Skocz do zawartości

Duży motoszybowiec


specyfick
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szukam dużego szybowca od jakiegoś czasu.

Nie ma to być zwykły szybowiec, tylko baza do dalszych przeróbek zatem to ma być plan.

Ma to być model duży z rozpiętością powyżej 3 metry.

Najlepiej plan lub pomysł z EPP.

Do dużych skrzydeł szybowca będę miał pojemny kadłub.

Takie coś mam na myśli, ale z EPP bo łatwiej zrobić i wyciąć na CNC.

Tak przykład jeden a resztę potrzebuję od was.

 

a390087-202-Paramount%202005-sml.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

No kolego to Delfin 500 W.Schiera  duży, uniwersalny bo modułowy i z książką z której amator powinien go zrobić od a do z ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Otwórz to w jakimś programie fotograficznym obsługującym "png".

Mam to jeszcze w CAD-zie:

- Jurek

Przymierzam się do tego modelu ze 2 lata. Krzysiu podjął się zrobienia wycinanki pod laser, ale jakoś tak zeszło. Temat jednak nadal mnie nurtuje. Aktualnie czekam na opublikowanie pełnych danych nowych profili dr. Quabecka. Duży artykuł na ich temat był w przedostatnim FMF. W II kw. ma być wydana nowa publikacja z profilami HQ. Rajcowała by mnie Inspira na tych właśnie profilach. Natomiast mam wątpliwości czy te profile są do odtworzenia w postaci żeberkowej. Muszę jeszcze trochę poczekać, tym bardziej, że kolejka modeli do zrobienia znów się trochę wydłużyła...

- Jurek

109_inspira.dwg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Columb

Śliczne dzięki Jerzy. Muszę zapodać jakiś inny program bo CorelX3 niby nie wywala żadnego błędu, ale otwiera pusty dokument. Sam mam możliwość wyskrobania czegoś na laserze więc taki plik w wektorach to cenna sprawa.

Model wygląda naprawdę ciekawie jak na tartaczek, a co do odtworzenia tego profilu w nim to podzielam Twoje obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Columb

No Kojani, szacun za te pliki, masz może jakiś opis do planu? A ode mnie masz browara.

 

Ja z podglądu miniatury zasugerowałem się tym, że żebra są z nakładkami, ale skoro jest pełne to zmienia postać rzeczy.

Tylko czy w takim razie nie zdało by się mieć negatywu np. ze styro przy klejeniu takiego poszycia?

Wygląda na to że model ma ok 4,2 m rozpiętości i około 2 m długości - nie mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładki są tylko na górnej powierzchni. Opisu nie mam bo przerobiłem tylko dwg wstawiony przez Jurka.

formatka jest duża 2400x1950, gdyby ktoś się zdecydował to mogę podzielić na mniejsze do druku, a nawet za dobre słowo mogę druknąć 1:1.

Browar w Limanowej no no - muszę się zastanowić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Columb

Wpadnij, wpadnij.

 

Fajny ten model, obejrzałem po pracy spokojnie te pliki, łącznie z tym dwg od Jerzego.

Zastanawia mnie parę rzeczy, choćby to jaki tam dźwigar był przewidziany (a dokładniej z czego), chyba że to aż tak klasyczna konstrukcja że bez zastosowania żadnych laminatów?

Miałeś Jerzy jakąś koncepcję na jego budowę?

 

Coś mi wpadło w łapy: watek z budowy http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/185081-F3J-in-Holz-Inspira

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Czekam na współrzędne tych profili, żeby zobaczyć jaką mają grubość w części lotkowej (klapowej). Dużo profili lubi być tam podatne na skręcanie. Z założonego profilu niewiele wtedy wychodzi. Lepiej od razu dać inny profil. Siłą rzeczy, Krzysiu też czeka z wycinanką na mój wyrok. Styro + balsa (fornir) byłyby zdecydowanie sztywniejsze ale słoneczko przeświecające przez skrzydła ma też swój urok. Tym bardziej, że nie będzie służył do żadnego wyczynu. Ot, pobawić się trochę większym rozmiarem. I przypomnieć sobie stare lata.

Z artykułu w FMT zrozumiałem, że profil jest zrobiony specjalnie pod małe obciążenia jednostkowe, rzędu 20-25g/qdm. Przy klasycznej, żeberkowej konstrukcji mogą być problemy ze sztywnością. Chciałbym uniknąć węglowych kesonów, spływów i innych nakładek. Sledziłem przed laty postępy budowy na stronie autora pomysłu. Dźwigary to też klasyka - listewki 10mm. Biorąc pod uwagę jakość  aktualnie dostępnych listewek skłonił bym się do wzmocnienia tych listewek paskami węgla. Zdecydowanie klapy i lotki. Hamulce  - do dyskusji. Ale to już moja wizja... Z tego co zauważyłem, chyba na rc.network.de, był projekt grupowy wycinanki. Jak się to skończyło - nie śledziłem.

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Oba modele są bardzo ładne wizualnie i przemyślane konstrukcyjnie z tym że AQUILA jest łatwiejsza w budowie można ją poddać niewielkiej modyfikacji dodać lotki , ewentualnie klapy rezygnując z hamulców  zmniejszyć nieco wznios i mieć idealny modelik do polatania z holu , jako motoszybowiec czy na zboczu . W wersji bez lotek można mieć świetny modelik do rekreacyjnego kręcenia kominków . Profil  HQ będzie bardziej termiczny jednak łatwiej będzie w tej wersji użyć profilu E193 który też świetnie  pracuje w miękko krytych skrzydełkach i termice . Dodatkowo teraz jest dostępne tanie i znacznie lżejsze wyposażenie RC co pozwala na budowę bardziej zmechanizowanego modelu w podobnej wadze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.