Skocz do zawartości

Moja droga do latania RC-CAM


krzysiek_k1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich którym żony, nie wyraziły zgody na udział w kursie szybowcowym, a mino to chcą poczuć się jak prawdziwi piloci:) he he. Mówię tu oczywiście o pilotowaniu modelu na podstawie obrazu przekazywanego z jego pokładu.

Zwykle każdy myśli że na początek da sie kupić coś tańszego na próbę, więc ja przeszedłem przez kamerkę zintegrowaną z nadajnikiem kupioną na allegro za 105 zł

zasięg max 70 m :( jakość podła

przykładowy filmik ze sprawdzania zasięgu:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=MpnKbL7hQ0k

 

coprawda zostawiłem sobie ją do mojego Helikoptere RAPTORA MINI TITANA bo jest lekka i w sumie małymi helami się daleko nie lata - jak będzie pogoda zrobie jej kolejne testy - oczywiście nie mówię o pilotowaniu Hela na podstawie obrazu z tej kamerki a tylko o zapisie obrazu na ziemi.

 

W drugim akcie rozpaczy kupiłem taki zestaw:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=MpnKbL7hQ0k

 

zwabiony wizją zasięgu 2 km :) mam nadzieję że uda mi się go zwrócić:)

 

Okazuje się że dobranie sprzętu to bardzo trudna sprawa - wystarczy prześledzić wątki kolegi Peter-paralotnie - Peter siedzi w tym po uszy;)

 

Rozpocząłem ten wątek po to, abyście Wy tak jak ja nie popełniali tych błędów - albo bawimy się w to na poważnie, albo wcale. Po dzisiejszej wymianie PW z Peterem już wiem że zdam sie na jego pomoc w wyborze sprzętu i całość złożę od nowa na właściwych podzespołach.

 

Peter obiecał zaglądać do tego wątku i służyć pomocą "pozbawionym WIZJI" ( i FONII ) pilotom RC-CAM

 

Pozdrawiam

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No to bedzie sie dzialo :devil:

Tak potwierdzam,zostales objety patronatem,niech zasieg bedzie z Toba :)

Tak na powaznie.Cieszy mnie to ze zdecydowales sie na takie rozwiazanie.

Ja bardzo cenie osoby, ktore konsekwentnie od poczatku do konca realizuja

zadanie i daza do wybranego celu-latania FVP.

Jako gentlemani,nie rozmawiamy o $$$ ,ale na poczatek musze zadac kilka pytan.

 

1) Jak daleko i wysoko chcesz latac ?

2) spalina czy elektryk- jakie modele chcesz uzyc ?

3) czy latanie w goglach chcesz nagrywac , jesli tak - czy ma to byc na zasadzie cos tam widac czy jakosciowo tak dobre , by mozna bylo to obejrzec bez problemu na np. 40'' ektranie w jakosci zblizonej do TV.

 

Jesli bedziemy znali odpowiedz na te pytania,na podstawie uzywanych/sprawdzonych podzespolow uda sie zlozyc, cos co bedzie dzialac.

Na pewno inni tez cos doradza, a jest juz nas kilku.Wlaczajac sie do dyskusji,dzielac sie swoimi spostrzezeniami , pomozecie Krzyskowi na jego starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc tak:

 

ad 1)

zasięg chyba nie większy niż 2-3 km - wysokość pewnie nie między drzewami:P powyżej 100 m ???

 

ad 2)

EASY STAR - elektryk - tyle że przerobiony na silnik 3F

 

ad 3)

Latanie fajnie było by nagrywać - aktualnie mam kamerę miniDV z wejściem sygnału zewnętrznego - jeśli się da ją wykorzystać to OK - można mieć jednocześnie podgląd na dużym wyświetlaczu jaki ona posiada. Jak się nie nada kupimy ten wynalazek który Wy teraz testujecie (zapomniałem nazwy )

a TV mam tylko 28' w starej technologii;) wiec jakość musi być oczywiście dobra ale nie HD ;)

 

Pozdrawiam

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1)

zasięg chyba nie większy niż 2-3 km - wysokość pewnie nie między drzewami:P powyżej 100 m ???

