Skocz do zawartości

imax B6AC ustawienia ładowania.


barfor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Na początku przyznam się, że modelarz ze mnie marny. Dzięki kochającej żonie i jej siostrze co pewien czas dostaje różne modele helikopterów. Obecnie, jako prezent z wycieczki do Chin dostałem Imax B6AC. Proszę o parametry ładowania następujących akumulatorów:

 

1. Li-Po 1500mAh 7.4V (akumulator z MJX - T23) - brak innych oznaczeń

2. Li-ion 650mAh 7.4 (akumulator z 9100 Double Horse) - brak innych oznaczeń

3. Li-ion 1500mAh 7.4 (akumulator z Syma S033G) - brak innych oznaczeń

 

Z braku innych oznaczeń myślę, że ładowanie prądem 0.5 A na opcji "balansowania" będzie dobry wyborem. Nie wiem, co z ustawieniami pojemności. Chciałbym sobie zapisać w pamięci ładowarki 3 programy do w/w pakietów.

 

Jeśli chodzi o czas ładowania to "nigdzie mi się nie spieszy" Ładowarka ma opcję rozładowania akumulatorów - proszę o podanie ile ustawić bezpiecznie "Amperów".

 

Czy nazwa Li-Po i Li-ion oznacza to samo ?? i czy oba typy akumulatorów można ładować programem LiPo skoro napięcia są takie same 7,4 V ??

 

No koniec proszę o parametry ładowania akumulatora 6V 3.2Ah (20hr) z odkurzacza. Oryginalna ładowarka ma 300mA, ale nie ma opcji wyłączenia po naładowaniu akumulatora.

 

Z ciekawości rozkręciłem ładowarkę. W środku oprócz elektroniki jest przyklejony zwykły zasilacz od laptopa 12V 5A :)

Proszę o doradzenie czy trzeba ją "wyregulować" jeśli tak to porszę o namiar.

 

Wiem, że się rozpisałem ale z braku dokładnych oznaczeń na pakietach mam problem z ustawieniem prawidłowych parametrów.

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozładuj i naładuj minimalnym prądem - będziesz wiedział jaką mają pojemność. W instrukcji pewnie jest jak dobrać natężenie do pojemności pakietu!

 

Li-ion zazwyczaj są w metalowych obudowach - ale to nie przesądza. Napięcia ładowania i rozładowania są trochę inne 4,1 V i 4,2 V max i inne naięcia rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"C" jest to pojemność akumulatora, w twoim przypadku:

1. Li-Po 1500mAh 7.4V

2. Li-ion 650mAh 7.4V

3. Li-ion 1500mAh 7.4

standardowo ładuje się prądem 1C czyli

1. 1500mA (1,5A)

2. 650mA (0,65A)

3. 1500mA (1,5A)

lub 0,5C, czyli połową powyższych (regeneracyjne). Można i mniejszym, ale to bardzo wydłuża cykl.

 

Ładowarka ma opcję rozładowania akumulatorów - proszę o podanie ile ustawić bezpiecznie "Amperów".

 

możesz spokojnie ustawić od 0,5C do 2C. W Twoim przypadku maksymalny prąd rozładowania ładowarki = 1A, i taki możesz ustawić by długo nie czekać. Tylko przed tym nastaw maksymalną temperaturę pakietu na ~40-50°C(mierzona czujnikiem na pakiecie) dla zabezpieczenia gdyby pakiet był niesprawny, i wpisz jego pojemność do programu(dodatkowe zabezpieczenie by nie przeładować)

W instrukcji powinieneś mieć podane jak wprowadzić wszystkie nastawy. Ostatecznie można zawsze użyć funkcji "AUTO" dla danego typu akumulatora.

 

parametry ładowania akumulatora 6V 3.2Ah (20hr) z odkurzacza.

 

a jakiego typu jest ten akumulator, kwasowy(Pb), polimerowy (Lixx), wodorkowy (NiMh), kadmowy (NiCd), czy jeszcze inny?

Bo ma to znaczenie do określenia jakim programem i prądem należy go ładować. (np kwasowy normalnie "prądem 10-cio godzinnym" (czyli C/10), lub regeneracyjnie 20-to godzinnym(C/20), program dla Pb, itd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Tylko pojawił się problem z akumulatorem LI-ion. W poście wyżej napisane było, że ten typ ogniw traktuje się napięciem 4,1 V. Rozładowałem pakiet 0,5A. Obecnie jest problem z naładowaniem z funkcją balansowania. Wybieram w opcjach rodzaj baterii na LiIo, prąd ładowania 0,5 napięcie ustawia się na 7,2V (2S) po czym ładowarka stwierdza, że jest jedno ogniwo. Co robię nie tak.

