Skocz do zawartości

Projekt ala Bobolink


golmarro

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam zamiar zbudować sobie pierwszy szybowiec DLG i ponieważ wiem jak popularny i dobry jest Bobolink z ArtHobby chciałbym zbudować cos na jego wzor.

Plan jest taki:

Skrzydła - zamowie wycinane laserowo w styropianie i pokryje forninrem albo balsa

Kadłub - metoda traconwgo styropianu (styroduru), tkanina szklana + epidian

Belka ogonowa - albo rurka węglowa albo coś jak w Guppym (rurka pokryta balsą) albo odwrotnie - balsa pokryta tkaniną szklaną. Jeszcze nie wiem.

Statecznik pionowy - balsa + tkanina szklana w dolnej części

Stat. poz. - balsa + tkanina w części centralnej.

 

Nie ukrywam, że mam zamiar zwyczajnie sciągnąć wszystko od porducentów Bobolinka, ale mam nadzieję że nikt mnie za to nie potępi. To jest przynajnniej sprawdzony model.

 

Na pewno będę potrzebował waszej pomocy i postaram się jak tylko coś zrobię zamieścic to tutaj.

 

Aha i pierwsza sprawa, czy ktos kto ma oryginalnego bobolinka moglby mi podac dokladne wymiary skrzydla kadluba i belki ogonowej? Wiem ze sa "plany" na stronie arthobby ale nie da sie tam odczytac niektorych wymiarow, bo jak obliczylem to sie powierzchnia skrzydel nie zgadzala. Bede wdzieczny

A i czym jest kryte oryginalne skrzydlo (balsa fornir ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Miałem 2 takie maszyny.

Skrzydło bobolinka kryte jest fornirem 0,6 lub 0,4 mm. Jeżeli sam pokryjesz fornirem - wyjdzie za ciezkie jak na 1m. Ja mam płat taki kryty balsą 1,5mm i wazy tyle samo co kryty fornirem z ah. Kryj balsą i natarcie zalaminuj ( mi zalaminowanie dało wzrost wagi o 4g wiec sie opłacało - szybko nie pęknie i się nie wgniata). Proponuje lotki krawędziowe z 22% szerokości cięciwy na prawie całej powierzchni płata- jak ja to mam bo można poszaleś. Musisz kadłub zrobić w przybliżeniu taki długi z przodu przed płatem jak ma oryginał - bo inaczej zapakujesz ołów na dziub. Trzeba konkretnie wkleić rurkę ogona w kadłub i ststeczniki bo tam najczęściej pęka.

 

Zrób lepiej model 1,2m lub 1,1m bo lata lepiej od 1m, a rzuca się tak samo.

Profil polecam hn1033 gruby na max 7,5%.

Statecznik pionowy polecam zalaminować w całości , a w poziomym tylko natarcie. Można też dać czystą balsę na natarciu - rozrobić uhu plus 5min zamoczyć palca i posmarować natarcie. Żywiczka się wchłonie i na drugi dzień masz natarcie twarde jak skała. Ostatnio stosuje ten patent z powodzeniem - bo szybki , dobry i łatwy.

Płat musisz zalaminować na łączeniu i między połówki wkleić twarde klocki - tam gdzie będzie śruba oraz kołek centrujący ( można to zrobić z buku - deska do krojenia bo tania)

 

Niedawno sam zrobiłem bardzo podobny modelik:

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=5063

 

Jak coś to pytaj śmiało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady ale jednak bede uparty, mam nadajnik bez miksera, a i skrzydlo troche bardziej skomplikowane. Zalezy mi na prostej konstrukcji. Jesli bedzie kiepsko latac to zrobie kolejny, moze lepszy, ale poki co wazne jest dla mnie zeby zrobic ten pierwszy DLG i to w miare szybko.

 

Dzieki Malinn za dokladny opis

Rzeczywiście może zrobie troche dluzsze skrzydla.

Poki co milej nocy zycze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.