 

To da sie zrobic.

1)Jaka masz aparature RC

ad 2)

EASY STAR - elektryk - tyle że przerobiony na silnik 3F

Idealnie

ad 3)

Latanie fajnie było by nagrywać - aktualnie mam kamerę miniDV z wejściem sygnału zewnętrznego - jeśli się da ją wykorzystać to OK

Majac taka kamerke bedziesz mial bardzo dobry obraz na TV w domku.

 

Teraz kolej na Twoje pytania. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja aparaturka to FUTABA 9CAP - odbiorników jest kilka, ale pewnie i tak zakupie tego HiTeca PPM o którym pisaliście.

 

Więc mając już tą wiedzę - czego oczekujemy, możemy zacząć składać sprzęt - czyli pierwsza przymiarka do zakupów.

 

aaaa jeszcze kwestia zasilania, czy zestaw nadawczy i kamerę zasilamy z głównego pakietu? czy z oddzielnego ? oraz co z zasilaniem elektroniki ( odbiornika i serw ) - też z oddzielnego pakietu?

 

Peter możesz napisać co jest niezbędne w zestawie? chyba:

- kamera + mikrofon ( jaki obiektyw?? najlepiej pewnie o dość szerokim polu widzenia? )

- nadajnik + antena

- odbiornik/odbiorniki + antena/anteny + urządzenie do wyboru anteny o silniejszym sygnale????

- gogle

- coś do nagrywania obrazu ( u mnie kamerka miniDV )

czy aby połączyć te urządzenia potrzeba czegoś więcej niż standardowych kabli???

 

wersja De LUX

- czyli co jeszcze można mieć, lub warto mieć w zestawie - tu brak mi wiedzy

choć jak patrzę na filmiki Petera z kupa wiadomości wyświetlanych na obrazie to wiem że można mieć dużo więcej sprzętu.

 

 

A teraz jeszcze kilka moich może głupich pomysłów ( do weryfikacji )

 

- jak wsadzić kompas do modelu aby jego wskazania były widoczne w kamerze

- mały model GPS przy starcie wbijamy WAYPOINT miejsca startu i naprowadzanie na to miejsce - jeśli da się zobaczyc na ekranie część ekranu GPS ( wyświetla się duża strzałka) to nigdy się nie zgubimy - choroba pół roku temu sprzedałem GEKO 201 za 300 zł

- Li-Po-monitor podpięty pod pakiet zasilający ( taki z mozliwością ustawienia napięcia alarmu ) - ustawiamy próg alarmu sporo wyżej niż normalnie aby mieć czas na powrót.

w polu widzenia kamery dajemy diodę informacyjną - poza diodą mamy jeszcze sygnał dzwiękowy w słuchawkach.

- w szufladzie znalazłem alarm do drzwi, coś takiego:

 

http://www.allegro.pl/item319381110_bezprzewodowy_alarm_do_drzwi_i_okien_90db_za_1_zl.html

 

ponoć 90db ciekawe z jakiej odległości to słychać, pisał już o tych chyba Peter - to sposób na odnalezienie modelu. Mam moduł który może pracować jako przekaźnik

 

http://www.allegro.pl/item319626391_wlacznik_on_off_sterowany_z_nadajnika_super_tani.html

 

może on uruchamiać "piszczyk" z wolnego kanału lub przy zgubieniu zasięgu FAIL SAVE ( dobrze myślę że tak też można??)

 

Dalej czekam na Wasze pomysły co jeszcze zabrać ze sobą w powietrze:)

 

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja kilka słów - żeby odciążyć Petera.

Na początek moje boje:

przedostatni post na stronie

Jest tam trochę odpowiedzi na Twoje pytania.

Konfiguracja dobrana po wielu konsultacjach z naszym Guru

Każdy element w konstrukcji i konfiguracji został przemyślany.

