Kristoff Opublikowano 3 Października 2013 Opublikowano 3 Października 2013 Witam. Planuję pobawić się trochę z podglądem lotu na żywo i potrzebuję kilku porad. Jaki zestaw do FPV wybrać ? Z tego co wyczytałem w innych tematach to im więcej mW tym większy zasięg można uzyskać, zatem zastanawiam się, jaki zasięg można uzyskać na zestawie zamieszczonym w linku poniżej. http://www.hobbyking...PAL_420TVL.html Teraz kolejny etap zakupów. Trzeba by zakupić nowy moduł i odbiornik do mojego radyjka jest to popularny tg9x Tutaj nie mam żadnego typu znalazłem moduł frsky który może osiągnąć zasięg do1,5-2,5km ale wydaje mi się że to za mało ? Do poważniejszej zabawy potrzebował bym czegoś mocniejszego. http://www.hobbyking...V8FR_II_RX.html Model: w zasadzie spodobał mi się jeden. Model ursus ze sklepu pana Marka Rokowskiego http://www.napolskimniebie.pl/. Zastanawiam się tylko która wersja będzie lepsza 180cm czy 220cm. Jako wyświetlacz miałby mi posłużyć notebook + przejście pod USB i program do nagrywania. Teraz pytanie końcowe na temat, którego do końca nie rozumiem. Co musiał bym dokupić żeby parametry zasięgu (RSSI) wyświetlały mi się na ekranie, no i oczywiście napięcie pakietów tych od nadajnika FPV i pozostałej elektryki. Czy coś takiego by wystarczyło ? http://www.hobbyking...GPS_Module.html Z góry dziękuję za odpowiedzi.
vaderjk Opublikowano 3 Października 2013 Opublikowano 3 Października 2013 No to tak - po pierwsze im mocniejszy nadajnik video w modelu tym wieksze problemy - zaklocenia... - po drugie na kilka km np 3-4 to 400mW nawet wystarczy na 1,2GHz - po trzecie 900 MHz to w Polsce jest totalnie nielegalne - to pasmo komercyjne GSM.... - po czwarte video 1,2GHz i frsky sie nie lubia - video zatyka odbior sygnalu z nadajnika - po piate na frskyu w dobrych warunkach i z dobrze zaprojektowanym modelem mozna kawalek poleciec - mi np udalo sie 4km bez wzmacniacza frskyem - po szoste ursus to spora maszyna - na poczatek polecal bym bete, pioniera itp - po siodme notebook + grabber USB to dobra sprawa do nagrywania, ale nie latania -> ja mialem taki zestaw i w drugim locie komp nagle przez 2 sekundy zajal sie dyskiem i obrazu nie bylo... o malo nie spadlem - po siodme do wyswietlania parametrow na ekranie jest niezbedne OSD np remzibi albo np Eagle Tree OSD i wiele innych
Kristoff Opublikowano 3 Października 2013 Autor Opublikowano 3 Października 2013 Dzięki piękne za szybką odpowiedź. -Już znalazłem inf o tej częstotliwości, jednak zastanawiałem się którą z pozostałych wybrać. Zatem 1.2GHz ok cenna inf dzięki wielkie. -Co do kompa to nie pomyślałem o tym.,. Czyli lepiej mieć osobny monitor to kolejna cenna uwaga. -Jeśli 1.2GHz i frsky się nie lubią to co w tej sytuacji zrobić wybrać inny moduł czy są jakieś filtry no i wspomniałeś o jakimś wzmacniaczu ? -Czyli to mini OSD z linku się nie nada ? -Jeśli chodzi o Ursusa to za duży do FPV czy ogólnie ? bo latałem już samolotami tych gabarytów, tylko z silnikiem spalinowym i nie FPV EDIT: Czy 2,4GHz działało by lepiej z frsky ? Bo to raczej nievjest zastrzeżona częstotliwość ?
