Skocz do zawartości

Układanka: aparatura + moduł + odbiornik + zasilanie


tomasz.smolarek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem w którym dziale założyć temat, więc wybrałem pierwszy z listy ;-)

Dorastam powoli do zakupu "prawdziwej" aparatury. Prawdziwej w stosunku do mojego RTFowego nadajnika z R planes w zestawie z Pioneerem.

W EU warehouse w HK pojawił się Turnigy 9xr, ale do niego trzeba dokupić nieco hardware'u. I tu pojawia się mój problem: jaki wybrać moduł i jaki do niego odbiornik?

 

Założenia są takie:

- stabilny link. Słyszałem, że odbiorniki Turnigy nie są pod tym względem rewelacyjne. Czy ktoś to może potwierdzić lub zaprzeczyć?

- możliwe podłączenie ficzerów, jak telemetria, nawet jeżeli na razie nie będę tego używał. Pewnie kiedyś zbuduję multikopter, ale heli latać nie będę. FPV też mnie kręci :-)

- dopuszczalne dla mnie są modyfikacje software'owe aparatury; sprzętowych nie chcę wykonywać

- rozsądna cena. W 500zł za komplet powinienem się zamknąć, prawda?

Czytałem trochę o FrSky, o orange, o jakimś FlySky, ale na podstawie informacji które już mam, nie potrafię podjąć decyzji. Co warto kupić??

 

Druga sprawa - pakiet do nadajnika. Brać LiPola Turnigy, czy dowolny? Jaka jest optymalna pojemność?

 

Pewnie rozwinie się dyskusja, to nawet dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładasz i działa. 

 

Przeróbki to tylko w momencie gdy będziesz chciał jakieś dodatkowe opcje w swoim 9XR. 

np. Telemetrię bezpośrednio na wyświetlaczu aparatury. 

 

Zauważ, że telemetria FrSky oryginalnie opiera się o wyświetlacz FLD-02.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Próbuję znaleźć taki zestaw w PL, ale raczej bez szans. w HK EU też nie ma. W banggood brak. Gdzie to kupić?


Chyba znalazłem:

moduł DJT: http://radio-modele.pl/frsky-djt-modul-nadawczy-2-4ghz-z-telemetria,512,10095.html

odbiornik V8FR-II: http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Odbiornik-FrSky-V8FR-II-2.4Ghz-8CH/363

 

Czy w waszej opinii propozycja Tomka z Gdańska jest rozsądna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Columb

hardware'u to z czystym sumieniem polecam FrSky, mnie nie zawiódł od ponad trzech lat użytkowania a dodatkowo odbiorniki i osprzęt należą do jednych z tańszych. Jak poszukasz w necie, a nawet tu na forum, to spokojnie sam sobie skonfigurujesz odpowiedni zestaw. Tylko weź poprawkę na ew. przyszłe zastosowania i skoro piszesz o telemetrii to warto teraz dołożyć trochę grosza i mieć możliwość rozwoju niż później wymienić fanty.

Tak na marginesie to zastanów się nad zakupem Taranisa - nasze hobby nie należy do tanich ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie zaczynam rozumieć moduły i odbiorniki do T9xr. W HK zestaw nadajnik + combo FrSky + drugi odbiornik + pakiet Turnigy wychodzi 120USD plus przesyłka 40USD. Prawie 500zł, a jak dorzucą VAT to prawie 600zł

 

Co zyskuję kupując Taranisa a nie t9xr i dopłacając na okrągło 50% do powyższej ceny?

 

Tak przy okazji: kupujecie pakiety w HK czy w PL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Columb

No widzisz, jak tak podliczysz to różnica nie jest spora zakładając zakup z HK , choć w Twojej kwocie masz dwa odbiorniki (tylko nie wiem jakie). Taranis z przesyłką wychodzi jakieś 660 zeta (masz w tym moduł, pakiet i walizkę  :) ), zyskujesz świetne radio ze sporymi możliwościami, z wyświetlaniem wszelkiej telemetrii, z polskim menu i oprogramowaniem, dodatkowo robiące jako logger. Poczytaj opis jednego i drugiego i zdecyduj co Ci odpowiada/wystarczy, biorąc poprawkę na budżet. W końcu to Ty masz być zadowolony z osiągniętego powyżej kompromisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej kwocie mam 2x V8FR-II, czyli bez telemetrii.