 

 

aaaa jeszcze kwestia zasilania, czy zestaw nadawczy i kamerę zasilamy z głównego pakietu? czy z oddzielnego ? oraz co z zasilaniem elektroniki ( odbiornika i serw ) - też z oddzielnego pakietu?

 

oddzielny, a czy osobny do napedu i do RC to zalezy od ilości serw i wydajności BECa. Oczywiście najlepiej kolejny osobny - ale to dodatkowa waga, miejsce i zamieszanie...

 

- odbiornik/odbiorniki + antena/anteny + urządzenie do wyboru anteny o silniejszym sygnale????

 

Peter jest juz na etapie odbiorników Diversity - czyli 2 odb. w jednym.

Ma to rozwiązanie opróccz ceny (>350$) same zalety, choć wariant, który ja wybrałem (odb. 13cm i antena panelowa) też nie jest zły.

 

- gogle

 

temat rzeka, te moje są całkiem ok

 

- coś do nagrywania obrazu ( u mnie kamerka miniDV )

 

moze być

 

czy aby połączyć te urządzenia potrzeba czegoś więcej niż standardowych kabli???

 

Wszystko do zrobienia/kupienia... Te zmartwienia (drobne) zostaw sobie na później. NIe do razu Kraków zbudowano ....

 

- jak wsadzić kompas do modelu aby jego wskazania były widoczne w kamerze

 

:)

 

- mały model GPS ....

 

na początek sobie temat odpuść a później proponuje gotowe moduły OSD-GPS (~$300) - pokazuje wysokośc azymut, napięcie obu pakietów i takie tam ...

 

może on uruchamiać "piszczyk" z wolnego kanału lub przy zgubieniu zasięgu FAIL SAVE ( dobrze myślę że tak też można??)

 

Peter ma coś takiego - pewnie zaprezentuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja - mały GPS odpuszczamy - dołożymy do zestawu OSD+ moduł GPS

tylko czy on potrafi zapamiętać punkt i do niego prowadzić?

poza tym ma dodatkową zalete - w przypadku zagubienia modelu możemy po ostatnich zapisanych współrzędnych łatwiej go odnaleźć przy wykorzystaniu drugiego GPSa

krzysiek_k1

P.S. podpowiedzcie jaki silnik w takim razie do takiej masy teraz wsadzić do EASY STARA z jakim śmigłem i reglem?

Jako że mam 3 pakiety od Hela to chce je wykorzystywać jako główne źródło zasilania dla silnika - są to Li-Polki 2170 mAh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odpowiedzia na powyzsze to moze pozniej.

Ale przyjales prawidlowa droge.Zaczynasz od modelu.

Silnik, ja latalem na malutkim,wybieralem najlzejsze.

Poszukaj jakiegos chinczyka , taniego. Ja latalem nawet na ,,dzwonku'' za 39zl :)

I tez dawal rade.I chyba taki bylby ok.Wez pod uwage ze zastosujesz smiglo ok 8x5 maksymalnie.Raczej celuj w 7x5 . A 0,8-1 kg ciagu to juz rakieta.W KV celuj troche wyzsze-tak pow. 1100.

Regiel 25A to juz rozpusta,ale jest ok.Moze byc nawet 18A.Tolerancje sa dosc duze-to maly samolocik.To moje spostrzezenia, na silnikach jakimi mi dobrze latalo.

Silnik mocny,ciezki przeszkadza.Duze smiglo tez (moment obrotowy)

Ja wiem ze tu rewelacji nie odkryje,z dolu jest ok,ale calkiem inaczej sie postrzega to z gory.Dodanie gazu w stresujacej sytuacji ,ma pomagac a nie powodowac problemow.

Przy dobrze dobranym- slabym - silniku-powoli sie wznosisz,powoli latasz,zadziej giniesz :devil:

Spaliny Ci nie proponuje, bo baterie masz :)

Zalozenie generalnie jest takie ,jeden pakiet do latania,jeden do nadawania/ratowania.

