Skocz do zawartości

DG-1000 2,6m (ze stajni FlyFly)


fullrespect
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek, śledząc kiedyś Twoje boje z Cobrą myślę, że po 2 letniej przerwie wielkiej rewolucji nie ma w zakresie wyposażenia, bazował bym w Twoim przypadku na podobnym lub nawet takim samy wyposażeniu jak w Cobrze. :)

Co do serwomechanizmów bazował bym przykładowo: HS82MG lub/i mocniejsze Turnigy 555MG .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysiek za konkretne info!

 

Muszę zrobić przegląd mojej spiżarni modelarskiej (czytaj kilka pudełek kartonowych z wielkim bałaganem w środku)

Zobaczę co mam za serwa może wykorzystam to co jest na stanie.

 

Czeka mnie jeszcze przeprawa przez prucie wręg w kadłubie + odcinanie nosa (bo wersja jaką mam to wersja nie pod silnik).

Ale za to zabiorę się jak już złoże zamówienie na sprzęt. Wtedy będzie czas na zabawę dłutem i młotkiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam po przerwie, obiecałem wrzucić kilka zdjęć:

 

https://plus.google....=CPa77PfF0b3kbw

 

Parę słów o wykonaniu modelu:

  • winglety - niby z formy ale to jakoś wygląda tak jak ciosane nożem w niektórych miejscach, pasując je do końcówek skrzydeł okazało się że trzeba będzie je przeszlifować tak aby miejsce łączenia było płaskie bo jest lekko wypukłe i winglet się buja na płacie zamiast stabilnie się jego trzymać.
  • skrzydła - konstrukcja klasyczna, wydzielone klapy i lotki, widać nierówności profilu jak spojrzy się na nie pod ostrym kątem.
  • kadłub - nie znam się jeszcze dobrze na kompozytach ale jak dla mnie to wygląda nieźle,
  • owiewka - wydaje się bardzo delikatna, "szybka" pewnie łatwo pęknie przy lekkim uderzeniu (zbyt twardy materiał i zbyt cienki).
  • ster wysokości i kierunku - balsa kryta folią - nie ma co im zarzucić, jedyne co mi się nie spodobało to konieczność używania serwa w kadłubie do steru kierunku (ale to da się przerobić)

Chyba tyle, jak macie jakieś pytania - pytajcie - chętnie odpowiem.

 

 

Co do wyposażenia na dzień dzisiejszy planuję takie:

  • Turnigy Aerodrive SK3 - 3536-1050kv
  • TURNIGY Sentry 60amp Speed Controller
  • TURNIGY 8-15A UBEC for LiPoly
  • Corona 929MG Metal Gear Servo 2.2kg/ 12.5g/ 0.10sec (na wszystkie powierzchnie sterowe czyli x6 )
  • Turnigy 2200mAh 3S 25C Lipo Pack (5 szt na stanie)

-----

Edit (2013.09.21)

Sprzęt dotarł więc zabrałem się za samego szybowca"

 

P1170412.JPG

 

Kadłub niestety kupiłem w wersji nie przystosowanej po silnik, więc musiałem pozbyć się nosa i rusztowania pod serwa w kadłubie. Wydawało mi się że będzie to syzyfowa praca, ale na szczęście (i też nieszczęście - o czym później (1) ), poszło szybko i sprawnie przy użyciu cążek. Wycinając kawałek po kawałku ostrożnie aby nie uszkodzić poszycia. Pozbyłem się całej zbędnej sklejki w parę minut, Pozostało tylko dość sporo żywicy którą pozbyć się by wypadało. Próbowałem papierem ściernym ale to by trwało wieki, tym bardziej że dostęp trochę utrudniony a dremelka jeszcze nie mam. Na szczęście wpadł w moje ręce kawałek blaszki którą wyciąłem sobie w pracy aby równo nosek odciąć, okazało się, że skrobiąc taką blaszką pozostałości żywicy efekt był wręcz świetny, jakbym ją heblował dobrym strugiem stolarskim. W taki oto sposób szybko pozbyłem się niechcianego zaschniętego kleju.

