.altervista.org/. Rdzenie wycięte według opisu, wyszły nawet nieźle. Problem lezy w zamocowaniu domku silnika które wykonałem z laminatu epoksydowego z miedzią.

Nie wiem ja to zrobić przykleić czy przewiercić na wylot rdzenie i skręcić na śruby .

 

post-7422-0-73316200-1343626773_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich :domkach: ścianka tylna - do której przykręcany jest silnik - zawsze jest pod kątem prostym do spływu. Wten sposób mam pierwszy punkt solidnego mocowaniabo klejona do zawsze wzmocnionego balsa spływu. Teraz doklejam boki. Od wewnątrz daję pasek tkaniny na każdą powierzchnię i laminuję. tak wklejonego nic nie zniszczy. A, zapomniałem - oczywiście na skrzydle po środku też położony jest laminat więc całosć do sztrywnej i twardej powierzchni klejona jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich :domkach: ścianka tylna - do której przykręcany jest silnik - zawsze jest pod kątem prostym do spływu. Wten sposób mam pierwszy punkt solidnego mocowaniabo klejona do zawsze wzmocnionego balsa spływu. Teraz doklejam boki. Od wewnątrz daję pasek tkaniny na każdą powierzchnię i laminuję. tak wklejonego nic nie zniszczy. A, zapomniałem - oczywiście na skrzydle po środku też położony jest laminat więc całosć do sztrywnej i twardej powierzchni klejona jest.

 

Domek pod silnik mam już polutowany , zapomniałem o balsie na spływie nie wiem może na sruby i zdrugiej strony pasek laminatu i nakrętki i póżnej na klej.. Nie jest to może zapiękne ale ma służyć do nauki latania.

 

tzagi1.jpg

 

tzagi2.jpg

 

tzagi3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co da przykręcona śruba do lekko przelaminowanego styropianu? I to za tłumaczenie, że to do nauki latania. Jesli od drgań obracającego się śmigła domek w końcu sie wyrwie to jaka to będzie nauka latania? Tak jak masz do spływu doklej pasek sklejki i do tego jeszcze raz tylną sciankę "domku" . A dlaczego aż taki kąt mocowania silnika? Czy zanim wyciąłeś wcięcie na silniki smigło to sprawdziłeś punk SC ? Wydaje się - tak optycznie, że za duże wcięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co da przykręcona śruba do lekko przelaminowanego styropianu? I to za tłumaczenie, że to do nauki latania. Jesli od drgań obracającego się śmigła domek w końcu sie wyrwie to jaka to będzie nauka latania? Tak jak masz do spływu doklej pasek sklejki i do tego jeszcze raz tylną sciankę "domku" . A dlaczego aż taki kąt mocowania silnika? Czy zanim wyciąłeś wcięcie na silniki smigło to sprawdziłeś punk SC ? Wydaje się - tak optycznie, że za duże wcięcie.

 

Witam

1. Środek ciężkości z tym silnikiem i pakietem właśnie tak wyszedł , i dlatego wyszło tak głębokie wcięcie pod silnik i śmigło. SC znaduje się 18cm od dziobiu według planów.

2. Na spływ wkleję na polimer sklejkę i do niej przykleję tylną ściankę którą także wytnę ze sklejki, póżniej dokleje boki ze sklejki. Nie będe montował tego domku z laminatu, obawiam się że po przyklejeniu odpadnie.

3. Czym laminujesz tkanine ?

4. Wyczytałem na forum że wręga do której przykręcony jest sinik ma być po kątem prostym do dolnej powierzchni płata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wręga silnikowa u mnie jest zawsze pod kątem prostym - tak wizualnie. Jeśli sprawdzone SC przed wycięciem to OK, część osób zapomina o tym potem płacze co zrobić z tym faktem. Sklejkę, listewkę czy cokolwiek twardego na spływ wycięcia nie kleiłbym polimerem tylko żywicą lub Soudal 66a - to taki idealny do styropianu + drewno pieniący pod wpływem wilgoci. Laminuje cwykle tym co posiadam - epidian 53, tkanina też taką jaką akurat posiadam. Jesli jest zbyt cienka do daję dwie warstwy - ale to na łączenie obu połówek skrzydła. Szerokośc w zależności od rozpiętości modelu - parenascie cm w górę.

post-33-0-61231800-1360747268.jpg

W innych skrzydłach obudowywuję ten domek tworząc jeden kadłub, w którym można schować całe wyposażenie:

post-33-0-90414900-1360747639_thumb.jpg

Tu widać szerokość laminowania - 15cm w skrzydle o rozp. 185cm:

post-33-0-66451900-1360747726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie udało mi się troche popchnąć robote do przodu. Wybrałem laminowanie skrzydła na żywicę i tkaninne na podszewki mocna i lekka.

Skrzydło ma rozpietość 120cm i zalaminowane waży około 566 gramów bez wyposażenia. Moje obawy dotyczą jego wagi czy to nie zawiele?????

 

 

 

http://zapodaj.net/4...a514c3.jpg.html

 

http://zapodaj.net/e...e6b14d.jpg.html

 

http://zapodaj.net/f...7c712c.jpg.html

 

http://zapodaj.net/2...55b5ae.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.