Skocz do zawartości

UBEC- usunięcie kondensatora.


GEX999
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Posiadam taki UBEC: http://abcrc.pl/p/52...nika-rozna.html , który chciałbym użyć w modelu halowym. Jak dla mnie liczy się każde pół grama, dlatego mam pytanie- czy mogę pozbyć się całkowicie kondensatora 56 µF (ten zielony) w celu zmniejszenia masy układu? Czy będzie to miało jakiś odczuwalny skutek? Wiem, że jest on po to, aby uniknąć chwilowych spadków napięcia, ale czy nie jest to tylko taki dodatkowy, zbędny bajer?

Mam też drugie pytanie. Do tej pory serwo lotek zasilałem z regulatora napięcia ST7806 podpiętym do pakietu 2S.

Kiedyś pojawiał się taki problem (zawsze kiedy ściągałem powoli drążek gazu):

.

Problem został wyeliminowany po zastąpieniu 2 kondensatorów ceramicznych 47 nF przez 2x 100 nF i przyklejenie układu do kadłuba, a nie do węglowego pręta, jak to było wcześniej. Jakiś czas temu zmieniłem regiel na CC Thunderbird 9 i po jakimś czasie zauważyłem, że serwo od SW czasami ma delikatne szarpnięcia w okolicy neutrum (głównie po delikatnym wychyleniu drążka), które wydawały się być intensywniejsze w momencie całkowitego wychylenia lotek. Czy to możliwe, że ST7806 aż tak sieje zakłóceniami? Jak się tego pozbyć i czy mogę się spodziewać podobnej sytuacji z moim UBEC'kiem? Szczerze mówiąc bardziej odpowiada mi stosowanie układów ST ze względu na niższą masę i wyższe napięcie, ale jak widać powodują one dziwne zachowania...

Proszę pomóżcie!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
czy mogę pozbyć się całkowicie kondensatora 56 µF (ten zielony) w celu zmniejszenia masy układu? Czy będzie to miało jakiś odczuwalny skutek? Wiem, że jest on po to, aby uniknąć chwilowych spadków napięcia, ale czy nie jest to tylko taki dodatkowy, zbędny bajer?

 

nie jestem elektronikiem, ale "na moje oko" służy nie tylko do "wygładzania" tętnień napięcia, ale również do odfiltrowywania zakłóceń (czyli też tętnień). Bez niego (o ile w ogóle to możliwe) odbiornik dostałby zapewne "małpiego rozumu"..

Są częścią każdego produkowanego regulatora (nie widziałem bez)

regulator.jpg

więc musi spełniać istotną i niezastąpioną funkcję w układzie, a nie sądzę że producent chciałby ot, tak sobie podnosić koszt.

Ale być może można zastąpić go jakimś lżejszym wagowo zamiennikiem, może nie stosowanym w produkcji bo droższym? Ale to już pytanie do kolegów elektroników...

 

co do drugiego pytania nie potrafię odpowiedzieć..

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Wydaje mi się, że jednak nie wszystkie mają. Przykładowo takie regle do modeli halowych jak CC Thunderbird 9, EMAX 7A czy Dualsky 6A nie mają kondensatorów elektrolitycznych. W prywatnej rozmowie z użytkownikiem Buwi777 dowiedziałem się, że kondensator prawdopodobnie jest konieczny, bo mój UBEC prawdopodobnie jest regulatorem impulsowym, a o ile wiem to w ww. regulatorach obrotów stosuję się liniowe regulatory napięcia więc to pewnie jest przyczyną braku konieczności stosowania kondensatorów elektrolitycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli przypomnienie dla Romana i Bartosza oraz innych szanownych nie-elektroników przypomnę jak działa regulator impulsowy na podstawie rysunku z postu #2.

 

W momencie kiedy na wyjściu ( tam gdzie jest napisane 5V/3A ) napięcie spadnie do poziomu 4,95 V układ LM2575 włącza/otwiera tranzystor Q2 - prąd poprzez cewkę 68uH zaczyna powoli rosnąć ( cewki tak mają że prąd przez nie nie może płynąć nagle ) wzbudzając pole magnetyczne wokół cewki jednocześnie ładując kondensator 1000uF. Jak napięcie dojdzie na wyjściu do poziomu 5,05V układ LM2575 zamyka tranzystor Q2. Przez pewien moment układ odbiorczy oraz kondensator 1000uF jest dalej ładowany/zasilany z zanikającego pola magnetycznego wokół cewki poprzez diodę D2. Dopóki napięcie na wyjściu a tym samym na kondensatorze 1000uF jest powyżej 4,95V to tranzystor Q2 jest zamknięty i energia/napięcie jest "czerpane" z kondensatora. Jak napięcie spadnie poniżej 4,95V -> patrz początek akapitu ...

 

I tu pytanie do autora wątku - co by było jakby nie było kondensatora wyjściowego? Gdzie przez moment byłaby gromadzona energia gdy wyłączony jest tranzystor Q2?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.