Jump to content

Hitec flash5x - ustawianie EXP dla delty


krankor
 Share

Recommended Posts

Proszę o pomoc w ustawieniu EXP. Może jeszcze ktoś używa flasha5 w ten sposób.

Mam ten nadajnik z modułem FrSky do lekkich modeli.

Chcę w końcu zacząć używać tej funkcji, bo dziś rozbiłem szybszy troszkę model z powodu chyba za czułych sterów na małych wysokościach. Miałem ewidentne "zakłócenia na drążkach" icon_lol.gif

Mam takie ustawienia. Typ ACRO, mix typu ELEVON czyli delta.

No i czytam instrukcję, gdzie piszą, że są dostępne w tej funkcji kanały 1,2,3 i 4 (5 niedostępny).

A mnie w tej funkcji wyświetlają się tylko jako dostępne do tych zmian kanały 1,2,4. I na dodatek gdy wchodzę w kanał 1 lub 2 na stałe jest włączone OFF. Nie do wyłączenia, próbowałem wszystkich pstyczków i trymerów. A na 4 kanale jest ON, tylko on w delcie akurat mi jest niepotrzebny icon_twisted.gif

Czy coś robię źle? W trakcie desperackich prób zmieniłem nawet z ACRO na GLIDACRO ale prawie wszystko mi się rozjechało. I zniknął mixer do delty, więc wycofałem się.

Nie wierzę, że to mogłoby być nieustawialne.

Może ktoś sprawdzi to na swoim flashu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Miałem Hiteca Flasha 5X i latałem deltą. Na pewno mogłem zmniejszać wychylenia na na sterze wysokości. W tej chwili nie pamiętam jak to robiłem ale za 2 - 3 dni mogę to sprawdzić. Przez ten czas spróbuj poustawiać bo jest to wykonalne.

Instrukcja do Flasha 5X http://chomikuj.pl/marmolada112

Link to comment
Share on other sites

Poproszę oczywiście o sprawdzenie tego.

Mam instrukcję i robiłem, próbowałem to ustawić wg niej. Ale mimo ustawiania wartości ujemnej EXP (dla zmniejszenia czułości wokół neutrum) dla kanałów 1 i 2 nadajnik nie przyjmuje ich, bo nie potrafię przełączyć na tych kanałach z OFF na ON.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze nie sprawdziłem ale wygląda na to, że pomyliło mi się EPA z EXP. Na pewno latałem z EPA na sterze wysokości zmniejszonym do 30%, lotki pozostawiłem na 100%.

Mimo zmniejszenia wychyłów wysokości do 30% delta dalej żwawo się kręci. Bez zmniejszenia EPA czasami przy starcie delta zawijała mi się nad głową. Wydaje mi się, że zmniejszenie EPA powoduje podobne efekty do EXP.

Link to comment
Share on other sites

EPA to oczywiście co innego. Z tym nie mam problemu. Przy dwu lotkach rozmiarach 60x400 każda mam ustawione wychyły po ok +- 10 mm.

Chodzi o "uspokojenie" w okolicach neutrum takiej delty

A-AX-00240-03_a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem i tak to wygląda. Zdjęcia są kiepskiej jakości - z telefonu.

http://f749a125cb549ee1m.jpg

 

 

3f980f4ee795bb59m.jpg

Wygląda na to, że kanały 1 i 2 są aktywne.Zdjęcie drugie przedstawia ustawienie kanału 1 właśnie mignął w trakcie fotki, 4 kanału nie dotykałem. Sprawdziłem to naprędce myślę, że nie palnąłem kolejnego babola ;)

Zdjęcia są z Hiteca Flash 5X a Ty wspomniałeś o Flashu 5 bez X może tu jest problem.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję mazur.

Ja też mam 5x. Po jeszcze dokładniejszych poszukiwaniach znalazłem że lewy switch trzypozycyjny w jednym położeniu zmienia status EXP kanału "2" z OFF na ON. Ale tylko tego jednego :angry: .Na "1" nic nie działa, cały czas jest OFF. Cała sprawa o tyle się posunęła, że tym switchem mogę włączyć EXP w locie ale tylko wysokości. Lotki nadal są po staremu. Zapewne to wynika z powiązań mixów.

