Skocz do zawartości

Moja droga do latania RC-CAM


krzysiek_k1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No to chyba wypada napisac slowo,jako posredniemu sprawcy tego systemu.

Najpierw gratulacje.Lot pewny,stabilny,taki jak ma byc - czyli bez wirujacej plamy na ekranie (kolorowej).

Pomysl z gps (nie moj) jest wrecz genialny w swojej prostocie,choc waga i miejsce jego montazu wymagaja teraz uwagi przy ladowaniu.

Sam zestaw,a znam go na tyle ze moge to okreslic nawet na podstawie filmu bez dzwieku i opisu,dziala b. dobrze.Krzysku,chyba sie nie myle,lot byl na diversity tunerze Yellow Jacket i dwa patch antenna 8dB ?.

Ja nawet slysze przelacznie,taki cichy metaliczny dzwiek-moment przelaczania.

 

Filmik,jak bylo do przewidzenia,zadnych problemow z zasiegiem,zakloceniami,choc te zapewne wyciela kamera,bo i taki moment tez wychwycilem.Ale z tym sie da zyc.

Patrzac na film , moge powiedziec ze Krzysiek smialo moze sie wypuscic na 1,5-2 km,najlepiej etapami,bo przy elektryku nie wiem jak zachowa sie RX RC.Tu musialbys nam powiedziec,czy i w jakiej odelglosci napotkales zaklocenia,drganie kamerki albo zaniki kontroli RC ?

 

No i wrazenia ze startow,bo teraz ta piekna pokraka , to na pewno sporo wazy :devil:

Zamiast na odleglosc,probowalbym leciec do gory w celu okreslenia zasiegu kontroli RC, bo o wideo jestem juz spokojny.

Slowem,napisz jak pracuje calosc ?

I czy sa zaniki wideo,w jakich pozycjach/odleglosci i jak dlugie.

No i czy magiczne polaczenia poprawily zasieg,jesli masz juz jakies porownanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PETER GPS nie jest tak ciężki jego waga to 65 g (bez baterii); 96 g (z bateriami), a miejsce jego montażu to jedno z bezpieczniejszych w modelu:)

Wielka zasługa PETERA to zestrojenie tego zestawu - nie napisałem wcześniej ale nie było nawet najmniejszych problemów z obrazem - a jego przeskoki na filmie to efekt wycięcia mniej ciekawych fragmentów. Jedyny zanik obrazu występuje na ułamek sekundy w momencie przyziemienia.

Tak jak zgadł PETER lot był na diversity tunerze Yellow Jacket i dwóch antenach patch 8dB

 

Zestaw zyskał na wadze bo mam:

-dwa pakiety po 2170 mAh

-jeden pakiet 800 mAh

-GPS

-system wycia uruchamiany z nadajnika

-kilka metrów ekranowanych kabli

no i oczywiście kamerę i nadajnik

 

O dziwo starty nie nastręczyły mi w tym zestawie problemów - na 3 udały sie idealnie 2 - przy trzecim zabrakło pół metra i zawadziłem o drzewo.

 

No i najważniejsze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dziś po wymianie kabli w "okularkach" odbył sie pierwszy lot w goglach :D

Oczywiście jak PETER czyli samotnie.

Powiem tyle że stresa miałem niezłego, gdyby nie GPS to zgubił bym się w 2 minuty, wow nieźle było.

 

tu obrazek z mapki dla potwierdzenia wskazań GPS - zdjąłem z GPS współrzędne najbardziej oddalonego punku od bazy - dla porównania ze wskazaniami odległości na GPS:

d185c78f53c8a355m.jpg

 

A tu filmik:

 

Pozdrawiam

i jeszcze raz dziękuje PETEROWI bez którego pomocy nie udało by się to pewnie w tak łatwy sposób.

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez pomocy nie udało by się to pewnie w tak łatwy sposób.

Twoj samolot/platforma to bardzo dobry przyklad jak zrobic to bezbolesnie,czyli oparcie sie na sprawdzonych rozwiazaniach.Moze nie wyszlo tanio,ale dobrze.

No,w koncu latasz jak pilot samolotu,tam gdzie chcesz,czyli marzenia sie spelniaja :lol:

Moje szczere gratulacje.

 

Jako zlosliwiec, musze tez cos powiedziec,czy ladowales z wiatrem ?

Zaklocenia rc,takie pojedyncze szarpniecie (kamerka),zwlaszcza blisko to normalne,zwlaszcza jak jestes nisko.Nie wyczailem tego do tej pory,ale moze to powod odbic/zdudnien.Jesli serwa od kamerki reaguja w ten sposob,masz juz gotowy wskaznik zasiegu-pierwsze zaklocenia,ruch kamerki.W elektryku,z zalozenia (zaklocenia od ESC) zasieg rc bedzie mniejszy,choc jego wplyw na rx jest ograniczony do minimum.Zrob test w czasie lotu dalekiego,dotknij konca anteny reka (koncowki),jesli pojawia sie zaklocenia w sterowniu rc,jestes juz dosc blisko konca zasiegu,choc to tez nie jest regula,ale daje pewien obraz sytuacji.

