Skocz do zawartości

Abc-czyli jak to podlaczyc ?


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie zajmiemy sie od A (mysle ze dobrniemy ) do Z.

Na poczatku mialo to zajac 5 minut a podlaczenie mialo byc banalne.

Prawie jak to.Troche inne komponenty,ale zasada ta sama.

http://pl.youtube.com/watch?v=3qEkAv5J59E

Prawie,jak zwykle robi roznice :oops:

 

 

Jako ze nie mam delegacji prawnej,wlasciciel zestawu niech pozostanie anonimowy.Zgoda ?

Nie jest to zadnym dyshonorem-klopoty w zestrojeniu zestawu,ja takze je mam a i lepsi tez maja problemy.Zaproponowalem wiec pomoc w usunieciu problemu.Troche to klopotliwe,gdyz elementy wedruja po swiecie USA-RP-UK-RP , no i drogie se te wysylki.

Ale wydawalo mi sie ze jest to jedyna sensowna opcja.Nie jestem jakims super specem od tych spraw,wiec tez moze sie okazac ze bedzie porazka.Ale majac kilka podobnych sytuacji

w tej materi,podjalem sie tego, majac nadzieje ze dam rade.

Zestaw jest typowy-kupiony zreszta po konsultacji ze mna (czyli niejako poczuwam sie do odpowiedzialnosci :oops: ) mial dzialac na zasadzie wlozyc wtyczki i gotowe.

No ale okazalo sie ze po podlaczeniu nie chce dzialac.Tzn. dziala, ale zasieg jest b.maly :lol2: slowem porazka.Na odleglosc nie bardzo bylem w stanie okreslic. nawet na podstawie filmow w czym rzecz.Tak wiec suma sumarum, dzis z RP dotarla do mnie paczka a w niej to:

852cafa29db4df7dm.jpg

W paczce byly takze inne elementy ale my zajmiemy sie na razie tym.

Sprawdzimy-lacznie z ze zrobieniem filmu,dlaczego to nie dziala tak jak powinno.

Czyli po podlaczeniu beda spacerki po wsi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sledzac czas miedzy postami,mozecie stwierdzic ze nie proznuje.

Jako ze kamerka zostala zakupiona tutaj gdzie moja poprzednia

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=14&item=134

popelniony zostal takze ten sam blad-kamera pracuje w systemie NTSC !!!

Owszem, nagrywa zajawki kolorowe,ale przy czystym i z nie znieksztalconym sygnale

moja nagrywarka odrzuca ten sygnal jako semi Pal/NTSC.Na automacie wyraznie widac jak

gubi kolor.A pytalem,czy masz TV z PAL,takkk brzmiala odpowiedz :lol2: wlasciciela.

Na TV moze odbierac , nie wiem jak tam jest to zrobione,ale jakos dziala kolor.

Na mojej prostej nagrywarce nie ma koloru tylko kolorowe kontury.

 

 

Co ciekawe ,np.nagranie na San Disc jest prawie caly czas kolorowe.

A jeszce bardziej zaskakuje to ze calkiem inaczej interpretuje sygnal NTSC

No prawie jest dobrze,ale jak wiemy prawie,robi wielka roznice.

Na tym efekcie-chwilami prawidlowy kolor , mozna naprawde sie niezle przejechac-zla interpretacja problemu (kto by zgadl ze sandisc tak reaguje na NTSC ?)

http://schowek.rcx.pl/users/peter/

Tytul:13cm-2370.mp4

 

Kamerka nie dosc ze jest inna (niz ta co zostala zamowiona) to w dodatku NTSC- ewidentnie do wymiany.

 

 

W goglach mozna na niej latac-ale z nagrania nici

 

Tak wygladalo pierwsze podlaczenie-nagranie z kamerki w komplecie na moja nagrywarke-ufam jej (na razie).

Mnie to wyglada na to ze kamerka dziala ewidentnie w NTSC.

Film-tytul : NTSC-Nagrywarka-Pierwsze podlaczenie

http://schowek.rcx.pl/users/peter/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym zapewnieniu kolegi , ze ma na pewno tv tylko z PAL zaczynam watpic.Byc moze w kamerce jest jakas inna odmiana PAL B np.

Tak czy inaczej,po zmianie kamerki na moja, obraz jest normalny,kolorowy.Z tym ze kolor ma bardzo male nasycenie.Zastosowany do testow tuner 13cm.UK ktory rowniez przybyl dzisiaj w paczce.

 

 

422921de449024b1m.jpg

 

Podmienie jeszcze na inna kamerke,moze sie cos zmieni.

