Skocz do zawartości

Przeróbka Li-Pola.


Andrzej68IX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o radę.

W czasie kraksy uległo wgnieceniu skrajne ogniwo w prawie nowym pakiecie 3S. Chciałbym je odłączyć i używać jako pakiet 2S. Z pewnością wielu z Was już to przerabiało. Proszę o radę jak to zrobić i jakich niespodzianek mogę się spodziewać przy rozbieraniu pakietu. Trochę mnie niepokoją filmy z eksplodującymi pakietami na YouTube.

Dziękuję i pozdrawiam Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przerabiałem pierwszy pakiet, to miałem takiego cykora że ubrałem się niemal tak, jak Dustin Hoffman w epidemii ;) Pakiet mnie nie zabił jednak i do dziś ma się dobrze, podobnie jak wszystkie inne które robiłem. Wypadki jednak różne się zdarzają, więc ani nie zachęcam nikogo do przerabiania pakietów, ani nie biorę żadnej odpowiedzialności, jeśli ktoś z moich rad skorzysta. uszkodzone pakiety powinno się w/g zaleceń oddawać do miejsc gdzie zostaną zutylizowane.

Możesz zabrać się za przeróbkę jeśli pakiet nie wygląda jak ten poniżej, (żeby było śmieszniej to on nie stracił nic ze swoich parametrów, od roku kręci rozrusznikiem modelarskim)

DSC_9429.JPG

DSC_9428.JPG

 

Ok zabieramy się za pakiet. Najpierw ostrożnie musisz zdjąć z niego koszulkę termokurczliwą, czy co tam z zewnątrz go osłania. Robisz to siłą i godnością osobistą ;) przy pomocy ostrego narzędzia. UWAŻAJ ! by nie przeciąć samych cel. Zalecam pracę w okularach ochronnych i rękawicach. 

Kiedy masz już "goły" pakiet, odklejasz od niego zabezpieczenia (przeważnie jest to silna folia samoprzylepna) z dołu i wszystkie izolację od góry. Przy okazji odcinając POJEDYNCZO ! wszystkie kable. Jak już to zrobisz, musisz miernikiem znaleźć padnięte ogniwo, jeśli jest to ogniwo zewnętrzne to bajka, jak wewnętrzne - trochę gorzej... Odcinasz "blaszki" łączące ogniwa wcześniej maksymalnie jak to możliwe prostując je. Pamiętaj o tym żeby cele których chcesz użyć ponownie miały na swoich "blaszkach" punkty z cyną do których poprzednio były lutowane kable - będzie je łatwiej połączyć. Jeśli nie uda Ci się ich odciąć odpowiednio, czeka Cię więcej zabawy, bo źle się lutują. Jak już to zrobisz, OSTROŻNIE oddzielasz od siebie cele. Nie jest to łatwe, bo są one sklejone taśmą dwustronnie klejącą. Po wszystkim pakiet powinien wyglądać tak

DSC_9424.JPG

DSC_9425.JPG

U mnie jeszcze bez odciętych kabli. Na pierwszym zdjęciu widać odkształcenie "koszulki" ogniwa w miejscu gdzie była taśma dwustronna.

Następnie łączysz ogniwa taśmą dwustronną jeśli wyciąłeś środkowe i lutujesz dwie "blaszki, + do -. Jeżeli tak jak w moim przypadku skrajne, to nic więcej nie robisz oprócz, dolutowania nowych kabli. Kabel prądowy dajesz taki jaki Ci pasuje, a jako wejście do balansera w przypadku 2s znakomicie sprawdza się kabel z wtyczką od serwa. Na zdjęciu poniżej z lewej strony prądowy, z prawej balanser.

DSC_9427.JPG

Kabel prądowy lutujesz do dwóch niepołączonych wcześniej "blaszek" Kabel balansera odpowiednio do: (w moim przypadku) czerwony do plusowej blaszki nowego pakietu, brązowy do minusowej, a pomarańczowy do tych dwóch które wcześniej zlutowałeś razem. Izolujesz wszystko, starając się by zrobić to podobnie jak było w oryginale. Na koniec zostaje zabezpieczyć pakiet jakąś taśmą, ja stosuje albo taką "pancerną" jak na zdjęciu poniżej, albo dwie warstwy zwykłej taśmy izolacyjnej klejonej na okrętkę.

DSC_9426.JPG

Wszystko :)

PAMIĘTAJ!

Robisz to na własne ryzyko!

Uważaj szczególnie przy pierwszym ładowaniu i sprawdź dwa razy biegunowość wszystkich kabli. To już nie jest oryginalny pakiet - miej to na uwadze...

Nikomu nie polecam, aczkolwiek moje wszystkie samoróbki działają.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się po kilku głębszych wymieniać wtyczkę prądowa od pakietu. Zagadany wziąłem noz i .... Ciach .. dwa kable na raz ;-) w nozu dwie dziury, pakiet parzy w ręce i w panice rzucilem w trawnik. Przeżył i nie zmienił parametrów, ale jedna uwaga do tutorialu - Nie pij ! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.