Skocz do zawartości

Wicherek 100


tomgart

Rekomendowane odpowiedzi

To jest mój 1 psot na tym forum.Witam wszystkich.

Ostatnio chodzi mi po głowie zbudowanie Wicherka ale w wersji 100 lub 75 - rozpietość 4,4 m lub odpowiednio 3,3m.

Czy może ktoś z forumowiczów zbudował takiego lub spotkał się z taką konstrukcją?

Prosiłbym o wszelkie sugestie i pomysły, dot. napędu, serw (podejrzewam że standardowe będą za słabe, można dublować np 2?) itp. a także samej konstrukcji.

Przymierzałbym się do sklejki 5mm albo płyty konstrukcyjnej (z Castoramy np.) co o tym sądzicie?

O silniku myślałem od jakiejś kosy spalinowej lub coś podobnego, około 2 - 3 KM.

Za każdą odpowiedź będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

raczej niewiele osób robiło takiego wicherka ale mysle ze lepiej by było wziac plany wicherka 25 i wszystkie wymiary powiekszyc :lol::D ale ja sie mało znam moze koledzy pomoga ja latam dopiero 1 rok ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyposażenia pomnóż je razy powiększenie i Ci wyjdzie co i jak :lol:

 

 

(to oczywiście mały żarcik taki :lol: )

 

A myślałeś o silniku benzynowym? Chociaż, żeby Ci go nie rozwaliła moc takiego czegoś, bo rożnie to bywa :mrgreen: Jakąś małą benzynkę (małą tzn. 50cm :lol: Powinno uciągnąć taką konstrukcję, skoro wicherek10 był pod silnik 1cm i latał :roll: ) , taka mała rada co do napędu. Więc nie kieruj się tym zbytnio, co do pojemności, nie znam się aż tak dobrze :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na NG pl.rec.modelarstwo pojawił się temat o gigantach - pozwolę sobie zacytować grupowicza podpisującego się jako Robert:

 

"Jeżeli dobrze pamiętam to model powyżej 25 kg traktowany jest jako statek

powietrzny i objęty jest rejestracją, to znaczy musi posiadac znaki takie jak

na prawdziwych samolotach szybowcach np SP-CHD (sierra papa- czarli hotel

delta, obowiązują go przeglądy coroczne czyli nadanie tak zwanej klasy i dopuszczenie

statku powietrznego do lotu, obowiązuje komunikacja z portem lotniska, lub z

kwadratem w celu uzyskania zgody na starty, lądowania ettecera, tak więc model

powyżej 25 kg to raczej kłopot"

 

Poza tym wytrzymałościowo niekoniecznie wystarczy przeskalowanie wszystkich wymiarów identycznie co wielkościowo... Przy tych rozmiarach byłbym bardzo ostrożny.

 

Na "sąsiednim" forum było sporo o całkiem dużym Wicherku:

http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?p=15397&highlight=#15397

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś o tych magicznych 25 kg czytałem, ale raczej ich nie przekroczę. Mam taką nadzieję.

Największy problem z przeskalowaniem to wg. mnie będzie z płatem. Nie wiem czy nie pokusze się o aluminiową rurę jako dźwigar, ale to musze jeszcze przeliczyć na spokojnie. Z drugiej strony chciałbym zachować jak najbardziej charakter pierwotnego Wicherka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno zastanawialem sie wlasnie nad wielkim wicherkiem ;) nazwałbym go huraganek ;) ale nie jestem pewien czy budowanie az tak dużego wicherka ma sens... w sumie .. jest to trenerek ;)

 

A nawet gdyby, musialby miec lotki, a jesli miałby miec lotki to musiałby miec inny profil skrzydła... jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak przeskaluję go 3 krotnie. Przy 4 razach te 2,80 długości i rozpiętość 4,4 mm trochę mnie przeraża. Z drugiej strony mam ochotę iść na całość.

Chcąc zachować oryginalny charakter Wichra trzeba by dać oryginalny profil R310. Lotki od biedy dałoby się chyba jakoś w niego wmontować.

A cel jaki mi przyświeca przy budowie to cel rekreacyjny i zmierzenie się z taką konstrukcją. Nikt chyba jeszcze takiego nie zmontował :)

 

Dziś pojadę chyba do Casto kupić sklejkę. Sam obrys przedniej części kadłuba to ok. 100cm na 35 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ten zostal zbudowany przez Arka Bozyszewskiego ze Slawna. Latal na silniku ZG titan 38. Rozpietosci okolo 3,5m. Serwa standardowe. Model baaaaaaaaaaaardzo wolny w locie.

Zostal zachowany profil oryginalny z lotkami krawedziowymi. Konstrukcja klasyczna- sklejka i listwy sosnowe. Skrzydla i statecznik poziomy wykonane z balsy z dzwigarem sosnowym. Podwozie druciane z kolami balonowymi 120mm. Mam gdzies wiecej dokladnych fotek to moge poszukac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Multi i na "desce" Wicherka 15. Ten duży Wicherek to bardziej wyzwanie konstruktorskie. Jeśli będę nim latał to bardziej okazjonalnie, może raz do roku :D Przewieźć takiego mamuta na jakieś lotnisko to będzie spore przedsięwzięcie logistyczne. Bedę musiał chyba założyć hak i kupić jakąś przyczepkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.