 

P1170434.JPG

P1170436.JPG

P1170442.JPG

 

 

ad (1) - odnośnie nieszczęścia w jaki sposób elementy cięte są klejone w modelach przez firmy masowo je produkujące. Pewnie nie każdy wie, że cięcie laserem powoduje na powierzchni materiału jego utlenianie/przypalanie jakkolwiek to zwał chodzi o nalot w postaci brązowego koloru. Ten ów nalot stanowi świetny izolator pomiędzy klejem a elementem wyciętym. Stąd też oderwanie sklejki od kadłuba było dosyć proste, ciemny nalot zostawał z żywicą a kawałek sklejki w ręce - z czystą krawędzią bez nalotu. Wniosek jest prosty - jeśli kiedykolwiek będziecie kleić elementy cięte laserem, polecam zeszlifować ten nalot na każdej z powierzchni klejonych - to zagwarantuje pewne sklejenie elementów!

 

CDN...

Edytowane przez fullrespect
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam po dłuuuuuuuugiej przerwie.

W UK po malutku da sie zobaczyc oznaki lata :)

Wyciągłem mojego DG1000 z pudla dzisiaj i zrobiłem szybki przegląd co z czym sie je. Robilem zaupy ponad pol roku temu i dzisiaj przejrzałem co mam, pokrywa sie to z zalozeniami z poprzedniego postu.

Teraz nachodzi mnie pytanie: czy moze nie ominąć uBEC'a i po prostu wrzucic jako osobne zasilanie serw - pakietu 4.8V

takiego: http://hobbyking.com/hobbyking/store/__37323__Turnigy_2_3A_4_8V_1500mAh_High_Power_Series_NiMH_Receiver_Pack.html

 

Chodzi mi o to, że pozbede sie latajacych rzeczy w kadlubie :P a wydajnosc jest wystarczająca, waga zaś wychodzi mniejsza bo okolo 100g (sam pakiet nimh) a ubec + lipo - 140g

 

Co o tym sądzicie ?

 

Jeszcze jedno, miał ktoś do czynienia z odbiornikami ORANGE 6ch dla spektrum - bo tylko takowy posiadam + satelitka z oryginalnego spektruma.

Da rade ?

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuuuuuuuugiej przerwie.

W UK po malutku da sie zobaczyc oznaki lata :)

Wyciągłem mojego DG1000 z pudla dzisiaj i zrobiłem szybki przegląd co z czym sie je. Robilem zaupy ponad pol roku temu i dzisiaj przejrzałem co mam, pokrywa sie to z zalozeniami z poprzedniego postu.

Teraz nachodzi mnie pytanie: czy moze nie ominąć uBEC'a i po prostu wrzucic jako osobne zasilanie serw - pakietu 4.8V

takiego: http://hobbyking.com/hobbyking/store/__37323__Turnigy_2_3A_4_8V_1500mAh_High_Power_Series_NiMH_Receiver_Pack.html

 

Chodzi mi o to, że pozbede sie latajacych rzeczy w kadlubie :P a wydajnosc jest wystarczająca, waga zaś wychodzi mniejsza bo okolo 100g (sam pakiet nimh) a ubec + lipo - 140g

 

Co o tym sądzicie ?

 

Jeszcze jedno, miał ktoś do czynienia z odbiornikami ORANGE 6ch dla spektrum - bo tylko takowy posiadam + satelitka z oryginalnego spektruma.

Da rade ?

 

Dzięki za pomoc

 

 

---

Edit (2014.05.25 21:40)

 

W międzyczasie zabrałem się za ulokowanie serw w skrzydłach:

 

 

 

 

W prawdzie producent na instrukcji pokazuje zaby serwo kelic do zaślepki a pozniej przykręcać je do skrzydła, ale jakoś nie widzi mi się ten pomysł (zbyt delikatna zaślepka zeby utrzymać sily dziłające na serwo)

 

post-636-0-34231400-1401051262_thumb.jpg

 

post-636-0-09062900-1401051274_thumb.jpg

 

Stąd też taki oto pomysł. Kilka listewek ze sklejki które idealnie tzymają pozycję serwa, po zakręcemiu zaślepki nie ma szans na jakiekolwiek przesunięcie.

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Tomasz, przez ciebie dostałem kopniaka i stwierdziłem, że jak nie wymuszę tego na sobie to nigdy szybowca nie złożę. Wczoraj wziąłem się w garść i wykopałem wszystkie części do dg-1000 + oczywiście model. Po długiej zadumie uświadomiłem sobie ze muszę zrobić plan działania, bo w przeciwnym razie za nic się nie zabiorę a jak będę chciał z doskoku to zdążę zapomnieć, od czego tak na prawdę miałem zacząć. Póki co oto co zrobiłem na chwilę obecną:

 

PB100516.JPG

 

PB100560.JPG_4184424.JPG_4184425.JPG

 

Teraz mam plan, a pozostało go wykonać :) Myślę że taka lista mnie zmobilizuje i zacznę w końcu coś ruszać w temacie bo sezon lotniczy praktycznie można uznać za otwarty !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich ponownie... tak... tak... po malutku ale do celu - budowa nie umarła.

