Skocz do zawartości

Szybowiec 3m, własny projekt, proszę o porady


Volkodav
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

...

Przy budowie poprzedniego modelu nauczyłem się takiej sztuczki: laminowałem w ceowniku aluminiowym kilka rowingów węglowych z wyciętą listwą balsy o grubości 1 mm, po wyjęciu z tego ceownika otrzymujemy wytrzymałą listwę, która przede wszystkim jest w miarę sztywna, gładka, równa, lekka oraz bardzo wygodnie się z nią pracuje ;)

...

Lepiej stosować czysto węglowy pas dźwigara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jest on bardziej giętki i jest mniej wygodniej z nim robić, A żeby był sztywny musi być gruby, a aż taki gruby pewnie nie będzie potrzebny

 

Pas dźwigara jest bardziej elastyczny jednak kompletny, sklejony ze środnikiem i zamnięty np. szkłem, dźwigar będzie mocny i sztywny.

 

Też kiedyś chciałem mieć sztywniejszy element - podwozie, laminowałem je z przekładką balsową link 1

Jenak popełniłem poważny błąd i laminat się rozwarstwił już przy zbyt małym obciążeniu (link 2) także zwróć uwagę na to co i jak chcesz zrobić abyś się nie musiał uczyć na swoich błędach.

 

Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie na tę stronę http://aviatorstudio.../bd_center.html - step by step budowa Bubble Dancer'a modyfikowanego.

Tylko że jest on bardziej giętki i jest mniej wygodniej z nim robić, A żeby był sztywny musi być gruby, a aż taki gruby pewnie nie będzie potrzebny

Nie będzie giętki. Budujesz dwuteownik, on pracuje powierzchniami górną i dolną. Środnik nie bierze w tym udziału, niemniej na połączeniu węgla i balsy będą bardzo duże ścinania - dlatego włókna balsy prostopadle i dodatkowy oplot. Wkrótce badania niszczące :D Najpierw muszę wymyślić profil, co by znać wysokość.

 

PS. Długość skrzydła ma znaczenie krytyczne. W Moskito mam dźwigar ze sklejki i 2 listewki sosnowe 3x5mm. Nie wiem, czy wytrzyma 10G...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak więc po dłuższej przerwie spowodowanej przez dobrą pogodę (trzeba było latać pełnowymiarowymi szybowcami ;)) i czasochłonnym laminowaniem dźwigarów, wczoraj przysiadłem się do deski montażowej i postanowiłem coś posklejać do kupy. Jak już wcześniej wspominałem kadłub ograniczył mnie do rozpiętości 2,5 m.

 

Oto część dźwigarów (jeden siedzi jeszcze w formie, cztery zostały już użyte):

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e4d487986ded7498.html

 

A to wynik mojej wczorajszej pracy:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/66e28ac66bf2b071.html - żeberka do jednej części centropłata

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8c1b03753ae29a25.html - dwie połówki centropłata, jeszcze nie dokończone.

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej.

też mam kadłub universala. ale mój będzie latał na skrzydełkach od flamingo multiplexa. myślałem o profilu s3021 lub s3014. ale tak chwalicie te ag35. może się na niego zdecydować? cięciwy: centropłat 210mm, końcówka 160mm. poradźcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde w tych profilach nie znam sie zbytnio, i sam miewam problemy jakie wybrać ale cos niecoś słyszałem i napisze ze profile z rodziny AG (te popularniejsze) swietnie sie spisuja w termice i gdy model ma male obciążenie powierzchni nośnej. Wiec jesli taki będzie model to spróbuj zastosować AG 35 i następne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Profile z serii AG3X mają różne grubości i ugięcia, trzeba sobie wybrać odpowiedni do określonego szybowca (lub sekcji skrzydła). Im grubszy profil tym cięższy model może być. AG34 to właściwie to samo co S3021, tylko że teoretycznie mniejszy opór daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AG34 to właściwie to samo co S3021

 

A reszta to i tak CRD :D

 

Dziękuję za tą wypowiedź. Na profilach się nie znam, niuansów nie czuję. Na coś się muszę zdecydować i na razie cały czas krążę wokół S3021. Zima coraz bliżej... Może jakiś ranking zrobić? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie, to żeby nikt mnie źle nie zrozumiał powinienem napisać że są to profile bardzo podobne pod względem przebiegu krzywej biegunowej, jednak AG35 jest przesunięty nieco w lewo (w stronę mniejszego oporu). To jeżeli chodzi o wiedzę teoretyczną, z praktyki mogę powiedzieć że S3021 lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.