Skocz do zawartości

Wicherek 100


tomgart

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Deska sosny 10x100x1000mm kosztuje ok 8zł

 

2zł oszczędności finansów a ile wzrostu wagi ??

 

Deska 1mm kusztuje 3,6zł :D Szczepan to może my zaczniemy sprzedawać promocyjnie po 10zł za taką deske, to wszyscy będa zadowoleni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę offtop o cenie balsy :)

Orginalnie, szerokość Wicherka wynikająca z przeskalowania powina wynosić 16 cm. (przy wysokości samego kadłuba około 50 cm) Myślę jednak zrobić co najmniej 20 cm. Czy może jednak zrobić jescze więcej np. 24 lub 28 cm. Dziś będę docinał sklejkę na wręgi i wacham się jaką szerokość zamówić.

 

Budowa w końcu rusza z miejsca. Burty kadłuba już wyrysowane na sklejce 4mm. Zmieniłem lekko ich kształt. Jutro wycinam.

e2a0410e71ebf084.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 mm. Różnica w sztywności w porównaniu do 4 jest znaczna. A zmiana w bokach jest naprawde kosmetyczna, nie zmienia się nic w sylwetce ani samej konstrukcji modelu. Ot, po prosu w kabinie będzie jescze jedno okno wiecej. Po pomalowaniu nie będzie widać czy tam jest sklejka czy pokrycie.Przy modyfikacji podpierałem się wytycznymi samego konstruktora, u mnie będzie coś pośredniego pomiedzy 2 i 3 rozwiazaniem:

 

12-4.jpg

 

Jutro może uda mi się na sucho złożyć tę przednią część kadłuba.

P.S. Praca przy nim przypomina bardziej pracę stolarza niż modelarza :) Piła otwornica do drewna to podstawowe narzędzie ( dobrze się prowadzi po łuku :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz rób najpierw tego małego Wicherka,będziesz miał szansę polatać jeszcze w tym sezonie.

Tego dużego zostaw na później jak zdobędziesz więcej wiedzy i doświadczenia w budowie i lataniu.

Jak polatasz Wicherkiem to może się okazać że będziesz miał go dość i stwierdzisz że jeden Wicherek w karierze wystarczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku na pewno tem maluch poleci pierwszy :) Chocby ze względów finansowych. Strumień gotówki ma tylko pewną wydajność, drewno na razie jest tanie :D Pierwszą barierą będą serwa, potem silnik i jakaś pewna aparatura.

Szkoda by mi było go teraz zostawić. Powiem Ci że nie robię go żeby nim dużo latać, bo po pierwsze będzie chyba bardzo niepraktyczny w transporcie a po drugie potrzebował dużo miejsca do latania. Chciałbym jednak aby się wzniósł. Jego budowa daję mi dużo satysfakcji. A czy potem może pozostanie tylko miłą pamiątką, czasami gdzieś pokazaną :) czy też będzie dużo eksplatowany nie myślę na razie o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały Wicherek ma swój urok, jedni budują go z sentymentu a inni jako trenerka.

Taki duży rozmiar modelu jakoś nie pasuje do Wicherka. Może wyglądać jak

rower dla dorosłych z dokręconymi dziecięcymi kółkami.

Szkoda też energii pieniędzy w tak kłopotliwe przedsięwzięcie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum alexa zaproponowano mi zastosowanie w skrzydle profilu NACA M6,

Obrazek

Co o nim sądzicie, będzie lepszy do takiego wolnolota niż klasyczny wicherkowy R310?

 

Nie wiem jak wygląda oficjalny profil R310 (brak informacji w sieci), ale np w porównaniu z Clark Y profil Naca M6 ma ok 10 razy mniejszy współczynnik momentu pochylającego. Widać optycznie, że końcówka profilu jest trochę "podgięta" do góry. Jest to charakterystyczne dla profilów samostatecznych... stosowanych przeważnie do latających skrzydeł.

 

Jeżeli tak znacząco zmienisz profil to możesz mieć problemy ze statecznością... Jeżeli już chcesz zmieniać profil to na taki, który będzie miał większy maksymalny współczynnik siły nośnej przy jednoczesnym zmniejszonym oporze (hehe - trochę trudno będzie to osiągnąć jednocześnie), ale jednocześnie nie pozmieniasz momentów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robraf: na razie nie będę ażurował, zachodzi poważna obawa że będzie i tak za ciężki na ogon. jakby coś to zawsze mogę podfrezować potem.

 

japim: zaraz wrzucę na forum jak wygląda ten R310 - to twórczość W. Schiera, specjalnie opracowana dla Wicherka

12-2.jpg

 

atrykuly_wicherek_cz2_5.jpg

 

12-3.jpg

 

kirow: masz rację, będzie wygladał jak duża zabawka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.