Jeszcze jedno pytanie ? Dlaczego napięcie jest na ładowarce 7,2 ?? a na baterii 7,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście wyżej napisane było, że ten typ ogniw traktuje się napięciem 4,1 V.

 

Nie traktuje się (ładuje), tylko maksymalne napięcie pojedynczego naładowanego ogniwa nie może przekroczyć 4,1V.

Tu ma kolega małą ściągę, (cyt):

http://www.torunrallyteam.fora.pl/elektryka-i-elektronika,74/ladowanie-rozladowywanie-pakietow-nicd-nimh-li-ion-lipo-life,2220.html

 

"Max prąd ładowania np.1C oznacza, że pakiet 3000mAh ładujemy 3A,

jeżeli np. pakiet ma 2300 to 0.5C=1,15A 1C = 2.3A 2C=4.6A itp itd

 

Pakiety NiCd/NiMH

-Napięcie na jednym ogniwie: 1.2V

-Max prąd ładowania: 1C-2C (zależne od jakości ogniw)

-Rozładowywanie: NiCD do 0,85V na ogniwo, NiMH do 1V na ogniwo

 

Pakiety Li-ion

-Napięcie na jednym ogniwie: 3.6V

-Max napięcie po naładowaniu na 1 ogniwie: 4.1V

-Max prąd ładowania: 1C i niżej

-Rozładowywanie: 2.5V na ogniwo

 

Pakiety LiPo

-Napięcie na jednym ogniwie: 3.7V

-Max napięcie po naładowaniu na 1 ogniwie: 4.2V

-Max prąd ładowania: 1C i niżej

-Rozładowywanie: 3.0V na ogniwo

 

Pakiety LiFe

-Napięcie na jednym ogniwie: 3.3V

-Max napięcie po naładowaniu na 1 ogniwie: 3.6V

-Max prąd ładowania: 4C i niżej

-Rozładowywanie: 2.0V na ogniwo "

 

a pakiet ogniw ładuje się napięciem znamionowym całego pakietu(czyli sumą napięć znamionowych ogniw S), np Li-po 2S - 7,4V (2x 3,7V); 3S - 11,1V (3x 3,7V) itd... podobnie Li-ion.

 

po czym ładowarka stwierdza, że jest jedno ogniwo. Co robię nie tak.

 

może jedno ogniwo jest rozładowane grubo poniżej dopuszczalnego minimalnego napięcia (lub uszkodzone) i ładowarka "widząc" napięcie poniżej minimalnego progu dla 2S, uznaje, że jest jedno ogniwo. Zmierz osobno napięcie na obydwu ogniwach. Nie powinno być niższe niż 2,75V/ogniwo (graniczne)

 

Akumulatory Li-ion, w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd czy NiMh, powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak nie będą używane przez dłuższy okres, powinny zostać rozładowane do około 40%. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu (a Twój ile leżał?).

 

http://www.fachowyelektryk.pl/katalog-produktow/zasilanie/316-akumulatory-li-ion.html

 

(w razie takiego nadmiernie głębokiego rozładowania jak opisałem powyżej, jest jedna rada ale dość ryzykowna, jak "pobudzić" pakiet, o ile felerne ogniwo nie jest uszkodzone)

 

Tylko dobrze radzę Ci kolego, jeśli nie masz za dużego doświadczenia z polimerami lepiej dać sobie spokój z uszkodzonymi , bo może skończyć się tak (i nie zapomnij dla bezpieczeństwa na czas ładowania czy rozładowania wkładać akumulatora do jakiejś ceramicznej donicy czy metalowego garnka, pudełka, czy czegoś takiego, bo już niejedno pomieszczenie spłonęło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam.

 

Temat trochę stary, ale się podłączę. Kupiłem w/w ładowarkę. Mam LiPol 1800 mAh. Czy mogę nastawić ładowarkę, żeby wyłączyła mi ładowanie po załadowaniu 1800mAh w pakiet. Czy lepiej ustawić czas zgodnie z przelicznikiem (1800/1/11,9)., gdzie 1800 to pojemność akumulatora, 1 - to prąd ładowania w A, a 1,9 to stała podana przez producenta ładowarki. wychodzi że 151 minut.

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.