Ten napedowy to sam wybierzesz.Ndawczy/ratunkowy-to minimum 1500mA.

Ja uzywam taki kwalifikujacy sie do utylizacji 2500mA i zawsze pilnuje , aby przed lotem byl pelny.

Dlaczego ?

To ze model ucieknie-to rzecz pewna !

Juz mamy kilka relacji,ze tylko dlatego ze pakiet zyl/nadawal TX, model zostal odnaleziony.

Dodatkowo musi byc tak zamontowany,aby nie mial zadnej szansy odlaczyc sie od Tx w razie kreta.To najwazniejszy element !

 

PS.

Nawiazales kolejny raz do GPS.

Autopilot-dla mnie za wczesnie,przerasta troche mnie.

Ale wskazania z gps i potem na ich podstawie szukanie modelu,tez moze byc.

Ja latam czasem z takim urzadzeniem-czyli wszystko co chcesz to masz i dodatkowo marker u gory ekranu pokazuje w ktora strone skrecic aby wrocic do bazy.

http://www.stage6.com/user/Kamera_Petera/video/1974952/osd

Ale to nadaje sie na innego rodzaju loty-nie do ES,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja aparaturka to FUTABA 9CAP

 

No to taka jak moja :) .

Ja wymienilem modul w.cz na inny.Jaki masz w swojej ?

Pytam dlatego bys nie mial podobnych problemow do moich.Ostatecznie wybralem odbiornik Hitec HFD-08RO.Wazne bys mial orginalne kwarce.Antena obowiazkowo poza modelem-cala

aaaa jeszcze kwestia zasilania, czy zestaw nadawczy i kamerę zasilamy z głównego pakietu? czy z oddzielnego ? oraz co z zasilaniem elektroniki ( odbiornika i serw ) - też z oddzielnego pakietu?

Stanowczo odradzam zasilanie jednym pakietem.Co prawda jest wiele glosow ze nie ma to znaczenia,ale wydaje mi sie ze jest inaczej.Klopoty zaczynaja sie powyzej 1km.

Drazylem troche temat i potwierdzily sie moje przypuszczenia, ze kazde urzadzenie na pokladzie , moze miec wplyw za zasieg RC . Np. zwykla kamerka CCD.A juz na pewno jesli ma wspolna mase z Rx RC.Niestety to prawda.

Zasilanie tx i ewentualnie kamery to minimum 1500mA-im wiecej tym lepiej.Li-po oczywiscie,nie musza byc wysokopradowe.

 

Peter możesz napisać co jest niezbędne w zestawie? chyba:

- kamera + mikrofon ( jaki obiektyw?? najlepiej pewnie o dość szerokim polu widzenia? )

Na poczatek,male kamerki ccd security tv sa ok.

Ale po czasie (niestety) juz wiem,to slepa uliczka.

Niestety,prosty aparat dziala zdecydowanie lepiej niz dobra-droga kamerka cctv.

Jest jeszcze inny , wazniejszy argument.Wczesniej czy pozniej zgubisz sie-jesli bedziesz widzial wiecej,trafisz do bazy.Na wiekszych wysokosciach jest naprawde trudno ocenic nawet znany teren.Sa dobre aparaty,szeroki kat,jakosc super,ale ja 1000zl raczej nie wysle na wycieczke.Moj typ-bo tani- to Pentax E35 Optio.

 

- nadajnik + antena

Wbrew pozorom,wieksza moc nie powoduje zauwazalnego zwiekszenia zasiegu,a wrecz komlikuje.Niektore tunery zle reaguja na silne zmiany pzoziomu sygnalu.

500mW optymalnie a maks. 1000mW.Antenke , jak juz bedzie wiadomo co kupione

wystrugam dla Ciebie na dalekie loty-przy nodze wystarczy patyczek.

- odbiornik/odbiorniki + antena/anteny + urządzenie do wyboru anteny o silniejszym sygnale????

