Skocz do zawartości

Chiński aerożel - milion razy lżejszy od styropianu.


arkozi

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mówimy o aerozelu a nie konstrukcji grafenowej. Zakładam ze składnikiem aerozelu grafenowego jest konstrukcja grafenowa i wypełniający ja gaz lżejszy od powietrza w zamkniętych porach. Traktować to należy jako całość. Tak jak piankę budowlana w sprayu która też ma wypełnione gazem pory i nie jest to powietrze

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Raczej nie - przedrostek aero sugeruje jednak powietrze.

"Aerożel – materiał będący rodzajem sztywnej piany o wyjątkowo małej gęstości. Na jego masę składa się w 90-99,8% powietrze, resztę stanowi porowaty materiał tworzący jego strukturę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawiała ta niska gęstość ale już wiem skąd się wzięła. Cytat: " gęstość jest liczona na podstawie objętości jaką zajmuje aerożel i jego ciężaru, natomiast nie uwzględnia ciężaru powietrza pomiędzy włóknami aerożelu. Gdyby wypompować powietrze z aerożelu i zapobiec jego zapadaniu się na skutek ciśnienia powietrza (np wypełniając helem, lub wodorem) to pewnie by latał."

Tylko to wygląda tak jakbym spienił (albo mocno zażurował) np.stal, zmierzył objętość oraz masę takiej "gąbki", i wyszłoby, że stal ma gęstość drewna. Taka "lotnicza" stal.

To tak jak w balonie możemy zastąpić powietrze(zimne) np helem czy wodorem i będzie latał bo całościowo jest lżejszy od powietrza. Tutaj można to odnieść do aerożelu w próżni. wtedy pomiędzy włóknami nie ma powietrza a sam materiał nie unosi się bo ileś tam waży i nie pokonuje przyciągania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.