Skocz do zawartości

Pan Tilt


oli_W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Zwracam się z wielką prośbą o poradę, dotyczącą nietypowego dla Was chyba problemu, z pogranicza tematu forum. Chciałbym skonstruować (lub wręcz kupić, zamówić, jeśli to możliwe) zdalnie sterowaną głowicę fotograficzną (Pan Tilt) mogącą unieść lustrzankę z teleobiektywem i zapewnić możliwość precyzyjnego celowania. Ciężar aparatu z obiektywem to 2 – 6 kg. Zakres obrotu w płaszczyźnie poziomej – do 120 stopni, w płaszczyźnie pionowej – do 45 stopni. Zasięg sygnału najchętniej 200-300 m. Wyobrażałbym sobie ją jako płaszczyznę (np. okrąg blachy aluminiowej do której przymocowuję aparat), która bardzo wolno może obracać się w poziomie, a zarazem może wychylać się w górę i w dół w wąskim już zakresie 45 stopni. Jestem zupełnym laikiem w Waszej dziedzinie, ale wydaje mi się, że pewne elementy warsztatu modelarza można by chyba wykorzystać do moich potrzeb, choć zdaję sobie sprawę, że w większości wypadków serwa są miniaturowe i chyba za słabe. Ale mam nadzieję, że się mylę. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady. Czy w Waszej opinii mogę gdzieś znaleźć odpowiednie elementy? Np. wolnoobrotowy silniczek z przekładnią należycie mocny? (wykonanie wszelkich części mechanicznych to dla mnie raczej nie problem, ale napędy i sterowanie – to zupełnie nie moja domena ;-)))

Pozdrawiam,

oli_W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam

Ponieważ ja już znam problem z korespondencji, podpowiem jeszcze jedną ważną rzecz.

Sterowanie chyba nie musi być proporcjonalne, prawdopodobnie wystarczy odpowiednio płynny i powolny ruch.

Do kadrowania zdjęć użyty ma być oddzielny tor wideo z kamery zamocowanej w pobliżu aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na naszym forum.

Wiadomosc,ze jest potrzebne takie urzadzenie,dostalem juz wczesniej,od naszego wspolnego kolegi.W skrocie opisal mi w czym problem i przedstawil mi Ciebie.

Jako ze zastosowanie jest dosc innowacyjne,zaproponowalem by jednak ,,upublicznic''

sprawe,gdyz jak to mowia ,,co dwie glowy to nie jedna'' :D

A i temat ciekawy,zainteresuje z pewnoscia wielu z nas.

Milo mi , ze Nam zaufales , postaramy sie wspolnymi silami rozwiazac ten problem.

 

Zanim przejdziemy do meritum,dobrze byloby gdybys opisal kilka istotnych spraw,

gdyz nie sposob doradzic wprost,nie znajac warunkow w jakich sie mozemy poruszac.

Zatem prosze odpowiedz na kilka pytan,bym mial pewien obraz sytuacji.

1.Jaki platowiec-platforma.Chodzi glownie o fotke i wymiary.

2.W jakiej odleglosci od pilota ma latac-zrobic fotke.

3.Jak chcesz wyznaczyc koordynaty-chodzi o to by ,,trafic'' obiektywem w obiekt ?.

Raczej nie wyobrazam sobie ,,celowania'' w ciemno, wiec dojda nastepne elementy

-czyli podglad na zywo.Tu wlasciwe pytanie-czy fotki maja byc ,,tak jak leci'' czy zalezy Ci na precyzji ?.Mniemam ze tak skoro jest potrzebny pan-tilt.

4,Czy platowiec bedzie pilotowany przez Ciebie ?.Kto sledzi cel/obiekt ?

 

 

Po otrzymaniu tych minimalnych informacji,podejmiemy decyzje co do rodzaju pan-tilt-a.

Chodzi glownie o to czy ma by ze stabilizacja zyroskopowa czy inna.

Kwestie drgan na razie pomijam,gdyz nie znamy napedu.Wyjasni sie takze po otrzymaniu odpowiedzi,czy wymagane jest ciagle sledzenie obiektu - 360 stopni obrot , czy wystarczy nalot ,czyli 180 stopni obrotu.Wazne tez bedzie maksymalna dlugosc aparatu z obiektywem.

gdyz wywazenie masowe plaszczyzny obrotu moze byc klopotliwe konstrukcyjnie.

 

Jesli chodzi o sama konstrukcje,to sa juz gotowe kity,stabilnosc jest dobra,model moze krecic nawet beczki z polozana filizanka kawy i nie wyleje sie nawet kropelka :lol2: ,

tak wiec z aparatem tez sobie poradzi.Ale jaki bedzie odpowiedni,mozna stwierdzic dopiero

po zapoznaniu sie z caloscia/oczekiwaniami uzytkownika.