 

Tu bedzie najtrudniej.Diversity-trzy dostepne rodzaje ,nie nadaja sie do dalekich lotow.

Lepiej zastosowac diversity ale innego rodzaju-przelaczajace sygnal AV.Wowczas jest szansa na uzycie czulego tunera x 2 .A anteny, to juz poezja,ale doradze odpowiednie jak juz bedzie dokonany zakup rx i diversity.Tu niestety bedzie znow bolalo,bo trzeba bedzie wybrac miedzy kosztem a oczekiwaniami.

Ja bym wybral Oracle -diversity AV plus 2x 13 cmUK plus skaner z wyswietlaczem

do tego diversity Yellow Jacket plus Tx AVT 200mW.Do tego dochodza cztery anteny.

Podejrzewam ze model na wysokosci min 200 m mozna pilotowac w promieniu 3km bez zadnych problemow.Ale koszt....Polowe z tego juz mam,jak wygram w Lotto to sprawdze te opcje :lol:

- gogle

Ponoc wszystkie sa dobre-sporo,,poogladalem''. Cenowo i jakosciowo na razie moim typem sa GDV-510,choc inne ponoc nie ustepuja im.Dalczego te ?

W sloneczny dzien nie uzywam nawet dodatkowtch oslon od swiatla.Zawsze dzialaja,obraz jest czysty-kontrastowy.Moze nasycenie kolorow jest oszukancze,ale przyzwyczailem sie.Lepsze np. 800X600 pikseli sa drogie-ok 1000$

 

- czyli co jeszcze można mieć, lub warto mieć w zestawie

Warto miec OSD, ale takie nie absorbujace uwagi.Polatasz kilka miesiecy-swiadomie wybierzesz.Moze razem kupimy Dragona-bedzie taniej,no i maja funkcje automatycznego powrotu do domu :lol: Idealne do Easy Stara.Czekam wciaz az potanieja i zakoncza prace nad nim,bo wciaz powstaja uzupelnienia softu.

- mały model GPS przy starcie wbijamy WAYPOINT miejsca startu i naprowadzanie na to miejsce - jeśli da się zobaczyc na ekranie część ekranu GPS ( wyświetla się duża strzałka) to nigdy się nie zgubimy - choroba pół roku temu sprzedałem GEKO 201

Tez kupilem Geko w tym celu-slepa uliczka.

Lepiej kupic zintegrowany sytem-lzejszy,wiecej funkcji.

Autopilot to skomplikowana sprawa,nawet czynilem proby.Trzeba sie oprzec na sprawdzonym rozwiazaniu-szkoda modeli.

- Li-Po-monitor podpięty pod pakiet zasilający ( taki z mozliwością ustawienia napięcia alarmu ) - ustawiamy próg alarmu sporo wyżej niż normalnie aby mieć czas na powrót.

W dziale sklepy-www.lipol mozesz kupic cos takiego.

ponoć 90db ciekawe z jakiej odległości to słychać, pisał już o tych chyba Peter - to sposób na odnalezienie modelu. Mam moduł który może pracować jako przekaźnik
może on uruchamiać "piszczyk" z wolnego kanału lub przy zgubieniu zasięgu FAIL SAVE ( dobrze myślę że tak też można??)

To dosc wazne urzadzenie.Moje zaprojektowal i wykonal wg. moich zalecen kolega od kontrolera,Niby jest to proste,ale nie do konca,jesli ma dzialac tak jak zakladam.

Omowie calosc w innym temacie.Moj sygnalizator slychac troche z wiekszej odleglosci.

Calosc rowniez ma osobne zasilanie-jedna cela li-po 2500A.Wyje sobie :wink: kilka .

godzin.

