Skocz do zawartości

tani-prosty-niezniszczalny?


adi-000

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuje jakiegoś chińczyka za 33zł :) Obecnie w posiadaniu mam ten egzemplarz i sprawuje się świetnie (Akrobata o wadze ~420g na około 80% gazu ciągnie pionowo do góry). Za tą cenę nie ma się co zastanawiać. Do silnika potrzebujesz jeszcze regulator obrotów np. taki. Mam taki sam regulator tylko, że słabszą wersje (15/20) i również nie mam zastrzeżeń. Za 93 zł masz świetny zestaw napędowy :)

 

Edit:// Link do regulatora poprawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

"dzwoneczek" to przyswojona nazwa taniego silniczka produkowanego przez firmę TowerPro. (z racji chyba tego że troszeczkę przypomina dzwoneczek). Tutaj masz przykłady "dzwoneczków"

 

Należy zauważyć iż pomimo identycznej konstrukcji (wygląd) i ceny silniki te dzielą się na kilka modeli o różnych parametrach. Jednym z nich jest parametr określający ilość obrotów na Volt (kv). Dla konstrukcji TowerPro mieści się ona pomiędzy 870kv a 2000kv (tak na oko).

To ważny parametr przy wyborze silnika do modelu. Mówi on nam o tym jakich maksymalnych obrotów dążyć będzie silnik przy identycznym zasilaniu (napięciu). W praktyce oznacza to możliwość stosowania różnych śmigieł i optymalnego dobrania parametrów napędu do modelu. Zastosowane śmigło stanowi opór dla silnika i to ono w głównej mierze odpowiada za prąd jaki pobiera silnik.

Im mniejsze kv tym mniejsze obroty maksymalne silnika - wówczas można stosować śmigła o większej średnicy (o większym oporze) dające większy ciąg statyczny lecz niższą prędkość strumienia zaśmigłowego (np śmigła typu SlowFly GWS`a). Takie napędy są dedykowane do modeli wolnolatających czyli popularnych ShockFlyerów czy ParkFlyerów.

Konstrukcja takich modeli i tak nie pozwala lub nie przewiduje uzyskiwanie większych prędkości (styl lotu, czy opór płatowca). Pozwalana to zredukować pobierany prąd przez silnik w sposób taki iż jest on przetwarzany w najbardziej optymalny sposób. (nie wytwarza się wówczas zbędnie dużej prędkości strumienia zaśmigłowego które i tak nie jest wykorzystywane). To opcja dająca największy ciąg statyczny przy największej redukcji prędkości strumienia (pomimo mniejszych obrotów maksymalnych).

 

Dal modeli szybszych (np delta, latające skrzydło, park jet) dedykowane są właśnie silniki o większym kv po to aby napęd mógł nadać większą prędkość lotu. Prędkość jak wiadomo kosztuje i dzieje się to kosztem ciągu statycznego. Dla tych silników dedykowane są śmigła mniejszej średnicy wytwarzające mniejszy opór przy większych prędkościach obrotowych lecz większe obroty pozwalają wytworzyć większą prędkość strumienia zaśmigłowego. Ciąg statyczny w tym przypadku będzie niższy aniżeli w przypadku opisanym wyżej pomimo nawet wyższych obrotów śmigła. Oczywiście cały czas zachowując identyczne napięcie zasilania i identyczny pobór prądu przez silnik w obu przypadkach!

 

Więc decyzja o wyborze napędu zależy także o tego co ma ów napęd napędzać. Najczęściej jednak wybiera się opcję pośrednią dającą się zastosować w większej gamie modeli chodź nie do końca efektywnie.

 

Meloow zaproponował Ci silnik o prędkości obrotowej 1750kv (notabene chyba dość drogi) i jeżeli ja zdecydowałbym się na taki silnik do delty zastosowałbym zasilanie 3s i śmigło nawet mniejsze niż 8x4 lecz o większym skoku (np. 6x5). Ciąg statyczny wysokości 600 gram nie jest potrzebny do takiej delty a tym sposobem można zwiększyć jeszcze trochę obroty i prędkość strumienia zachowując max pobierany prąd. Natomiast do wolnolatających modeli wystarczy obniżyć napięcie zasilania (2s) i założyć większe śmigło aby utrzymać pobierany prąd. Ciąg statyczny nie będzie dużo mniejszy od tego na śmigle 8x4 i pakiecie 3s. Pozwoli jednak natomiast efektywniej użyć napędu i zmniejszyć masę modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin133 nie chodziło mi o zaproponowanie konkretnego silnika tylko właśnie serii silników z TowerPro i jak napisałeś powinno się dobrać odpowiedni silnik do danego modelu. Silniki te można nabyć bardzo tanio w stosunku do innych renomowanych firm i uważam że na początek modelarstwa są OK. Ja osobiście używam tego TowerPro Bm2408-21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba je ustawic napisem front do przodu :)

Kazde smiglo sie nadaje.

 

Tak - każde śmigło może być ponieważ śmigła się dzielą na lewe i prawe a to nie problem dla silnika elektrycznego gdzie dowolnie można zmieniać kierunek obrotów. - należy założyć śmigło napisami do przodu czyli zgodnie z kierunkiem lotu i zastosować właściwy kierunek obrotów silnika.

 

A to że wyboru kierunku obrotów nie ma w silnikach spalinowych śmigła prawe nazwano potocznie pchającymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

marcin133 powiedz mi jak przymocowałeś silniczek.

do listewki??? mam dodatkowe mocowanie z radiatorem

 

HeatSink_thumb.jpg

 

kupiłem silniczek TP 2408-21

i w komplecie dostałem też takie plastikowe coś

 

2005112164720308.jpg

 

jak to zamontować na silniczku ??? czy to może jest do przekładni??

szukałem na forum ale nie znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem w ten sposób, że kupilem listewkę sosnową o bokach tak aby ciasno weszły w ten kwadratowy plastik i przez tą dziurkę przykrecilem wkrętem aby zabezpieczyć przed wysunięciem. Następnie w sirodkowej cześci był taki otworek pasujący do tego metalowego mocowania z tyłu silniczka. Wywierciłem otworki w tym plastiku pod śrubki które miałem w komplecie i skręciłem na nie. Jak narazie nic się nie urwało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.