 

Edit.

Upss,pisalo nam sie razem z Hubertem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.W jakiej odleglosci od pilota ma latac-zrobic fotke
Zasięg sygnału najchętniej 200-300 m.
3.Jak chcesz wyznaczyc koordynaty-chodzi o to by ,,trafic'' obiektywem w obiekt ?.

Raczej nie wyobrazam sobie ,,celowania'' w ciemno, wiec dojda nastepne elementy

-czyli podglad na zywo.Tu wlasciwe pytanie-czy fotki maja byc ,,tak jakleci'' czy zalezy Ci na precyzji ?.Mniemam ze tak skoro jest potrzebny pan-tilt.

Do kadrowania zdjęć użyty ma być oddzielny tor wideo z kamery zamocowanej w pobliżu aparatu.
Wyjasni sie takze po otrzymaniu odpowiedzi,czy wymagane jest ciagle sledzenie obiektu - 360 stopni obrot , czy wystarczy nalot ,czyli 180 stopni obrotu.
Zakres obrotu w płaszczyźnie poziomej – do 120 stopni, w płaszczyźnie pionowej – do 45 stopni

 

narazie tyle Peter popraw się :D

 

4,Czy platowiec bedzie pilotowany przez Ciebie ?.
Kwestie drgan na razie pomijam,gdyz nie znamy napedu

 

Dlaczego zakłądasz że będzei to płatowiec ?? zaraz utrudnicie chłopakowi bardzo prostą sprawe i naciagniecie na grube $$$

 

oli_W, u nas na forum jest kolega o nicku KM_PL (http://pfmrc.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=592) on ma dokładnie to o co ci chodzi. Widziałem jak wynosił aparat o wadze w okolicy 1,5kg. plany platformy do obrotu sa gdzieś w necie, a do wynoszenia najlepszy latawiec komorowy oodpowiedniej wielkości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oli_W nic nie pisze o tym że ma to być zamontowane w modelu latającym, jeżeli tak to proponuję zastosować głowice do montażu kamer przemysłowych np

http://www.glowice-obrotowe.alarmnet.com.pl/?item=89

są oczywiście inne mniejsze i tańsze rozwiązania oraz pulpity do sterowania oraz sterowania zdalne.

 

Jeżeli miałoby to latać to największym problemem nie jest obrót, ale stabilizacja aparatu.

Przy zamontowanym teleobiektywie zdjecia z pokładu modelu są nie mozliwe do zrealizowania bez układu żyroskopowego. Wykonanie dobrze działającego układu stabilizacji w warunkach amatorskich wydaję się dużym problemem, lub wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam wszystkim za odpowiedzi, bo JUŻ jestem znacznie mądrzejszy! :D

A teraz wyjaśnienia: chodzi mi o głowicę stacjonarną, ustawianą na ziemi (statyw, czy też cokolwiek innego), pozwalającą na wykonywanie zdjęć ptaków i ssaków w terenie otwartym, gdzie nie jest możliwe zbudowanie kryjówki maskującej fotografa. Z powodu dużej płochliwości zwierzyny, przesuwanie się obiektywu musi być bardzo, bardzo wolne. Ten bardzo wolny ruch, przypuszczam, będzie też sprzyjał precyzji w ustawianiu kadru. Fotografując obiektywem szerokokątnym lub standardowym w ogóle można by w zasadzie zrezygnować z takiej głowicy – i takie obiektywy stosuje się do fotografii krajobrazowej, której już najwyższą klasą są zdjęcia „lotnicze”. Ten temat jest też dla mnie niezwykle fascynujący i bardzo dziękuję Peter, że go poruszyłeś, ale chciałbym do niego wrócić w drugiej kolejności :D

Dobra fotografia przyrodnicza to użycie teleobiektywów znacznie zawężających kąt widzenia – aby to może lepiej zobrazować powiem tak: chodzi mi o skonstruowanie zdalnie sterowanego mechanizmu pozwalającego na wycelowanie działa, armaty, karabinu dokładnie tam gdzie ma trafić pocisk :wink: Mam nadzieję, że po odpowiedniej kalibracji aparatu z doczepioną doń kamerą („widzącą” dużo szerzej), po wielu wcześniejszych próbach w zaaranżowanych warunkach, będzie możliwe precyzyjne kadrowanie, może prawie tak dobrze jak patrząc w wizjer…. ? :roll:

Głowicy takiej chciałbym też używać z zamontowanym na niej mikrofonem kierunkowym podczas nagrywania głosów zwierząt.

Będę bardzo wdzięczny za Wasze sugestie i pomysły!

Pozdrawiam,

Oli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i juz wszystko wiemy :lol:

Poszukam przykladow z napedem na paskach (te beda b. ciche)

i standartowe,czyli na serwomechanizmach.Wezme pod uwage koniecznosc precyzji.