vaderjk Opublikowano 4 Października 2013 Opublikowano 4 Października 2013 Mozna wybrac 1,2GHz , mozna 5,8GHz - zalezy do jakiego latania. Jak masz aparature sterujaca na 2,4GHz to video nie moze byc na 2,4GHz. Tak monitorek lub gogle to mus - laptop moze byc niebezpieczny... 1,2GHz i frsky mozna niby pogodzic przez filtr low pass na nadajnik video - ale u mnie sie to nie sprawdzilo -> i tak byly spore zaklocenia. Trzeba daleko odsunac nadajnik video od odbiornika rc -np jak jest latajace skrzydlo to na dwa przeciwlegle skrzydla z 1,5 -2 m od siebie. Zasieg frskya z nadajnikiem video 1,2GHz mialem max 1km, teraz z nadajnikiem na 5,8GHz w dobra pogode polecialem 4km - bez dopalaczy. Odnosnie OSD - ja wymienilem najpopularniejszy Remzibi - ale ten co podalej tez teoretycznie moze byc - tez podaje napiecia na pakietach , dane z GPS itp Odnosnie Ursusa - to jest to dobra platforma do FPV - ale duza jak na pierwszy model - ale jak masz doswiadczenie to nie widze problemu zeby byl Ursus. Dodam jeszcze ze kolega z video na 1,2GHz i aparaturze RC Futaby -FAAST latal na 3km - wiec tu widac ze np frsky sie gryzie z 1,2GHz a z Futaba juz nie .
Pietuh Opublikowano 5 Października 2013 Opublikowano 5 Października 2013 A jak wygląda współpraca 1,2 GHz z fabrycznym modułem aparatury 9x, czy można polatać FPV w zasięgu wzroku?
vaderjk Opublikowano 5 Października 2013 Opublikowano 5 Października 2013 Nie wiem - nie mam takiej aparatury - ale mam HK-T6A V1 - a one byly kompatybilne z 9x V1 i na niej jak testowalem 1,2GHz to nie bylo zadnej roznicy w zasiegu - zarowno z wlaczonym jak i wylaczonym nadajnikiem video byl ten sam zasieg -> na ziemi wyszlo mi 600m. 1,2GHz dobrze wspolpracuje ze sterowaniem RC na 433MHz - czyli LRS - albo polski ELERES
Kristoff Opublikowano 6 Października 2013 Autor Opublikowano 6 Października 2013 Raz kolejny piękne dzięki. Mam komfortową sytuację bo jeszcze nic nie pozamawiałem. 4km to wydaje mi się już wystarczający zasięg do zabawy na początek. -Czyli spokojnie mogę brac fpv na 5,8GHz i frsky ? Co prawda mażył mi się zasięg 10km no ale... -Tak na marginesie czy taki wzmacniacz daje odczuwalną poprawę zasięgu ? -Czy to tylko wzmacniacz z nazwy ? Jeszcze raz bardzo dziękuję. Bardzo mi pomogłeś Wojtku wydaje mi się że teraz wszystko mam już jasne. Pytanie mam jeszcze tylko o to OSD. -Wystarczy to podpiąć do nadajnika fpv i już wyświetlają mi się parametry lotu? EDIT; Pojawiło się nowe pytanie oryginalny zestaw fpv na 5,8GHz posiada anteny 2dbi czy opłaca się dokupować jakieś opcjonalne np podobne tylko 12dbi ?
