Skocz do zawartości

Dla naszych przyjaciół - Adam Słodowy ;)


Zefirek

Rekomendowane odpowiedzi

W okresie jesienno-zimowym dla ochrony ptaków stosuje się karmniki w celu zabezpieczenia ich przed śmiercią głodową. Dokarmianie ptaków powinno się rozpocząć w listopadzie i prowadzić do końca marca. Jak pomóc ptakom przetrwać ten trudny okres, a przy okazji trochę pomajsterkować?

Trzy odcinki z Adamem Słodowym pokażą jak zbudować prosty karmnik ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=A7KKs3YDGQM

 

http://www.youtube.com/watch?v=dMO9xGVOahk

 

Ta strzałka jest kultowa :D Szkoda, że nie puszczają już takich świetnych programów - tyle pokoleń się na tym wychowało - Zrób to sam ;)

 

Z karmników korzystają następujące ptaki:



 

wrobel.jpg

wróbel domowy

 

mazurek.jpg

mazurek

 

sikora_bogatka.jpg

sikora bogatka

 

 

sikora_modra.jpg

modraszka

 

 

kos.jpg

kos

 

 

trznadel.jpg

trznadel

 



 

rudzik.jpg

rudzik, raszka

 

sikora_czubatka.jpg

czubatka

 

strzyzyk.jpg

czyż, czyżyk

 



dzieciol_zielony.jpg

dzięcioł zielony

 



dzieciol_duzy.jpg

dzięcioł duży

 



kowalik.jpg

kowalik

 



sikora_uboga.jpg

sikora uboga

 

 



sikora_czarnoglowka.jpg

sikora czarnogłówka

 

 



golab_miejski.jpg

gołąb miejski

 

 



kwiczol.jpg

kwiczoł

 



dzwoniec.jpg

dzwoniec

 

 



zieba.jpg

zięba

 

 

zieba-jer.jpg

zięba jer

 



pokrzywnica.jpg

pokrzywnica

 

 

makolagwa.jpg

makolągwa



 

czeczotka.jpg

czeczotka

 

"Dla naszych przyjaciół - cześć trzecia" Adam Słodowy

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZY7uXxQiVfM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ta strzałka jest kultowa :D Szkoda, że nie puszczają już takich świetnych programów - tyle pokoleń się na tym wychowało - Zrób to sam ;) ....

 

 

Kolega jakiś niedzisiejszy jest zupełnie .. . są tysiące wspaniałych mądrych i edukacyjnych programów :

- Jak oni wyją.

- Jak oni fikają.

- Mam talenty i nie wiem na co je rozmienię.

Żeby wymienić te co mi najszybciej przyszły do głowy. Przecież to są znakomite programy wychowujące wspaniałą kulturalną młodzież.

 

A tak na poważnie to nawet Discovery zeszło na psy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zupełnie poważnie przypominam, że dokarmiane ptaków zimą jest dla nich szkodliwe, i nie należy tego czynić. Jedyny wyjątek można zrobić w przypadku nienaturalnego przedłużania się zimy (tak jak to miało miejsce w zeszłym roku). Dokarmiać można wczesną wiosną, jeżeli leży śnieg.

 

Dbajmy o ptaki NIE DOKARMIAJMY ICH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Bart, poproszę o uzasadnienie, gdyż nie spotkałem się do tej pory z takimi twierdzeniami - wg mojej wiedzy w tym zakresie dokarmianie ptaków zimą jest ok pod warunkiem dbania o pokarm i nie zaniedbywania tego zajęcia- nie oznacza to, że moja wiedza nie jest błędna stąd moja prośba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty poproszę. :)

 

 

Jak podchodzi się "z głową", to ptaszkom się nie zaszkodzi. Trzeba pamiętać, że:

 

- Duża ilość chleba w pożywieniu wywołuje poważną chorobę – kwasicę, nieuleczalny u dorosłych ptaków zespół anielskiego skrzydła oraz biegunki, a zjedzenie pokarmu solonego często prowadzi do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Osobiście używam do karmienia ptaków nasion różnych zbóż (dostępne w sklepach zoologicznych), chlebem ptaków nie dokarmiam.