Sygnal jest chyba prawidlowy,ale nie bardzo wiem jak go zmienic i czym,kolor jest zazwyczaj wtedy, gdy w tresci pojawia sie jasne elementy.Tu brakuje mi troche koncepcji.Pomocy znikad?

Ale nic to,jedziemy dalej.

Kolor od biedy jest,ale mam co do nasycenia wiele obiekcji.I czas na testy.Tragiczny przelacznik w nadajniku jest prawidlowo ustawiony.Ale tuner juz nie :devil:

Na rozpisce 13 cmuk, na stronie sprzedawcy jest blad-zamiast czestotliwosci 2470 jest wpisana 2460

I tu chyba byl caly problem.Nadajnik podlaczony-pierwszy test bez anten odbiorczych na Yellow Jacket- jest ok.

Podlaczylem 13 cmuk. ( po prawidlowym ustawieniu przelacznika- czyli 10101010)

tuner zlapal sygnal-dziala.Po zdjeciu tlumika z anteny rx-pierwszy spacerek.Tuner oczywiscie dalej bez anteny,lezy sobie na stole .Odbior prawidlowy,nawet za sciana budynku -ok 50m od nadajnika.Celowo poruszam sie z nadajnikiem,by wykluczyc mozliwosc ,ze tuner odbiera sygnal ze stalego miejsca.To dosc wazne-bo w odwrotnym ukladzie bedzie wszystko ok,ale w modelu tragedia-spotkalem juz takie tunery z gield .

Ten tuner 13 cmuk,jest naprawde dobry,reaguje spokojnie na zaklocenia,zmiany sygnalu

a przy tym ma b. dobra czulosc.Smiem twierdzic ze lepsza niz Yellow Jacket.

W tym tescie wygral 13 cm.uk.Yellow stracil cakowicie sygnal przed sciana,a 13cmuk,dzialal dalej (choc zasniezony) .

W nocy powalcze z kolorem-dlaczego go nie ma lub jest taki slaby.

 

Przed przerobka-male nasycenie i zaniki koloru.Przedmiot na filmie ma kolor niebieski,czerowne pole z napisami jest ledwo widoczne jako kolor.

Filmik-tytul-Male nasycenie koloru

 

http://schowek.rcx.pl/users/peter/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba ostatnia przeszkoda pokonana.

 

Rx 13cmuk. Musiala byc dokonana mala ingerencja,tutaj zdjecie przerobki.

Kondensator 100nF

d55b07d71b12967dm.jpg

Po tym zabiegu nasycenie kolorem jest prawidlowe i co najwazniejsze,nie gubi go przy zakloceniach.

Co prawda to juz wykracza troche poza zakres normalnej eksploatacji,no ale nie mialem innej opcji-kolor blady,zaniki przy zmianach tresci.

Co ciekawe, w goglach byl akceptowalny,ale dla nagrywarki (mojej) niewlasciwy.

Ciekawe jak zadziala w praktyce.Dotychczas byl marny i zanikal przy zmianach tresci.

Czas na spacerki :)

 

Edit.

No i po spacerku.Jest poprawnie.

Mam juz stala sciezke i ogolnie wiem jak na tym odcinku powinien zachowywac sie poprawnie dzialajacy uklad (kilka juz ich potestowalem :lol2: )

Kofiguracja jak zazwyczaj tj. przy odbiorniku antena 3 dB orginalna-czyli nie najlepsza.

Troche klopotow sprawia duza moc nadajnika-sprawdzilem przy 200mW , w czasie ruchu nie nie ma tak gwaltownych zmian-po prostu nadajnik jest zbyt silny do takiej konfiguracji.

Ale rokuje to nadzieje ze ustabilizuje sie przy wiekszych odleglosciach.Nagrany na mojej nagrywarce dvd-stracil sporo na jakosci z kilkudziesieciu Mb zrobilo sie troche mniej :devil:

Tutaj jest filmik.

http://schowek.rcx.pl/users/peter/

Film nr 3.Efekt koncowy.Mozna ogladnac na playerze, ale lepiej sciagnac-czyli - zapisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec czas podlaczyc anteny docelowe typu patch.Tym razem pojde troche dalej.

W miejsce gdzie tylko dobrze zestrojony zestaw cokolwiek jeszcze odbiera.Anteny na poczatku jeszcze sie widza.Nie mam podgladu gdyz ide z nadajnikiem.

W miejscu gdzie bede zawracal,antena TX jest calkowicie zaslonieta - dolinka i dodatkowo budynkiem.Jesli ten test przejdzie pomyslnie,bedzie to spory sukces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec. :devil:

Zwroccie uwage,gdy zastosowane byly zwykle anteny-bacik,kazdy ruch,nawet gdy anteny sie widzialy,powodowal zaklocenia.To troche zlozone zagadnienie ,powiazane z moca,zyskiem anten i ich charakterystyka.Gdybysmy zastosowali nadajnik 100-200 mW zaklocenia ustapia (sprawdzone).Nie jest latwo wywazyc co i gdzie zastosowac.