vaderjk Opublikowano 6 Października 2013 Opublikowano 6 Października 2013 To nie jest tak prosto.... 5,8GHz nie gryzie sie z frskyem - ale ogolnie ma sporo mniejszy zasieg i przenikalnosc. Przy 5,8GHz nie ma mowy o lataniu miedzy drzewkami itp. Przy standardowej antence dipolu mozesz uzyskac z nadajnika 200mW zasieg pomiedzy 0,5km - 1km. Do tego przy tej czestotliwosci sa duze odbicia sygnalu. Konieczne sa antenki o polaryzacji kolowej (takie koniczynki). A to i tak przy antenie dookolnej w dobry dzien zrobilem 1,5km az do zaniku wizji prawie. A te 4km to na antenie helikalnej o 5 zwojach - czyli antenie kierunkowej. Ogolnie do dalszych lotow to 1,2GHz musi byc. Na 1,2GHz koledzy lataja po 10km. Jak chcesz latac na 1,2GHZ to albo sterowanie rc na 433MHz albo frsky ale z dopalaczem 1W itp. Pamietac trzeba ze to jest ponad 16x wzmocnienie bo frsky ma chyba 60mW... I nie polecalbym latania w poblizu kolegow latajacych na 2,4GHz klasycznie - bo mozesz im zatkac ich nadajniki... Ogolnie to nie da sie tak miec wszystko - tzn zeby tanio - czyli frsky i jednoczesnie daleko - piszesz ze 4km to bys chcial tak na poczatek.... Jak chcesz daleko to od razu inwestuj w video 1,2GHz - jakies 700 -800 mW i dobra antena np inverted vee, do tego na ziemi jakis biquad do odbioru. A link RC to LRS np rangelink czy jakis inny , do tego przy takich odleglosciach autopilot to mus - bo samolot musi w razie czego zawrocic sam do domu... Oglonie polecam zaczac czytac forum rc-fpv.pl - jak chcesz dalego latac to i sporo wiedzy musisz zdobyc....
Kristoff Opublikowano 6 Października 2013 Autor Opublikowano 6 Października 2013 Chciałbym sprostować. Na początek bo wychodzę z założenia że lepiej kupić raz drożej ale tak żeby nie żałować, a jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Myślę że aktualnie to zasięg kilometra sprawiłby mi dużo frajdy ale pewnie z biegiem czasu... Dobrze wiedzieć właśnie o taką odpowiedź mi chodziło wszystko mam wyjaśnione jasno i przejrzyście. Czyli żeby można było w przyszłości rozwinąć zasięg i zaspokajać apetyt przez dłuższy czas to trzeba kupić FPV 1,2GHz. Czy coś takiego było by wystarczające ? http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25327__LawMate_TM121800_1_2GHz_1000mW_8Ch_Wireless_A_V_Transmitter_Module.html http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25323__LawMate_RX_1260_1_2GHz_8Ch_Wireless_A_V_Receiver.html A żeby zasięg rc był równie zadowalający trzeba zainwestować w 433MHz bądź frsky z dopałem 1W. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__27096__OrangeRx_Open_LRS_433MHz_9Ch_Receiver.html http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__27095__OrangeRx_Open_LRS_433MHz_TX_Module_JR_Turnigy_compatible_.html Taki zestaw byłby odpowiedni żeby wykrzesać jakiś dobry zasięg ? Jeśli chodzi o zakłócanie kolegom modelarzom to zazwyczaj latam sam w miejscach gdzie nikt nie lata RC, a jeśli już mi się zdarzy to raczej nie modelem z FPV na pokładzie. Więc raczej na oryginalnym module turnigy bo na początku zabawy z RC zakupiłem z 8 odbiorników i tylko 2 leżą niezamontowane. Dotego trzeba pamiętać o OSD i systemie autopilota. Zastanawiam się ile cały sprzęt na pokładzie waży ? Upchnie się to wszystko w prosty model depronowy o rozpiętości 140cm ? Mam taki model kiedyś wrzuciłem w niego 300gram i specjalnie się nie męczył waga modelu przekraczała wtedy kilogram. Model to TOTO7 jak wielu od niego zaczynałem.