Wbrew pozorom,platforma nie jest prosta konstrukcja-musi przezyc kreta- i czesc urzadzen musi ciagle dzialac - Tx i buzzer.Jesli dodamy do tego nastepne klamoty/zlom

jak to niektorzy okreslaja :wink: to w finale robi sie niezla waga.I to jeszcze ma byc studiem telewizyjnym i w dodatku latac :crazy:

Nie jest latwo, ale widoki w czasie lotu i to uczucie ze pilotuje sie prawie tak jak w kabinie wynagradza wszystko.No bo ile sie mozna gapic sie na model z ziemi.Samoloty na niebie to ja widze codziennie :)

To po prostu calkiem inne latanie.Na ziemi jestem ograniczony do 500m-dalej ciezko zobaczyc Easy Stara.Pilotujac z widokiem z kabiny,moge poleciec gdzie chce w promieniu 1-2 km,siedzac wygodnie w fotelu,bez obawy ze ukreci mi sie glowa podazajac za modelem.No i mam widok z gory a nie od :ass: strony :)

I taki pilotaz mozna nazwac ze jest prawdziwy, a lot naprawde daje poczucie wolnosci.

Nieskrepowanej niczym

(no moze tylko zasiegiem RC i TV)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa moduły nadawcze na 35 MHz i 72 MHz takie:

 

ad2efdfa5d6048c6m.jpg

 

zasilanie: 2 pakiety na pokładzie FlightPower 3S 2170 mAh po 173 g każdy

 

Kamera: zamiast Pentax E35 Optio moge dać CANONA IXUSa 40 bo mam taki - sprawny ale w potłuczonym wyświetlaczem, tu dane:

 

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2308

 

waga porównywalne z Pentaxem

 

Odbiornik/Nadajnik - tu się Peter zdam zupełnie na Ciebie - dla mnie to jeszcze magia

 

Gogle GDV-510 - OK - mają słuchawki bo jakoś się nei dopatrzyłem

 

OSD Dragon - ok 350$ - hmmm zobaczymy jaką kwotą się zamkniemy, może nie będziemy czekać aż tyle miesięcy

 

Kontrolery Li-Poli z regulacją już mam:) czekają

 

Pogrzebałem dziś w moich śmieciach i znalazłem regulator 25A a do niego "przyspawany" taki silnik -

143352f9bb1a7773m.jpg

30862c52d498780dm.jpg

ce80c51c74d340c6m.jpg

 

Wie może ktoś co to za silnik?? nic na nim nie ma z opisów - średnica obudowy 28 mm - długość obudowy 32 mm - służył on do napędu akrobata KATANY EP - może by się nadał tu?

 

Pozdrawiam

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa moduły nadawcze na 35 MHz i 72 MHz takie:

 

Osobiscie latal bym na 72MHz,ciut lepszy zasieg a i stracic trudniej :)

Odbiornik celowal bym w Hiteca HFD-08R0.

Kamerka Ixus jak najbardziej-sprawdz na kablach AV czy ma takze fonie jako ,,podsluch'' gdy aparat jest w fukcji filmowanie.Masz przy okazji dwie pieczenie na

jednym ogniu.To co bedziesz mial na ziemi ,w goglach i ewentualnie nagrane na kamere DV to jedno,a material bez zaklocen na karcie w aparacie do obrobki to drugie.

Ja taka taka opcje wybralem.Dlatego filmiki sa ,,poprawne'' jakosciowo :) .

Nastreczy Ci to troche problemow konstrukcyjnych-samolot bedzie wygladal jak pokraka,ale taka jego funkcja.Kamerka w protektorze z twardej gabki na dziobie-powinna ,,patrzec'' pod katem 20 st. w dol.Model tak wywazony/oblatany aby na 1/3 gazu lecial poziomo.Chodzi o to by mial predkosc dosc duza (wieksza od lotu slizgowego) w locie ustalonym-poziomym.To dosc wazne.To bedzie Twoja predkosc marszowa

 

 

Odbiornik/Nadajnik

Kupil bym dwa ! To troche dziwne :? ,ale po czasie potwierdzisz ze mialem racje.

