Skocz do zawartości

Dziwny problem z serwem SAVOX SH-0256


GEX999
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Mam dosyć dziwny problem z serwem SAVOX SH-0256. Zdarza się niezwykle rzadko, że na moment trochę się odchyli (o ok. 15- 20 stopni) i natychmiast wróci do neutrum. Wygląda to tak jak typowy objaw niełączenia z serwem analogowym, ale to jest serwo cyfrowe. Robiłem eksperymenty i nawet jeśli nie łączyłby, któryś z przewodów to nie było by takiego ruchu. Co dziwne sytuacja ta raz zdarzyła się podczas postoju modelu, ok. dwa razy kiedy celowo stuknąłem to serwo i raz albo dwa podczas ruszania serwem (w pewnym momencie słychać było taki jakby mały przeskok). Ogólnie działa bez zarzutu. Gdzie może być przyczyna? Na pewno nie w aparaturze. Dodam, że w tym modelu używam jeszcze jednego identycznego serwa i oraz dwóch SH-0255MG działają bez zarzutu.

Pomóżcie plis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Kamyczek_RC

Możliwe że to objaw problemów z potencjometrem i wystarczy go tylko nasmarować kontaktem PR . Czasem między powierzchnie oporową a suwak dostanie się jakiś niewielki kawałek dielektryka i zmienia się minimalnie rezystancja na którą serwo reaguje korektą ustawienia i nie jest ważne czy to serwo jest analogowe czy cyfrowe to normalny objaw działania takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

chciałbym odświeżyć trochę ten temat. Dzieje mi się coś podobnego z serwami Savox 0251MG.

 

Miałem je zamontowane na wysokości w swojej Extrze. Ostatnie sekundy lotu przed crashem to dwa flipy w miejscu na wysokości. Wszystkie serwa działały, dlatego przełożyłem je do Funtany H9-zrobiłem 2-3 loty(z akrobacjami, ale bez szaleństw), lecz nie zwróciłem uwagi, że jeden z savoxów na wysokości znacznie spowolnił- nie dało się za bardzo tego odczuć w locie, bo serwo poprawnie "podążało" za drążkiem aparatury, tylko znacznie wolniej(x2, x3).

Nie wiem czy to nie była jedna z przyczyn, która spowodowała, że nie wyrobiłem się nad ziemią i Extra spadła. Przy takich dwóch flipach pod rząd ster był mocno obciążony- mogło nie wytrzymać.

Wyciągłem je z modelu, bo chodziło ono coraz wolniej, wolniej i podejrzewam, że za jakiś czas zatrzymało by się całkowicie w miejscu. Zdaję sobie sprawę, że przy swoim lataniu nie szanuje serw, ale myślałem, że wytrzymie trochę dłużej niż około 4 miesiące.

 

Do sedna... bo nie w tym problem. Założyłem jedno nowe serwo i teoretycznie chodzą bez zarzutów.

Wyżej kolega GEX999 pisze, że "serwo niezwykle rzadko na moment trochę się odchyli (o ok. 15- 20 stopni)"

U mnie co jakiś czas zdaży się, że serwo po puszczeniu drążka zostanie na ułamek sekundy te około 20 stopni od neutrum i za chwilę wróci.

Zdażyło mi się to zarówno na tym nowym jak również na tym co siedziało przedtem w modelu (to drugie-dobre).

 

Jak myślicie co może być przyczyną czegoś takiego? Potencjometry?

 

Możliwe że to objaw problemów z potencjometrem

Niby serwa działają, to takie "zacięcie" się serwa, nawet na ułamek sekundy może mieć nie najlepsze skutki przy moim lataniu tuż nad ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz mi to kiedyś pisałeś :D Zostawmy może TP, bo to inna bajka co z nimi potrafiło się dziać.

 

Nie ma czegoś takiego ze one wykonują same jakieś ruchy, tak jak ty piszesz-"potrafiły kopnąć w jedna stronę", tylko bardzo rzadko potrafią się zaciąć na sekundę po puszczeniu drążka i za chwilę wrócą do neutrum.

Wydaje mi się raczej, że to kwestia zużycia. Jedno z zamontowanych w modelu ma 4 miesiące, a to drugie co dałem nowe to leżało w pudełku około pół roku, wiec może ten potencjometr "zaszedł" jakimś dziadostwem...

 

A to co jest wyciągnięte juz z modelu(tez ok. 4 miesiące) chyba po prostu swoje pochodziło. Nie wiem jak się zachowują savoxy, ale Hitec mi spowalniał aż zastygł w miejscu.

 

Savox SC 0251MG (16kg) zasilanie do 6V.

U mnie działa na napięciu 6,5-6,9. Przelatałem na tym napięciu trochę czasu wiec odpada. Jakby coś miało być nie tak to wcześniej były by już jakieś problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stałe jak pisze przecież ze dopiero teraz to zauważyłem, 4 miesiące(od nowości)było ok.

 

Wyślę je wszystkie na gwarancje, bo podobno jest 2 lata od zakupu. A kupie sobie 2szt nowych- nie ma co ryzykować.

 

Jak ktoś z forum użytkuje serwa tej firmy to będe wdzięczny jak napisze jak się zachowują pod koniec swojego żywota. Może ktoś miał coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.