 

Pytanie techniczne do znawców serwomechanizmów - jak zrobic rewers na serwie bez jakichs elektronicznych udziwnien. Trzeba cos przelutowac prawda ?

 

Mam corony analogowe i musze podlaczyc je na kablu Y bo mam tylko 6 kanałow w radiu a model ma klapy.

 

Pomożecie ?

 

Dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sau modelarnia w wątku o white princess było fajnie pokazane jak zrobić taki rewers

Ale wszystkie fotki zniknęły

Zdaje się że mam gdzieś ten opis i jakąś fotkę na kompie

Jutro sprawdzę

Robiłem taki rewers i wyszło bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Witam serdecznie moi drodzy!

Minęło prawie 8 lat od mojego ostatniego wpisu w tym temacie. Moja nieobecność związana była z obowiązkami wynikającymi z prowadzenia własnego biznesu, i tak zaprzepaściłem swoje hobby poswiecajac sie pracy.

Dzisiaj, wszedłem na mój strych odkurzyć pudła z rzeczami modelarza, oczywiście znalazłem swój DG-1000 w stanie takim jak go zostawiłem (jak na zdjęciach kilka wpisów powyżej)

Odkurzyłem pudełka i okazuje się że sporo tego mam, oczywiście pewnie 8 lat to już wystarczającą ilość czasu aby technologia się rozwinęła i zapewne znajdę lepsze serwomechanizmy czy inna elektronikę w czasach obecnych.

 

Nie porzuciłem tematu bo zawsze kochałem i nadal kocham latanie. W międzyczasie w przeciągu tych ośmiu lat podróżowałem trochę po świecie bo kocham również podróże. Udało się zwiedzić kilka egzotycznych krajów które często zachwycały przyrodą i wspaniałymi ludźmi.

 

Obecnie nadal mieszkam w UK i ciągle gonię czas, ale powiedziałem sobie że najwyższa pora wrócić do modelarstwa bez większych przerw. 

 

W moim małym domku nie mam za bardzo gdzie składać modeli i wpadłem na pomysł że zaadaptowanie strychu to jedyne rozwiązanie żebym mógł rozgrzebać robotę i nie przejmować sie ze musze konczyc i wszystko z powrotem zapakować i zamiatać pod dywan 🙂 Na strychu wstawię sobie stolik i krzesło. Tym oto sposobem zawsze będę mógł wpaść chociaż na 30 min i ruszyć robotę do przodu.

 

Dzisiaj zrobiłam generalne przestawianie rzeczy aby sprawdzić czy wogóle się tam zmieszczę, chyba jednak cos z tego wyjdzie. Zagraciłem się okropnie bo jestem strasznym chomikiem i ciężko mi wyrzucić cokolwiek bo wiecie jak to jest - a nóż może się przydać. Czas zatem na czystki!

 

Od jutra będę kontynuował budowę DG1000 z zamiarem polatania na wczesną wiosnę.

Poświęcę trochę czasu na zbadanie rynku co dałoby się usprawnić z elektroniką.

Nadal mam radio Spektrum DX6i i chyba przy nim pozostanę, zastosuje zamianę biegunów na klapy i połączę jednym kablem Y. Dzięki kr3cik za foto - przyda się!

 

Nie wiem co tu jeszcze dodać bo na razie muszę rozłożyć wszystko i zobaczyć jak to ugryźć od nowa, przemyśleć nowy rozkład wręg pod elektronikę a co ważniejsze muszę kupić jakiś porządny odbiornik bo pamiętam że moje mnie zawiodły (rozwaliłem przez nie swojego SZD 55 Promyka, 3 metrowca za którym bardzo tęsknie)

Dzisiaj poświęcę czas na przeglądanie co tam w Internetach piszczy a jutro poszukam jakiegoś stołu i krzesła. 

Możecie się spodziewać dokończenia tego wieloletniego wątku.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu!

 

signal-2023-01-21-204159.jpeg

signal-2023-01-21-204126.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.