Jump to content

Który szybowiec ASW-28 vs Jantar


Nadgi
 Share

Recommended Posts

Cześć wam, jako że jeden model przeszedł w stan spoczynku, a drugi przechodzi powoli, oba piankowe, postanowiłem kupić coś nowego na dłużej. Szukałem w sieci ale nie mogłem znaleźć satysfakcjonujących odpowiedzi. Założenia dla nowego modelu to:
- latanie w termice,
- makieta 3-4m rozpiętości,
- laminat,
- elektryfikacja,

- cena powiedzmy do 1500zł za sam model + cały osprzęt liczę osobno, tj. silnik, regulator, serwa, pakiet, podwozie, itp.

- nie musi być koniecznie wolny, ale też nie chciałbym bardzo szybkiego przecinaka.
 
Trochę szukałem, kombinowałem i wybrałem wstępnie dwa modele:
 
ASW-28 z Royal Model rozp. 3,5m, z opisu preferowany do termiki,
http://www.modelpartner.ig.pl/sklep/index.php?2308,asw-28
 
oraz tej samej firmy SZD-41 Jantar Standard rozp. 3m, także preferowany do termiki.

http://rcgliders.pl/pl/p/SZD-41-JANTAR-STANDART/123

 

Niestety nie znalazłem o nich zbytnio opinii, ale czytałem że modele tej firmy warte polecenia są, atutem tutaj też SA już fabrycznie zainstalowane hamulce.
 

 

W grę na początku wchodziły jeszcze modele RKM Top Model, ale wyczytałem gdzieś że nie do końca polecali te modele ze względu na wytrzymałość, chyba że wy znacie inne informacje na temat tej firmy. Przewinął się jeszcze DG-808S z Fly Fly Hobby i mimo że widzę dużą sprzedaż tego modelu na świecie to nie polecają go, a szczególnie do termiki tak więc zrezygnowałem.

Link to comment
Share on other sites

Guest Columb

Powiem Ci tak, z własnego doświadczenia; modele makiet / półmakiet są z reguły modelami uniwersalnymi, obciążenie powierzchni na poziomie 50 g/dcm2 i więcej nie klasyfikuje ich do modeli wolnych i lekkich. Takimi modelami, jak i każdymi innym modelami szybowców owszem, załapiesz się na termikę, ale wiesz jak to mówią - czasem tak ssie że i drzwi od stodoły by poleciały  :) . Wiem, wiem, zaraz odezwą się głosy że szybowiec szybowcowi nie równy, zależy jaki profil itp.

Zmierzam do tego że, jeżeli szukasz modelu to wiszenia pod chmurą to raczej nie makieta a typowo termiczny szybowiec. Sam miałem ten dylemat żeby mieć coś "sylwetkowego" ale wiem teraz, że gdybym miał inny model niż obecny (ASH-26 3,2m) to latał bym dłużej i lepiej wykorzystywał termikę. Owszem, obecnym da się i termikę zaliczyć, i jakieś latanie na zboczu, i jakieś szybsze świsty nad głową zrobić, i konstrukcja trochę mocniejsza, ale już wiem że nie da się niektórych rzeczy pogodzić.

Obawiam się że laminata w tej cenie i gabarycie to nie znajdziesz.

 

Z tych dwóch co podałeś osobiście wybrał bym ASW - bardziej mi się podoba :) a firma ta sama.

Link to comment
Share on other sites

Liczę się z tym że nie są wolne i będę musiał go rozpędzić, ale naczytałem się że niektóre makiety do przesady potrzebują prędkości. ASW-28 ma lepszy, wolniejszy profil skrzydła z tego co się orientuje od Jantara, chyba że nie mam racji proszę sprostować. Nie mam zaś też wymogu że musi jakoś bardzo kleić się termiki, wystarczy że ją złapie i będzie można coś pokrążyć. Druga sprawa będę montował Sky Assistant wraz z sondą TEK, więc troszkę łatwiej będzie z termiką ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Columb

Co do Twojej "drugiej sprawy" to gdyby nie to, to pewno połowę noszeń albo więcej bym przegapił - na początek proponuję polatać bez sondy coby lepiej poznać model. Co do profili to się nie będę wypowiadał - są tu mądrzejsi w tej materii.

Link to comment
Share on other sites

O fajnie że znalazł się posiadacz. Mam kilka pytań:

- jaka ostateczna waga wyszła modelu?

- startujesz z ręki czy z wózka?

- podwozie jest w zestawie czy trzeba osobno kupić, tak samo hamulce?

- szybowiec należy do szybkich czy bardzo szybki?

Link to comment
Share on other sites

Szybowiec wybrałem i zaufam firmie RKM Top Model z modelem ASW-28 3.4m, ewentualnie jak mnie poniesie to wersję 4.2m wezmę :D teraz tylko skontaktować się z nimi co nie jest łatwe ponieważ nie odpisują. W ostateczności jeśli nici z tego będą to wezmę z Royal Model wersję 3.5m, tutaj modele są w polskich sklepach dostępne przynajmniej. Dziękuje osobom z wątku za informację odnośnie modeli.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.