Przy charakterystyce kolowej dipola,efekt zaklocen przy ziemi jest taki,ale co ciekawe, na wiekszej wysokosci juz zanika,dlatego w wiekszosci przypadkow stosuje sie popularne baciki.Moga one dosc dobrze pracowac na nieduzych odleglosciach.

Zastosowanie anten panelowych lub patch ,komplkuje nieco sprawe,gdyz niejako na wlasne zyczenie zawezamy sobie pole ,,widzenia '' anteny.Dlatego raczej lepszym rozwiazaniem jest zastosowanie anten o malym zysku,gdyz te widza nieco szerzej.

Zaznaczam tez, ze nie kazdy tuner bedzie prawidlowo pracowal z kazda antena.Pomijam rzeczy oczywiste,obciazenie,dopasowanie itd. ale sama automatyka tunera moze zdyskredytowac zastosowanie niektorych anten.Dla przykladu.

Mam jeden tuner ktory pracuje tylko dobrze z antena panelowa .Z innymi sa wrecz zerwania polaczen-po mojemu,prog czulosci jest za wysoko ustawiony.Dziala na bardzo duze odleglosci-ale zerwanie .zgubienie sygnalu powoduje ze ponowna praca tunera jest mozliwa gdy sygnal bedzie silniejszy-czyli antena tx. blizej.

Z koleji np. Yellow Jacket ma zbyt mala czulosc-nigdy nie osiagnie takiego dystansu lacznosci jak np. 13 cm.Nadrabia to dwoma antenami.

Ale z koleji 13 cm nie dziala dobrze z kazda antena :lol2:

Zastosowanie z koleji mocnego nadajnika,sprowadza wiecej problemow niz sie wydaje-filmik to pokazal

- gdy nawet jeden krok -ruch na dystansie 30 cm (antena dipol) powodowal zaklocenia- po zastosowaniu innej anteny,dolegliwosc zanikla calkowicie.

 

Tutaj filmik z ostatecznego testu.

Tytul-Test koncowy

http://schowek.rcx.pl/users/peter/

 

 

Nadajnik w dolince-deniwelacja ok 10m.

Zasloniety przez dwa budynki.

Zwroccie uwage, jak poprawia sie obraz w miare wzrostu sygnalu,gdy nadajnik wychodzi z cienia,doliny,budynkow.Nie ma gwaltownych zmian.I o to chodzi :lol2:

Jesli anteny beda sie naprawde widziec-raczej braknie zasiegu RC niz obrazu :lol2:

Ew. zalocenia jakie moga wystapic, to juz sprawa indywidualna.Rozmieszczenie w modelu,ulozenie elementow no i najwazniejsze-pozycja anteny w modelu.

Taka jak w wiekszosci wypadkow nie jest dobra (choc sam stosuje, bo wygodna)

Aby Tx pracowal poprawnie powinien niejako wisiec nad modelem,co tez uczynie w Easy Starze :lol2:

 

 

Jesli sam zainteresowany wyrazi zyczenie,lub niedowierza w metamorfoze swojego zestawu

,zamontuje wszystko w Easy Starze i na dniach sprawdzimy w locie.

Obym tylko nie zgubil modelu przy tej probie :devil:

Dobrze tez sie stalo, ze zestaw zawedrowal do mnie, bo jak widac z lektury, problem nie byl tak trywialny jak sie na poczatku wydawalo.Ciesze sie ,ze udalo sie rozwiazac ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he he , wlasciciel natentychmiast chce zestaw z powrotem.

Ale z uwagi , ze wstajac dzis rano zobaczylem sloneczko- bedzie bunt.

Czyli ulotnie ten zestaw.Bedzie filmik z testow w locie :lol2:

Mam nadzieje ze nie bedzie mi mial za zle (taka opcja tez byla-testy w locie),ale

razem z materialem filmowym-w locie byloby to niezle zakonczenie tego tematu.

Tak wiec nie bedzie mnie do poznego wieczorka-biore sie za instalacje

 

1ooomW

kamerki

13 cmuk-tuner

Easy Star-platforma (na spalinie :crazy: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas przerwać Peterowi ten monolog ;)

Ten tajemniczy właściciel to ja.

 

Widzicie jak to bywa z tym tematem. Niby każdy zakup konsultowany i przemyślany a i tak "babola" łatwo złapać.

