Jump to content

Krążek stalowy


japim

Recommended Posts

Poszukałem - poszperałem. Owszem w żeglarstwie mają fajne patenty, ale drogie toto. Wysłałem zapytania do producentów, czy nie mogliby sprzedać samych rolek, bez obudowy, bo gotowy bloczek to zależnie od rozmiaru i materiału koszt ok 20 - 40 zł.

Link to comment
Share on other sites

Materiał: Alu lub stal (będzie się toczyć po kształtowniku aluminiowym.

Najlepiej bedzie aby zuzyciu podlegal element najlatwiej wymienialny (osiagalny) jezeli naturalnie roznica w cenie nie jest zbyt drastyczna :)

Ps. Kiedys potrzebowalem rolki do prowadnic liny (aby nie tarla na krawedzi budynku) - jako, ze oryginalne kosztowaly majatek, zglosilem sie do szkoly z warsztatami mechanicznymi czy jakimis tam - pogadalem z nauczycielem - dogadalismy sie, a uczniowie zamiast czyscic lozyska z farby (specjalnie w tym celu byly malowane te lozyska :crazy: ) mogli zajac sie czyms bardziej interesujacym - i wszyscy byli zadowoleni ;)

Link to comment
Share on other sites

Byłem dzisiaj w Leroy'u.

Owszem - mają krążki linowe. Za kawałek plastikowego kółka o średnicy 25mm w metalowej obudowie trzeba zapłacić 8zł. Myślałem żeby kupić zwykłe kółko meblowe z poliamidu, lub ze zwykłą oponą i na wiertarce wystrugać sobie rowek, ale na razie nie byłem jeszcze w stricte metalowcu. Kółka do pasków klinowych już znam - i moja konstrukcja wykorzystuje już 4 takie - robione na specjalne zamówienie (w sumie 20zl/szt), ale to tego celu myślałem żeby znaleźć tańsze rozwiązanie. Ich wadą jest stosunkowo szerokie dno rowka - a profil aluminiowy ma 4mm i jeżeli będzie większy luz to może to nie zdać egzaminu.

 

Dlatego z propozycji Łukasza chętnie skorzystam, ale dopiero w ostateczności jak nie znajdę żadnych innych alternatyw.

Link to comment
Share on other sites

Poszukiwane kółka mają stanowić układ jezdny dla wózka katapulty. Kółka od rolek są fajne, łożyskowane, ale chyba trochę za miękkie. Poza tym musiałbym kupić zestaw 4 szt + łożyska, bo nie uśmiecha mi się rozbrajanie moich rolek :D

 

Karlheinz: otwór w środku najlepiej 6, 8, 10 mm. Pozostałe wymiary, które podałem powinny być mniej więcej w tych zakresach.

 

Tak ma wyglądać ideowo:

roler.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem takie oto kółka: łożyskowane o wymiarze mniej więcej tego co poszukuję.

http://allegro.pl/item298789091_stalowe_kolka_takich_szukaliscie.html

 

Na początku były po 15 zł i szukałem czegoś tańszego. Teraz wyszły mi po 12,5 z przesyłką do domu. Stwierdziłem, że więcej czasu a tym samym pieniędzy marnuję na szukaniu tańszego zastępnika i po prostu nie jest to tego warte. Dodatkowo projekt może okazać się komercyjny więc nie chciałem nikogo naciągać na przysługi, bo potem sprzedając prototyp lub kolejne wersje czułbym się nieswojo. Tak więc dziękuję wszystkim za dobre rady i chęci.

Czekam na przesyłkę i postaram się wrzucić jakieś aktualne fotki z budowy nad katapultą, a potem oczywiście filmiki z próbnych i docelowych katapultowań.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.