Jump to content

jak przerobić odbiornik 27 na 35MHz


rast

Recommended Posts

witam, to pytanie i prośbę kieruje do elektroników, aczkolwiek niekoniecznie. Mianowicie posiadam dwa odbiorniki:

odbiornik góra

odbiornik dół

pierwszy 27Mhz, drugi 40Mhz, z racji tego że urzywam tylko 35Mhz pytanie brzmi, czy da się te odbiorniki jakoś przestroić, lub przerobić na 35Mhz?? proszę o jakiekolwiek wskazówki, z góry dziękuję :)

Link to comment
Share on other sites

Będzie ciężko. W dodatku nie wiem jak ze stabilnością przestrojonego odbiornika. Taniej wyjdzie kupić nowy - dedykowany na konkretne pasmo niż rozwalić cały model z powodu tak głupiej oszczędności.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zrobić moze i byś zrobił, ale musiałbyś mieć dobrą lutownice (z bardzo cienkim grotem) mocne nerwy i stabilne ręce i odpowiednie układy.

 

Naprawdę nie warto się w to bawić, szkoda czasu i nerwów a i tak efekt koncowy może byc fatalny, zrobisz małe zwarcie między scieżkami lub między nóżkami układów to nie bedziesz miał ani odbiornika na 27MHz ani na 35.

Link to comment
Share on other sites

czy jest taka możliwość i czy to trudne

Możliwość jest zawsze. Trzeba by pewnie przestroić obwód wejściowy (chociaż może i niekoniecznie, koledzy wspominali że filtry wejściowe nieraz są szeroooooooookie...), i być może przerobić obwód kwarcu (ale też może niekoniecznie), żeby rezonował bez problemu na innym paśmie. Podejrzewam, że zastosowany scalaczek spokojnie "obskoczy" pasmo od kilkunastu do ponad stu MHz (żeby na UKF działał).

W skrajnym przypadku wystarczy wymienić kwarc - ale to może trochę źle wróżyć selektywności i odporności odbiornika na zakłócenia.

 

Po pierwsze primo trzeba znaleźć datasheet tego scalaka odbiorczego i zobaczyć, jakie (i jak duże) zmiany byłyby konieczne w obwodach rezonansowych.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Jeżeli to scalaki z serii MC3359, 3361, 3371 to przestrojenie nie jest trudne.Te scalaki pracują do 200MHz.kwarc powinien się wzbudzić na odpowiedniej częstotliwości, No chyba że będzie jakieś inne cięcie płytki kwarcowej i będzie miał chęć się wzbudzać na częstotliwości podstawowej a nie na overtonie.Problem leży bardziej po stronie lutowania niż dostrojenia.Gdyby obwód wejściowy nie dał się przestroić tak wysoko na rdzeniu ferytowym , można popróbować wkręcić mosiężny co zwiększy częstotliwość rezonansową obwodu.Ale przy tych cenach odbiorników to raczej nie ma senu ta zabawa.Notę aplikacyjną do podanych scalaków można bez problemu wyszukać w sieci albo na stronie firmy Motorola

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.