Zastanawia mnie tylko podglad..Jesli lustro,to moze ma w opcji wyjscie do regulacji ostrosci,zblizenia i innych parametrow-kabel albo pilot.

Nie bylbys skazany wtedy na automat.

 

A podglad ,to kwestia optyki kamerki, widzial bys dokladnie to co jest w kadrze.Obraz bylby z okularu wizjera ,poprzez kamere.Nie celowalaby razem z aparatem,ale pobierala by obraz z wizjera.Z uwagi ze to lustro,raczej nie ma wyjscia wideo.Gdyby jednak tak bylo, to masz polowe sukceu z trafieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter-paralotnie, tu chyba właśnie zależy autorowi na tym aby kamera celowała z aparatem i brała szeroko. Jeśli będzie schowany to nie będzie widział co "podeszło" bo tele obiektyw jest dość wąski :D

 

A gdzie można coś więcej zobaczyć/poczytać na temat silników z dużą przekładnią? Jakaś firma? Katalog z opisami?

 

chyba pozostaje samemu wymyśleć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter-paralotnie, tu chyba właśnie zależy autorowi na tym aby kamera celowała z aparatem i brała szeroko. Jeśli będzie schowany tonie będzie widział co "podeszło" bo tele obiektyw jest dość wąski

Rozumiem,ale...

Jesli ma odbiornik Tv,z reguly przyjmuja one ok 4 sygnalow.Czyli jedna kamerka szeroka- szuka,druga -obraz bezposrednio z wizjera.Przelaczenie to juz nie problem,ale za to idealne trafienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kamerki, Peter, to świetny pomysł! Tylko czy znajdzie się taka odpowiednia, która będzie dobrze przekazywać obraz z wizjera? Trzeba będzie chyba po prostu spróbować w jakimś sklepie.

A co do silników to miałem nadzieję, że jakiś "gotowiec" modelarski podpasuje... :wink: Robienie samemu przekładni to mordęga - co najwyżej można próbować zaadaptować coś już wyprodukowanego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie samemu przekładni to mordęga - co najwyżej można próbować zaadaptować coś już wyprodukowanego

Serwomechanizmy wydają się być niezłymi silnikami z przekładnią do dalszego wykorzystania po drobnej przeróbce.

Trzeba tylko zrobić, by "obracały się" bez ograniczeń: http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=3919

Wtedy do osi serwa montujemy mniejsze koło dodatkowej przekładni (pasowej, klinowej, zębatej....) i mamy bardzo proste i precyzyjne sterowanie bez dodatkowych regulatorów.

 

Nie jestem tego pewien, ale może serwa windowe (do żagli) nie musiałyby być nawet przerabiane?

Np takie HS 785HB: http://www.modele.sklep.pl/product_info.php?manufacturers_id=13&products_id=1506

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zastosowac gotowe rozwiązania do takich rzeczy

http://idg.allegro.pl/show_item.php?item=303351850

Cytat

Obrotowa głowica elektroniczna do kamer DV I HDV do 5 kilogramów (8kg). Możliwośc pracy z sieci oraz z w terenie (z akumulatora) *Prędkośc obrotowa (regulowana dynamicznym joystikiem - prędkośc proporcjonalna do wychylenia dżwignii joystika) max/min 4sek do 2 minut /90 stopni **Kąt obrotu pion/poziom ponad 380 stopni. ***Akumulator, sterownik z joystickiem oraz ładowarka o okablowanie w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zastosowac gotowe rozwiązania do takich rzeczy

 

Cena tez nie mała

 

ja bym robił sam, można jak hubert radzi (i to chyba najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o stosunek cena/jakość) zastosować dwa serwe TowerPro MG955 wywalić z nich potencjometr i zrobić kawałem konstrukcji z profili.

 

oli_W, w razie czego moge pomóc daleko do siebie nie mamy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze porady. Bardzo mi się rozjaśniło :D Zdecydowanie skłaniam się do koncepcji Huberta. Teraz pozostaje problem doboru odpowiedniego serwa. Jak widzę, w opisach poszczególnych serw podawane są wartości siły i szybkości. Czy dobrze rozumiem, że siła np. 3 kg przy danym napięciu oznacza możliwość uniesienia przez ramię serwa ciężaru 3 kg? A np. szybkość (4.8v): 0.20sec/60stopni oznacza czas wykonania części obrotu o 60 stopni? Tzn. pełny obrót (po modyfikacji serwa) będzie trwał 6 x 0.20 = 1.20 sek?? Sorry za prymitywne pytania... ja może sobie jednak najpierw poczytam coś na ten temat... :oops:

Czy możecie polecić jakiś przystępny link, co to powie jak krowie na rozdrożu.... :roll:

pozdrawiam,

oli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.