W kwocie 660zł, którą podajesz, zdaje się, że brakuje jeszcze odbiornika, tak przynajmniej wynika z opisu http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__45026__FrSky_2_4GHz_ACCST_TARANIS_X9D_Digital_Telemetry_Radio_System_Mode_2_.html

Trzeba więc dorzucić kilka złociszy.

 

Czy przeróbki/modyfikacje oprogramowania w Taranisie wymagają dodatkowych nakładów, np na specjalne kable itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Columb

No i zgadza się że nie ma odbiornika (nie napisałem że jest :)). Przeróbki w Taranise wymagają zwykłego kabelka usb-bodajże miniusb i wgrania odpowiedniego oprogramowania. Zapomniałem dodać że to radio podaje ci ludzkim głosem wszelkie komunikaty i alarmy, oczywiście po polsku. Obstawiam że Taranis starczy Ci do końca życia i mam nadzieję że mi też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Ja używam w swoim 9XR, open-TX. Tu masz małe zestawienie: http://www.open-tx.org/radios.html

Nie ma (Lista może nie być pełna nie mam Taranis-a aby porównać):

* logowania na karcie SD

* telemetrii na wyświetlaczu radia (potrzebna hardware-owa modyfikacja)

* komunikatów głosowych (potrzebna hardware-owa modyfikacja)

 

Listę modyfikacji masz tu: http://openrcforums.com/wiki/index.php/Hardware_Mods_%26_Other_Guides

Dotyczy ona 9X, wiec dla 9xr odpadają przeróbki na podświetlenie i programator, gdyż to jest by default.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wrzucilem do mojej 9x opentx, no i coz jak na chwile obecna jestem na etapie ogarniania tysiecy funkcji dostepnych w tym radiu.

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Columb

Tomasz, koledzy powyżej już z grubsza nakreślili różnice.

Gdy nie było Taranisa to T9x było naprawdę ciekawą opcją. Sam rozważałem zakup Turnigy, ale jak wpadło mi w ręce to puściłem ją dalej - jakoś mnie nie zachwyciło.

Teraz sam jestem ciekaw, czy koledzy którzy mają T9 kupiliby je teraz jeszcze raz gdyby przyszło im kupować radio ???

 

Sam wspominałeś o fpv a z tego co mi wiadomo to takie loty z frsky nie są żadnym problemem bez żadnych dopałek, przy telemetrii ważny jest logger - przecież nie jesteś w stanie się patrzeć na parametry podczas lotu a w domu spokojnie można wszystko przejrzeć i nawet zrobić podgląd trasy w google map lub pobawić się w wykresy. I tu masz kolejne ułatwienie, czyli komunikaty słowne, które możesz dowolnie programować i odpytywać na żądanie. Owszem, w T9 pewno też jest to możliwe ale wiąże się to z niemałymi przeróbkami i dodatkowymi kosztami, więc poco skoro w innym radiu już to jest.

 

Liczę na to że Taranis zachwyci mnie bardziej niż T9 bo jak nie to puszczę dalej :D , z czym jak myślę nie będzie problemu, ważne jest też wsparcie techniczne jak i dostępność części (bo trzeba dodać że Taranis nie jest jakimś cudem techniki i usterki jakieś drobne się już przytrafiały jego użytkownikom, oraz ciągła praca jego twórców nad jego ulepszeniem (już w tamtym roku była zapowiedziana nowa wersja + ale zrobione jest to o tyle mądrze że i obecną wersję będzie można do niej upgradeować).

 

Oba radia korzystają bodajże z bardzo podobnego oprogramowania, więc jeśli cena jest decydująca to wybór masz prosty. Dla mnie po prosty z Turnigy jest za dużo zabawy żeby mieć to co oferuje Taranis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.