Skocz do zawartości

Z cali na milimetry


jacekb

Rekomendowane odpowiedzi

A z milimetrów na procenty? Poważnie pytam i nie robię sobie żadnych jaj, gdyż taki problem mi się rodził, kiedy chciałem sobie np. powiększyć plany modelu w skali 1:6 na plany w skali 1:4. Jaki algorytm tu zastosować lub jakim wzorem się posłużyć?

Bo tak, aby było jaśniej, o czym mówię: miałem plany p. Schiera modelu w skali 1:10. Poszedłem z tym na ksero wielkoformatowe i poprosiłem o powiększenie mi tego o 100%. Nie było sprawy i już mam plany w skali 1:5. :D Ale kiedy mam plany 1:6 i idę na to ksero, to co mam pani powiedzieć, aby uzyskać skalę 1:4 albo 1:3? O ile procent prosze to powiększyć? Być może jest to liczenie banalnie proste, ale nie dla takiego denata z matmy, jakim zawsze byłem. Albo inny problem: wiem ile miał swoich wymiarów oryginał. Mam plany też o jakichś tam wymiarach, ale podzielenie jednych przez drugie nie daje dokładnie skali. O ile więc procent powiększyć lub pomniejszyć posiadane plany, aby wyjść na właściwą skalę?

Wot zagwozdka i liczę ma jakiegoś matematycznego geniusza. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo prosto obliczyć :), wystarczy zastosować metodę mnożenia "na krzyż"

czyli np. chcąc otrzymać skale 1/4 z 1/6 trzeba ułożyć takie coś:

 

1/6 = 100%

1/4 = x

 

teraz dzieląc na krzyż wychodzi

1/6*x = 1/4*100%

1/6x = 25% teraz obustronnie mnożymy razy 6 /*6

x=25%*6

x=150%

 

tak więc te plany należy powiększyć o 150%

prawda, że proste :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc te plany należy powiększyć o 150%

prawda, że proste :) ?

 

Odejmij od tego jeszcze 50%. Przykladem moze byc samolot o rozpietosci 24m. W skali 1/6 ma 4m rozpietosci, a w skali 1/4 ma 6m rozpietosci, wiec wg tego co Marek mowil to podaje o ile powiekszyc, w tym przypadku co podales model z 4ch metrow zwiekszylby sie do 10 (100+150)%*4m, a nie do 6m czyli (100+50)%*4m 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc te plany należy powiększyć o 150%

 

Źłe tutaj napisałem, nie chodziło mi żeby powiększyć o 150%, tylko do 150%, a to jest róznica :).

 

Dodano:

Samolot 24metry w skali 1/6 ma 4 metry, a w skali 1/4 ma 6 metrów.

 

4 metry x 150% = 6 metrów

Tak więc dobrze wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.