Po drodze nie zauwazylem innych zaklocen rc,wiec pewnie spokojnie mozna poleciec (wysoko,pow 300-400m) na odleglosc 2 km,choc najpierw probowalbym jak najwyzej :) . i co wazniejsze pod wiatr.

Filmik to juz pelna profeska,spokojny lot plus wskaznik drogi do domu.Bardzo mi sie podoba,taki spokojny lot,bez nerwowki.Slowem,leci jak po sznurku

 

Ten pomysl z gps jest naprawde niezly.Gogle, zgodnie z przewidywaniami,wymagaly jednak przerobki kabla,ale teraz powinny dzialac dlugo nie sprawiajac problemow.

 

Teraz dodac tylko kamerke HD zamiast aparatu i bedzie jak w kinie 8) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Darka kilka fotek z upychania sprzętu do EASY STARa :)

 

Pakujemy 2 akusy 2170 mAh i je łączymy ze sobą:

971a0560a85f347am.jpg

Dokładamy system "wyjący":

085302c923a61d97m.jpg

Dokładamy Akusa 800 mAh do zasilania kamerki i nadajnika, upychamy kable i do całości przyklejamy GPS na taśmę klejącą:

cb53305472df6818m.jpg

e5867ceb2b70ada9m.jpg

No i kilka fotek bazy:

ec43b17c2d7bb706m.jpg

34736d36c8966237m.jpg

00f17d945943855dm.jpg

6008052ba857ef07m.jpg

acfaf4fc656576ecm.jpg

 

A to z dzisiejszego lotu:

1feeddba68ed7f8bm.jpg

f49db2794a9a8b19m.jpg

 

Filmik :

 

 

Pozdrawiam

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik :

 

Obserwuje od pewnego czasu ewolucje modelu i jestem coraz bardziej (pozytywnie) zaskoczony Twoja kreatywnoscia.

Najpierw GPS,teraz kamerka.Ciekawe co bedzie nastepne :shock: ?

Widze ze jeszcze sie troche czaisz na lot wysoki (pow. 1 km pulap) ale patrzac na te szachownice,faktycznie,mozna tam stracic orientacje.

Ale loty masz coraz lepsze,pewne,stabilne.

Az milo popatrzec.

Modelarze z dzialu elektronika , powinni czytac Twoj temat-odnosnie zaklocen RC,jakos dziwnym trafem nie zauwazylem zadnych :lol: .

A jak wyglada sprawa wideo,kamerka/nagrywarka ,,wycina'' , ale czy pojawiaja sie czasem ?

Tak z marszu,obejrzawszy filmik,widze tylko przelaczanie YJ i nic poza tym (zaklocenia)

Dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he he

nie zdarzyła mi sie jeszcze utrata sygnału video nawet na ułamek sekundy - ostatnio poleciałem ok 200 m za anteny - efekt minimalny szum w słuchawkach - nawet śnieżenia nie było:)

No i jest jedna zmiana w mocowaniu anteny odbiornika

c25f7e608570e30am.jpg

linka łączy ją z masztem - dzięki temu odgina sie przez opór powietrza minimalnie:)

krzysiek_k1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest jedna zmiana w mocowaniu anteny odbiornika

 

linka łączy ją z masztem - dzięki temu odgina sie przez opór powietrza minimalnie:)

No coraz ladniejsza ta pokraka :oops:

Myslalem kiedys nad tym (odciagiem), ale braklo mi odwagi zrobic/pokazac.

 

ps.Krzysiek,chyba jeszcze masz fotki/schemat stabilizatora 5V (ten z dodatkowymi pojemnosciami)

 

Zimi czeka na Twoje wskazowki jak to ulepic w tym temacie.

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8506

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc TAK - 5,7 km od bazy

he he he

nie było jednak tak różowo bo jednak straciłem zasięg i model uciekł - a było to tak:

Lot dość daleki i nagle pada GPS - spanikowałem, nie mogłem się odnaleźć - nigdy tak daleko nie byłem. dalej to już zobaczycie na filmie:

filmik celowo jest w całości i bez muzyki ( może będzie trochę nudny przez to ) ale będzie widać jak działają systemy i kiedy zaczynają się kłopoty z zasięgiem.

 

 

A tu mapka z legendami:

ff9ccff2f76aff54m.jpg

 

Jak wynika z tego "eksperymentu" udało się zachować sterowność i obraz do odległości ok. 5,7 km

To tyle jeśli chodzi o propagandę sukcesu

 

Teraz troszkę wniosków z porażki:

jak utraciłem kontrolę to byłem tak spanikowany że nie miałem pojęcia gdzie szukać modelu, zrobiłem rundę autem z włączonym odbiornikiem video i antenami na dachu, ale jak sie później okazało szukałem dużo za blisko.

Musiałem wrócić do domu ( 20 km ) - przeanalizować ten filmik, wyciągnąć mapy topograficzne terenu, określić teren poszukiwań i wrócić na miejsce.

jeździłem po okolicy ( było już dobrze po 22:00 ) co 300-400 m zatrzymywałem się, włączałem aparaturę i odpalałem syrenę w modelu - słuchałem czy coś słychać i jechałem dalej.