vaderjk Opublikowano 7 Października 2013 Opublikowano 7 Października 2013 To tak - video - lawmate jest ogolnie znanym i lubianym standardem video fpv . Co do 433MHz to orange to jest jakas podrobka LRSa jakiegos - nie jestem w stanie Ci odpowiedziec jak z jakoscia tego rozwiazania - poszukaj w sieci co o nim pisza - ale jak najbardziej jest to dobra czestotliwosc doFPV linku RC. Orange LRS ma tez nieduza moc - 100mW - inne systemy maja 200mW, 500mW czy nawet 1W. No i po cenie tez widac ze nie jest to system "high-end'owy". Poszukaj sobie o Range Linku - porownaj cene i parametry. Bylem przy tym jak kolega zrobil 9km na tym LRSie - a dalo by sie dalej. W Ursusa - spokojnie. Ja mam model wielkosci pioniera - AXN Floater Jet. Oryginalnie wazyl 600g z pakietem, teraz z tym wszystkim 900g i lata.
Kristoff Opublikowano 7 Października 2013 Autor Opublikowano 7 Października 2013 Ok już wszystko wiem 100mW to za mało. Lepiej zgromadzić większe fundusze i kupić coś np 1W bądź 2.5W na 433MHz. Ale mam jeszcze jedno pytanie odnośnie dopału na 2.4GHz. Jak się to fachowo nazywa i gdzie to kupić ? No i czy ten frsky z dopałem 1W ma rację bytu zwiększy to zasięg ?
vaderjk Opublikowano 8 Października 2013 Opublikowano 8 Października 2013 No 2,5W to juz sporo.... raczej tak 0,5 -1W ... Pamietaj ze im wieksze moce tym wieksze problemy z zakloceniami.... Z moca trzeba ostroznie.. Co do wzmacniacza - http://www.foxtechfpv.com/24g-1w-signal-booster-for-frsky-p-549.html Sa tez w innych sklepach podobne. Na pewno sie zwiekszy zasieg - sporo osob lata tak.
Pietuh Opublikowano 9 Października 2013 Opublikowano 9 Października 2013 Ponieważ przez zimę mam zamiar posklecać jakieś FPV na bazie Fox 800 i tak wykoncypowałem, aby do sterowania modelu kupić np Futabę 6ex na 35MHz Bo po pierwsze zakup modułu i kilku odbiorników do modeli, które posiadam wyjdzie znacznie drożej niz zakup nowej (używanej ) apki. Po drugie nie będzie problemów z wzajemnymi zakłóceniami toru RC i wideo a zasięg Rc to 1,5 do 3 km wg użytkowników. Co myślicie.o zastosowaniu takiej aparatury?
vaderjk Opublikowano 10 Października 2013 Opublikowano 10 Października 2013 Pamietam osobe ktora latala na 1,2GHz video i na 35MHz link rc - chyba tak okolo 1-2km i bylo ok.
Kristoff Opublikowano 12 Lutego 2014 Autor Opublikowano 12 Lutego 2014 Witam. Długo nie pisałem ale marzenia FPV zacząłem realizować. Jest już model (Phoenix2000), kamerka, moduł nadawczy i odbiorczy video (LawMate 1,2ghz 1w), system prostego OSD z modułem GPS (mini OSD), dodatkowy monitor 7" prócz laptopa. Puki co fundusze się kończą więc moduł i odbiornik do rc, oraz autopilot zrealizuje w późniejszym terminie. I tu mam pytanie: Zakładam że mój stockowy zestaw tg9x wystarczy na loty ok 500m myślę że to wystarczy aby zapoznać się jak wygląda latanie z kamerką. I zastanawiam się jak podłączyć sygnał rssi z odbiornika do OSD. Wystarczy podpiąć się pod wolny kanał w odbiorniku do - i do pinu sterowania ? Znalazłem kilka wątków i schematów ale... nie do końca rozumiem o co chodzi. Gdyby ktoś mógł coś podpowiedzieć byłbym wdzięczny. EDIT: Mam jeszcze jedno pytanie może mi ktoś polecić jakiś system lrs pod tg9x ? Potrzebuje czegoś plug & play bo kiepski ze mnie elektronik. Czy coś takiego istnieje ?