Peter jak zwykle okazał sie bardziej niż nieoceniony :)

 

jedna rzecz w tej całej walce zasokoczyła mnie najbardziej - kamera i jej rzekomy PAL.

Na pudełku i na instrukcji było jak wół PAL. Podłączam dla testów m.in. pod mój 14letni polski TV - też jest kolor. A proszę - NTSC skubany :evil:

 

He he he , wlasciciel natentychmiast chce zestaw z powrotem.

 

Dobra dobra - aż tak nie cisnę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra - aż tak nie cisnę

 

Nawet sam sie zdemaskowal :)

No skoro nie ma presji,to Easy z kamerka polecial.

 

 

Malo brakowalo , a dzis by sie to nie odbylo.

Tu uczulam na takie rzeczy.Przeczytajcie,wnioski sami wyciagniecie.

Sprawa niby banalnie prosta.Podlaczyc dwa przewody zasilania.

Zestaw jest na tyle szczesliwie wybrany , ze kamerka i Tx dzialaja na 12V.

Robiac to nty raz, mam zasade-przy montazu-pod napieciem, w czasie pracy,

pilnie obserwuje czy cos sie nie zmienia na ekranie.

Jakikolwiek pasek,zaklocenie obrazu-dykwalifikuje zestaw do lotu.

W gorze niczego nie poprawimy :x

Otoz przy montazu,kilka razy pojawily sie prazki na ekranie,zlaszcza jak mocno docisnalem obudowe TX do kamerki.Osiem razy to rozkrecalem.Okazalo sie ze obudowa (pomalowana) od kamerki,dotyka obudowy Tx-niby obie sa umasione , a jednak.

Z zasady wykluczam wszelkie wtyczki, gniazda.Niestety , nie wycialem tych co kolega Krzysiek tak pieczolowicie przygotowal.W locie,bedzie to wyraznie widac-poprzeczne paski.Bankowo , na 1100% to jest wlasnie przyczyna kolejnych zaklocen.

Na dowod tego-widac wyraznie na filmie-jak silnik wylaczymy lub sa minimalne obroty-zaklocenia ustaja.Wtyczki wysle z powrotem :) ale kable ucialem :D ale teraz,juz w domu :lol2:

Zestaw do lotu przygotowany,ale pogoda jak to u mnie bywa,zmienila sie w ciagu godziny na jesienna.Widac to po filmie intro.Ciemno i pochmurnie.Niby cieplo, ale warunki nie do lotow-slabe swiatlo.Wiatr staly,ale dosc silny.Gdyby Easy nie mial motorka i sam nie bylby ciezki,pewnie by mnie zwialo.Coraz bardziej mi sie podoba latanko na tym motorku.Jestem praktycznie uniezalezniony od czasu latania,pulapu itd.Zadnych ograniczen mocy.??? ml to sporo paliwa na taki motorek :lol: Nie wiem ile ma pojemnosci zbiornik,ale jest duzy,taki od trenerka na silnik 0,46.

 

Caly model jest dosc ciezki,ale nie przeciazony.Lata troche szybciej niz w wersji elektro,minimalnie, ale jest za to lepiej sterowny.

Tutaj intro filmik.

Tytul : Test Easy Star

 

http://schowek.rcx.pl/users/peter/

 

 

C.D.N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim przejdziemy do wlasciwego filmu,zamieszcze mapke,by mozna bylo zorientowac sie w terenie.

Mialo byc latane w stozku anteny,ale jak zwykle bylo obok.Antena , jak na filmiku,05m nad ziemia, kierunek,aby w tamta strone.

d642df7b9829bf5e.jpg

 

Pozniej sie okazalo,ze kabel pod ciezarem anteny zgial sie,czyli antena zwrocona byla raczej w ziemie,lub niewiele ponad nia :crazy:

To sie nazywa ekstremalne latanie.

 

No i czas na final , czyli filmik z lotu.

Caly efekt psuja zaklocenia o ktorych to przyczynach pisalem wyzej.

No a juz wrecz tragiczne efekty przynosi odchudzanie plikow wideo.

Film

Tytul: Easy Glider na spalinie.

http://schowek.rcx.pl/users/peter/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
VOB w rzeczywistości jest mpgiem

..i przez te zabawy niechcacy znalazlem kawalek filmu ktory mi umknal.

Ta moja nagrywarka jest zasilana takim wynalazkiem battery backup i potrafi sie wylaczyc po 15-20 minutach,Stad ten filmik byl jako nty w kolejce.

Biorac pod uwage poprzedni stan a terazniejszy,jest to do zaakceptowania.

Zaznaczyc trzeba ze anteny sa ,,aby w te strone'' a mapka orientuje ze latam ...z tylu anteny, a wiekszosc zaklocen jest dokladnie nad baza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.