Taki

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=4&item=107

i dodatkowo

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=4&item=124

Na razie loty na antenie orginalnej - sa w komplecie z tx.Do najlepszej konfiguracji

skroimy pozniej antene.Ja przewiduje ze 500mW :) Lepszym bylby ten nadajnik

http://13cm.co.uk/html/200_mw_atv_transmitter.html

ale moze przyspozyc problemow -jest duzy i ciezki-ale ma niesamowita srawnosc.

Sam mam taki

http://13cm.co.uk/html/13cm_atv_transmitter.html

ale zle kupilem-za slaby.Tylko 9 dB.Co najciekawsze,dziala (zasieg) podobnie jak 500mW.

Jako baze-do latania kolo nogi, wybral bym ten RX

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=28&item=160

oraz te anteny

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=16&item=105

 

I to bylaby stacja bazowa.Do latania na wieksze odleglosci, dodatkowo

dwa takie tunery

http://13cm.co.uk/html/wide_coverage_receiver.html

a luksusem byloby miec takze to

http://www.13cm.co.uk/html/lcd_controllers.html

 

Byloby to dosc przydatne i masz szanse ze nikt Cie nie straci jakas

dopalka na sieci osiedlowej.U mnie to nieprzydane,ale u Ciebie jak najbardziej.

Poza tym ma wiele b.przydatnych funkcji-nie jestes skazany na to ,,jak fabryka zrobila'' ale masz mozliwosc dokladnego zestrojenia systemu.

Do tego uzyty zostalby ten gadzet

http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16184&cat=0&page=1&featured

Anteny do tego systemu dobrane bylyby po tescie (kilka mam :) ) aby nie popelnic bledu nietrafnego zakupu.

Mam tez Oracle-diversity AV,ale nie mialem motywacji dokladnie tego systemu sprawdzic.Poprzestalem na razie na lataniu kolo nogi.System ten rokuje duze nadzieje

na loty na b. duze odleglosci.Jesli do tego dodamy ,ze nawet pojedynczy tuner 13.cm.uk potrafi dzialac dobrze z jedna antena 6dB,przy rozwaznym i umiejetnym doborze pozostalych elementow,bylby to chyba pierwszy setup o takich mozliwosciach.

Tu smiem twierdzic,ze (poza zakresem RC) jest realne latanie w stozku anten na odleglosci do 7 km bez utraty TV i bez wiekszych zaklocen.

Takiego systemu jeszcze nie spotkalem.W koncu, w amatorskim zastosowaniu,tak naprawde nikt nie lata na takie odleglosci.

Temat rozwiniemy,jesli zdecydujesz sie na takie topowe rozwiazanie.

Gogle GDV-510 - OK - mają słuchawki bo jakoś się nei dopatrzyłem

Tak maja w zestawie.Ja uzywam zamiast sluchawek glosniczki w monitorze.

W monitorku daje po prostu glosniej dzwiek.Wowczas mam mniej kabli , a dzwiek jest zewnetrzny(glosnik) nie absorbuje tak bardzo uwagi jak sluchawki

OSD Dragon - ok 350$
.

 

Na poczatku moze przyspozyc sporo problemow latanie z OSD.

Niby to fajnie sie oglada (pozniej) ale realne wykorzystanie tego w locie musi byc poprzedzone dlugim treningiem latania.Jesli wylatasz pierwsze 20-30 godzin,bedziesz potrafil wrocic z nieznanego terenu na podstwie pozycji slonca wzgledem modelu,bedziesz umial oceniac odleglosc w relacji ile masz mocy w bateriach,oceniac zmiane wiatru (sila oraz kierunek) bo na roznych wysokosciach regula jest ze sa zmienne ,wowczas bedziesz gotowy do OSD.

Wczesniejsze uzycie OSD doprowadzi albo do jego zniszczenia albo utraty.

Ja do tej pory nie czuje sie na silach , na ,,swiadome'' latanie z uzyciem OSD.

Ot wykonalem kilka lotow (filmiki) kolo nogi.Latanie powiedzmy 1 km pulap 2 km od bazy-to juz jest prawie niezbedne-ale proponowalbym nauczyc sie latac bez OSD na mniejsze odleglosci-na poczatek.