Po ok 40 min usłyszałem krótki i cichy sygnał:) byłem w domu, przeszedłem ok 600 m na przełaj przez pola ( bez latarki - niemal po omacku ) kierując się na dźwięk. Najgorsza była plantacja malin ( chyba ) - pola owsa to niemal jak deptak:) żyto po ramiona.

A model leżał na jedynym w okolicy wykoszonym już polu. Okazało się że system z syreną nie zadziałał idealnie - raz piszczał raz nie - tak naprawdę to szedłem na sygnał z mojego kontrolera pakietu który zaczyna piszczeń po spadku napięcia na akumulatorze. Miałem go wywalić bo jego wskazania są do dup....., ale uratował mi model:) więc zostaje.

Uszkodzenia: urwane mocowanie kamery i .... tyle :jupi: nic więcej - mocowanie i tak było do wymiany bo miało poważny błąd konstrukcyjny ( przez to już 2x się urwało)

Nie wiem jak pakiet od nadajnika video - głęboko się rozładował, dał się naładować - zobaczymy czy mu to nie zaszkodziło.

W pakietach zasilających zostało jeszcze ok 40 % mocy.

 

Mój wniosek z tej przygody to konieczność posiadania dokładnych map topograficznych terenu gdzie latam - papierowych lub na laptopie/palmtopie. Na podstawie filmu i kierunku wiatru udało mi się dość dokładnie określić miejsce upadku modelu - a pamiętajcie że to było 6,2 km od bazy!!!!!!!

 

Powodem wyłączenia GPS okazał się wadliwy akumulator:( kupiłem je kilka dni temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy zaczynają się kłopoty z zasięgiem.

Tu lezy problem,wyczuc kiedy jest sie juz za daleko ?

 

 

Pewnie panika,strata orientantacji spowodowala brak uwagi na te elementy.

Swoja droga,to az nieprawdopodobne ze osiagnales (sterownie) taka odleglosc,bo czytajac dzial elektronika,to co drugi rx w Polsce jest do :ass: ,czyli lapie zaklocenia i modele spadaja przez to w zasiegu wzroku,he,he,he,czyli nie dalej jak 600-800m.

Prorokowalem ze mnie i Nas zaskoczysz,ale ten numer - 5,7 km to juz ja wysiadam.

O system wideo 2,4 Ghz to jestem spokojny,jak pisalem,na luzie osiagnie taka i wieksza odleglosc,ale co do RX 35 MHz okreslilem zasieg na ok 2 km,a tu prosze,ponad 5 km.Czyli jednak te sztuczki dzialaja (kable,krazki,bajery).

Patrzac na Twoje loty,to chyba Krzysku zapominasz,ze to nie prawdziwy szybowiec,bo latasz coraz wyzej i dalej....tak jak prawdziwym :shock:

 

A o bateriach,nawet nowych,to juz chyba pisalem 2 x wieksza pojemnosc,to norma.

 

Ja jestem w leciutkim szoku,ze w Polsce juz tak latamy.

Filmy sa coraz lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter- ale filmy z mojej kamerki są podłe jeśli chodzi o kolorystykę, jest na to jakaś rada??

Tak,jest na to rada.

Kamerka dv,to wiadomo,nagra nam zylete,jesli doleci do niej taki sygnal (wideo)

Problemem jest sam przetwornik,czyli kamerka.

Z kilku widzianych (takich ktore moglem obejrzec na zywca) najlepiej wypadla Sony 550 lini,pojawily sie ponownie u pana Wade'a w US.Mysle ze jak napisze mu mily list,moze przysle wlasciwa i w zakladanym terminie :wink: .

Tylko ta (jesli chodzi o plytkowe) dziala wg. mnie dobrze (kompensacja swiatla,brak olsnien,kolory).

 

Czy w goglach,przy tej kamerce jaka masz teraz,masz obraz na tyle szczegolowy,ze widzisz np. samochod z odleglosci 1 km ???

Jesli nie,zmien kamerke na w/w.

 

Ale to wciaz nie bedzie HD :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK - 5,7 km od bazy

 

W zasadzie chcialem skomentowac - ale chwilowo odebralo mi mowe :) , musze przetrawic te rewelacje i jeszcze ze dwa , trzy razy poczytac watek o Twoim setupie :) .

 

Co do zgubienia sie - to uczucie niedowierzania , bezradnosci , szybkiego myslenia , poniesienie tetna , szybki oddech , cisnienie - adrenalina - "O k..wa" - to doskonale rozumiem :) hehe:) - i dlatego chyba latamy , bo sukcesem jest jak sie nic nie wydarzy - ale jak juz sie wydarzy - tez fajnie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mi sie podobaja pana filmy i ogulnie loty..A naklejka na skrzydle z informacja od NASA :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: tylko czekac kiedy beda loty z warszawy do katowic modelami...Zawiezc list polecony w 3 godzinki w rocic po nastepny hehehe.A mam jedno male pytanko jaka predkosc osiaga model w locie??Bo jak ma pan GPS na pokladnie to chyba tam pisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.