 

- Karmnik powinien być regularnie oczyszczany z zalegających resztek jedzenia i odchodów, gdyż ich pozostawienie może sprzyjać szerzeniu się wśród dokarmianych ptaków chorób zakaźnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mają racie Słodowego powinno się zamknąć w grobowcu na wieki wieków amen teraz TATA ma wszystko kupić bo dziecko może się skaleczyć lepiej DAUNY chować w domu narzędzia są niebezpieczne a jedzenie dla zwierząt niebezpieczne po co mają się otruć lepiej niech z głodu padną POWOLI .W średniowieczu ludzie umierali na Śmierć a teraz na choroby RAKI itp to po h........... ci naukowcy są po co technika sprzęt w sklepach marketach po co przyjemność budowy modeli jak wszystko jest w sklepie wycinane CNC idealne dokładne wiec i wy w domach produkujcie kolejne POKOLENIE DAUNUW i podcierajcie im Dupy .A gdyby nie słodowy w tvp to do dzisaj nie wiedzieli byśćie co nie którzy jak buty za wiązać i sorki za szczerą wy powiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartowi chyba chodzi o to, że karmienie ptaków szkodzi im bo je rozleniwia, nie szukają pożywienia tylko przylatują na stołówkę. Jeśli dodać do tego, że ktoś do karmnika daje resztki z obiadu zamiast ziarna to faktycznie takie dokarmianie przynosi więcej szkody niż pożytku.

U mnie karmnik jest od dawna

A co do Słodowego to bardzo lubiłem ten program, podobnie jak bajkę zaczarowany ołówek. W przystępny sposób wszystko fajnie było wyjaśnione. Takie programy rozwijały w dzieciach wyobraźnię techniczną. Kiedyś brało się patyk i to był miecz, dzida a nawet koparka. Teraz trzeba kupić dzieciom te wszystkie rzeczy, najlepiej na baterie. Dasz dziecku patyk to nie wie co z nim zrobić. Siedzi takie dziecko w piaskownicy i marudzi, że mu się nudzi, samo nie potrafi wymyśleć sobie zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Robert.

Dokarmiając ptaki faworyzujemy silne osobniki, które mogą "wygrać" w naszym karmniku. Najsilniejsze ptaki (u mnie mewy, wielkie jak kury)) grasują na wysypiskach śmieci, w miastach panują gołębie, przeganiając wszystko inne. Potem w ogrodach szkodniki trujemy chemią, zabijając całą resztę.

Dokarmiamy kaczki i łabędzie, skazując je na śmierć w lodzie (po co odlatywać - jest co jeść).

Zwierzęta szukając pożywienia weszły do miast, gdzie podajemy im je "na tacy" w naszych śmietnikach. Wychowuje się obecnie któreś już pokolenie dzików miejskich, które lasu nie widziały. Taki dzik wraca do swojej stołówki nawet z odległości 120 km. Jedyny sposób na ich exmisję z miast jest odstrzał, ale przecież myśliwi są be.

 

Dokarmiając ptaki, czynimy to prawie wyłącznie dla swojego dobrego samopoczucia. Polecam porozmawiać z ludźmi zawodowo zajmującymi się przyrodą.

 

Niestety w zalewie ekoterrorystów i pseudo ekologów bardzo trudno takie osoby znaleźć. Zawodowo projektowałem ostatnio przejścia dla zwierząt - każde kosztowało prawie tyle ile mała obwodnica dla ludzi. Lokalizacja mocno dyskusyjna. Jak powiedział pewien satyryk - "Ja rozumiem, że żaby muszą mieć przejścia pod drogami, ale każda swoje??? "

 

Damian - udało ci się zachęcić dzieciaki do modelarstwa? Ja się zastanawiam, czy już pora na naukę moich 10 latków produkcji karmelków. Boję się tylko, że żona się obrazi, a pani w szkole zawnioskuje o odebranie praw rodzicielskich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.