 

Jesli odbedziesz pierwszy lot,poza zasiegiem wzroku z ziemi-natrafisz na sytuacje-gdzie ja jestem ??? Wowczas musisz polegac TYLKO na tym co widzisz (i slyszysz np. tracisz zasieg RC lub zaklocenia slyszysz to !!!).

Wowczas przyda sie nie OSD ale to:

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=5034

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Attyla - to pewnie ten silnik, czyli mam silnik o takich parametrach:

KEDA A22-15M

1050 obr/V

waga 67g

Zmierzone wyniki na śmigle APC 10x5 (napięcie/prąd/obroty): 11.5V/16.4/7832

Silnik przeznaczony dla modeli o wadze do 1.5kg, akrobaty do 900g

 

Nie będzie za duży ????

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem IXUSA 40 - niestety nie przesyła dzwięku po kablu, choć go nagrywa- potrzebny będzie oddzielny mikrofon.

Jest jeszcze jeden problem - na karcie 1 GB nagrywa max 9 min filmu 640x480 przy 30 klatkach/s - więc nawet karta 2 GB da nam tylko 18 min nagrania.

Inna sprawa to samoczynne odcinanie obrazu ( funkcja oszczędzania baterii ), max 3 min po zakończeniu nagrania lub ostatniej operacji. Nie da się tago wyłączyć - można obejść to tak że jeśli zablokujemy dzwigienkę zmiany zoomu w pozycji oddalenie to aparat to traktuje jako słałe korzystanie i nie odcina obrazu - nie wpływa to na parametry obrazu.

A obraz wychodzi naprawdę fajny i szybkośc reakcji na zmiany oświetlania jest duża.

 

Po drodze wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - można latać w trybie FOTOGRAFOWANIE - serwo wyzwalające na spuście - obraz mamy stale - cykamy fotki - i tu mały ZONK - po fotce tracimy obraz na jakieś 2-3 sek.

 

Peter ? jak zasilasz aparat ? z pakietu ? czy z wewnętrznego akusa?

 

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odbiornikiem HiTeca HFD-08RO na 72 MHz będzie chyba problem – nigdzie nie znalazłem, są tylko na 35 MHz ( no i na 40 MHz – ale ta częstotliwość nas nie interesuje )

Mam odbiornik FUTABA FR-R148DF FM podwójna przemiana na 72 MHz – niby wersja micro – nie wiem jak z jego zasięgiem.

 

Zrobiłem pierwszą przymiarkę i okazuje się że prawie się mieścimy w kosztach:

 

- Kamera – bierzemy IXUSA 40 ( ja kupiłem na allegro za 100 zł z potłuczonym wyświetlaczem )

 

- Mikrofon – to chyba nie będzie drogie;)

 

- Nadajniki:

1000MW TX - 85 $

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=4&item=107

oraz:

500MW TX – 50 $

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=4&item=124

 

- Odbiornik

JellowJacket Standard Diversity Receiver -329 $

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=28&item=160

 

- Anteny 2.4Ghz Diversity Antenna Package – 125 $

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=16&item=105

 

- Gogle GDV-510 - 315$ ( jeśli wiecie gdzie kupić taniej to napiszcie )

http://bargains2buy4.com/video_glasses.html

 

Dodatkowo:

- dwa takie tunery - 2x41$

http://13cm.co.uk/html/wide_coverage_receiver.html

 

- dodatkowy luksus :P napisz tylko jak to działą? - 34 $

http://www.13cm.co.uk/html/lcd_controllers.html

 

- Oracle Video Diversity Controller -160 $ ( Peter napisz też pare słów jak to się montuje )

http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16184&cat=0&page=1&featured

 

 

Czy o czymś zapomniałem????

Jeśli nie to na razie zamykamy się kwotą 1180 $ + wysyłki – czyli w sumie blisko zakładanego limitu.

 

Krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.