Link to comment
Share on other sites

Cała sprawa o tyle się posunęła, że tym switchem mogę włączyć EXP w locie ale tylko wysokości. Lotki nadal są po staremu. Zapewne to wynika z powiązań mixów.

Akurat położenia przełączników nie sprawdzałem ale sprawdzę. Popstrykam i poeksperymentuję z przełącznikami Oczywiście minie trochę czasu bo muszę się wybrać do właściciela Hiteca. Jestem ciekaw co to za problem i jak go rozwiązać.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za chęci pomocy :)

Dotąd nie używałem EXP i latałem "na ostro". W końcu wypadałoby wykorzystać ten dodatek. A tu masz, taki kwiatek na powitanie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Proponuję fajne latanie na "trzcinkę" Jeszcze można taką znaleźć. Trzcinę o wys. ok. 1,5 m wbijamy w trawę i próbujemy ją ściąć. Każdej zimy ścinamy spory snopek trzcin i wykorzystujemy go przez całe sezon. Nadlatujemy z każdej możliwej strony bez względu na wiatr. Jest to bardzo dobry trening, który uczy skrętów w lewo i prawo na niskiej wysokości, radzenie sobie z podmuchami wiatru, uczy oceny odległości. Delta nadaje się do tego doskonale, jest trudna do uszkodzenia, zwrotna i w razie potrzeby gwałtownie przyśpiesza. Do tego celu używamy prostych delt wykonanych z podkładów pod panele podłogowe. Przy prostej i taniej konstrukcji lata się na pewniaka, dużo ryzykuje i to jest najprawdziwsza szkoła latania w każdych warunkach. Używamy ich też do walki w powietrzu - bez taśm. Kto przeżyje ten zwycięża. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem ponownie. Po wejściu do EXP ostatnim przełącznikiem po prawej stronie SW#4 włączamy i wyłączamy kanał 1 ( ON - OFF)

Pierwszym przełącznikiem po lewej stronie SW#1 włączamy i wyłączamy kanał 2 ( ON - OFF )

Przy czwartym kanale nie pojawia się ani ON ani OFF mimo pstrykania wszystkimi przełącznikami (przełącznik TRENERA - drugi od lewej nie sprawny, unieruchomiony ) ale można zmieniać procenty. Nie wiem czy coś to zmienia.

Wszystko to ze wskazań wyświetlacza, na sucho posiadacz nadajnika nie ma delty.

 

Co do walki deltami zauważyłem, że deltą bez pionowych stateczników też można latać. Trochę "pływa" ale ma to nie większego wpływu na latanie.

Na jednym ze zdjęć delta po walce- za późno wyprowadzona do poziomu http://modelarzebartoszyce.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=43&Itemid=187

Link to comment
Share on other sites

Czy to znaczy że robiłeś te włączenia, wyłączenia bez ustawienia mixera ELEVON?

Bo u mnie tak jak pisałem wcześniej, z tym mixerem włączyć i wyłączyć dał się tylko kanał drugi.

Nie próbowałem jeszcze, ale zapewne na wyłączonych wszystkich mixerach aktywne są wszystkie kanały.

Link to comment
Share on other sites

Czy to znaczy że robiłeś te włączenia, wyłączenia bez ustawienia mixera ELEVON?

Najpierw mikser EVELON( już na stałe przypisany do modelu nr 1) a potem wszystkie działania które opisałem wyżej. Może przełącznik nie sprawny.

Link to comment
Share on other sites

Mam 5X system.

Na razie bez rozbierania sprawdziłem, że na innych mixerach też nie działa włączanie kanału 1 prawym switchem.

Ale na włączanie D/R prawy też jakoś nie włącza. Czyli to może być nie działający od dawna prawy switch. Nie używałem wcześniej go do niczego. Pozostaje rozbiórka...

Link to comment
Share on other sites

No i w końcu znalazłem babola. Zawiesił się prawy wyłącznik. Pewnie od nieużywania, jak słusznie zauważył mazur ;)

Po wymontowaniu i sprawdzeniu omomierzem obudził się i teraz klika.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.