Pietuh Opublikowano 13 Lutego 2014 Opublikowano 13 Lutego 2014 Właśnie jestem na podobnym etapie jak Ty i testuję Foxa 800 na oryginalnej Tg9x, robię to dla bezpieczeństwa w autku rc czyli na ziemi i wychodzi mi bez filtra Low Pass zasięg rc około 80-100m z filtrem max 250m, więc myślę że do latania w zasięgu wzroku powinno wystarczyć. Natomiast latam na razie na Boscam 5.8 200mw i tu jest ok nic się nie gryzie i na koniczynkach można spokojnie latać na granicy widzialności modelu, ale anteny muszą się bezwzględnie widzieć bo wystarczy krzak który zasłoni widzialność anten i po ptokach. Podobnie mam z aparaturą, wymiana modułu i kilku odbiorników to koszt większy jak zakup apki bardziej przyjaznej FPV, tylko nie wiem jeszcze jakiej, bo im więcej czytam różne fora tym mam większy mętlik w głowie.
Kristoff Opublikowano 13 Lutego 2014 Autor Opublikowano 13 Lutego 2014 Ja chciałbym zostać przy tg9x. Do lotów fpv będę zmieniał moduł więc potrzebuje tylko jednego odbiornika. Natomiast do pozostałych modeli mam pełen pakiet odbiorników i nie widzi mi się ich zmieniać. Jeśli kupię 2 nadajnik to taki sam. Wiem że zaraz wyniknie dyskusja na temat super markowych aparatur. Latałem na dx6 i nie widze żadnej różnicy więc po co przepłacać Na turnigy latam już 2,5 roku i nie miałem żadnych awarii z tym związanych. Ale ja tam się nie znam i wyrażam tylko swoje zdanie przy czym żaden ze mnie "expert". Zatem czy ktoś może poradzić jaki modul z odbiornikiem (LRS) zakupić żebym później nie musiał spędzić kilku lat przed kompem ustalając jak to ustawić ?
kerimil Opublikowano 3 Marca 2014 Opublikowano 3 Marca 2014 Zapytam o ten video grabber bo sam na to wpadłem po przemyśleniach (swoją drogą ciekawe że ludzie wpadają na te same pomysły) - Czy video grabber działa tylko do nagrywania czy też może po prostu funkcjonuje w systemie jako taka kamera USB. Tzn konwertuje z chincha ale komputer widzi to jako kamere USB ?
robertus Opublikowano 8 Marca 2014 Opublikowano 8 Marca 2014 Videograber może służyc jedynie do odtwarzania. Wszystko zależy od softu. Graber to tylko konwerter i w programie widzisz obraz, który możesz zapisać do pliku. Nie jest jednak widziany jako kamera usb, możesz podglądać np programem VLC.
kerimil Opublikowano 18 Marca 2014 Opublikowano 18 Marca 2014 Zrobiłem mały research w tym kierunku i najwyraźniej niektóre umożliwiają podgląd w czasie rzeczywistym BEZ nagrywania. Wydaje się to być ciekawa alternatywa dla małych monitorów, których ceny czasem zaczynają się od 150-200 PLN za 7 cali. Są co prawda czasem okazje używanych na alledrogo po np 50 PLN, ale to trzeba mieć szczęście. Pytanie co jest bardziej niezawodne ? 1. grabber z laptopem albo netbookiem 2. klasyczny wyświetlacz Wynikałoby że opcja numer 2 ma minimalną przewagę pod tym względem. Inna sprawa, że tak czy inaczej trzeba się liczyć z możliwością utraty podglądu, oraz to, że laptop zawsze znajdzie zastosowanie - choćby do ardupilot.
Rekomendowane odpowiedzi