Skocz do zawartości

Szybowiec szkolny BezLOTEK 2


Artur Caban

Rekomendowane odpowiedzi

W sprawie statecznika pionowego (dopiero teraz, ale wcześniej tę kwestię przeoczyłem)

1. dolna płetwa, która w DLG ma oczywiście inną funkcję, w moim modelu szkolnym pełni funkcję płozy i chroni statecznik poziomy przy lądowaniu.

Miałem obawy, jak to się będzie zachowywać przy cyrklach, ale po pierwszych ok. 20 lotach z ręki i nie zawsze prostoliniowych przyziemieniach, na stateczniku nie ma nawet śladu uszkodzenia.

2. drugi powód zastosowania takiej konfiguracji usterzenia jest mniej pragmatyczny - taki model wygląda wg mnie bardziej rasowo i bardziej cieszy oko.

3. Następnym modelem będzie powolny motoszybowiec 1,8m ARF, ale zaraz po nim, jeszcze zimą chcę wykonać DLG z zestawu ART HOBBY i to jest rodzaj testu.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

Szybowiec oblatany na holu gumowym. :lol:

 

Przed próbami na holu skorygowałem geometrię płata (zwichrzenie) i położenie środka ciężkości.

p2030082vn5.jpg

p2030083dq3.jpg

p2030073ao1.jpg

Model spełnia moje niewygórowane oczekiwania

- jest stabilny na holu, przewidywalny i umiarkowanie czuły na stery w locie swobodnym.

Przyznaję jednak, że wyszedł stosunkowo ciężko - 490g masy startowej, ale i tak jestem zadowolony, bo ma służyć do nauki latania i mam nadzieję, że będzie trwały.

Pzdr - A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka dobrych miejsc:

- w Warszawie lub jej okolicach: łąki w pobliżu centrum handlowego Janki, łąki w okolicach miejscowości Dawidy, czy fajna łąka przy trasie toruńskiej na wysokości Żoliborza i stacji benzynowej Neste.

- poza Warszawą korzystam z lądowisk motolotniowych: Żyrów, Suliszew, a miejsce pokazane na zdjęciach powyżej znajduje się ok. 15km na południe od Skierniewic i jest moim dawnym lądowiskiem motolotniowym. W tych okolicach jest sporo podobnych miejsc.

obraz116smjm9.jpg

Na zdjęciu powyżej lądowisko mojego klubu - Żyrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.