Skocz do zawartości

Budowa symulatora samolotu RC :D


polpakpol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wpadłem na dość ambitny plan zbudowania symulatora sterowania samolotem RC.

Powiem krótko o co mi chodzi:

Mam zamiar kupić 2 używane joysticki od komputera oraz jakąś starą aparaturę.

Jeden joystick będzie sterował SW oraz lotkami a 2 będzie robił jako przepustnica.

Myślałem aby poprostu zamienić potencjometry z joysticka z tymi z aparatury.

Prośba do was: Czy ktoś rozbierał lub posiada zdjęcie takiego joysticka i czy mają one wbudowane potencjometry czy coś innego ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Myślałem aby poprostu zamienić potencjometry z joysticka z tymi z aparatury.

Prośba do was: Czy ktoś rozbierał lub posiada zdjęcie takiego joysticka i czy mają one wbudowane potencjometry czy coś innego ?

 

No nie wiem czy w jakichkolwiek jostickach są potencjometry.

One działają na zasadzie on/off.

Bynajmniej w moim quickshot od amigi nic takiego nie ma. Chyba że są jakieś bardziej zaawansowane.

Ale szukaj, może coś w sieci znajdziesz (daj znać:-).

A może ktoś inny jeszcze ma jakieś ciekawe informacje. Ja się przyłączam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sa potencjometry. Inaczej nie byłoby proporcjonalnych wychyleń.

W innym joysticku widziałem na płytce kilka pól po których przesuwał się metalowy docisk i zależnie na którym polu był była inna rezystancja. (to to samo co potencjometr tylko nieobrotowy)

 

 

 

Bynajmniej w moim quickshot od amigi nic takiego nie ma.

Mi chodzi o bardziej zaawansowane joysticki na USB więc powinny być potencjometry (muszą być).

 

 

Pomysł ten chodził za mną od bardzo dawna ale szkoła nie pozwalała na realizację.

Teraz pod koniec roku, gdy ocenki poprawione a przedmioty zaliczone można coś działać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy w jakichkolwiek jostickach są potencjometry.

One działają na zasadzie on/off.

Bynajmniej w moim quickshot od amigi nic takiego nie ma. Chyba że są jakieś bardziej zaawansowane.

 

Już któryś raz spotykam się z takim dziwnym przeświadczeniem, ale jeśli z joystickami zostałeś na etapie Amigi, to można to wybaczyć. Dżojstiki do PC od bardzo dawna (w zasadzie to chyba od początku) posiadają potencjometry, a w nowszych urządzeniach wyższej klasy trafiają się często również czujniki Halla (mają taki plus, że nie ma w nich ścieżek, które mogłyby się wycierać, więc żywotność jest lepsza.

 

Zygmunt, uwaga na marginesie do Ciebie - zerknij na tę stronę: http://portalwiedzy.onet.pl/140089,,,,bynajmniej_a_przynajmniej,haslo.html

 

Patryk, jeśli mogę wrzucić kilka luźnych uwag, to chcąc używać dżojstika do latania modelem od razu darowałbym sobie tandetę typu manta, apollo i podobnej klasy urządzenia, również popularny Logitech w temacie dżojstików lotniczych raczej kiepsko stoi (pomijam model G-940 bo to już dość drogi sprzęt).

 

Jeśli chcesz dwie wajchy, to skieruj swoją uwagę na zestawy HOTAS, ja np używam czegoś takiego: saitek_x45_01.jpg

 

Obecnie jest to sprzęt już leciwy i można używkę wyrwać w przyzwoitych pieniądzach (w okolicach 200PLN), a jakością wykonania i precyzją mocno odstaje od wspomnianego wyżej badziewia, no i dźwignię przepustnicy masz od razu przystosowaną do swojego zadania, a dodatkowo posiada ona dwa potencjometry obrotowe pod palcem wskazującym i pod kciukiem, które można wykorzystać jako dodatkowe proporcjonalne kanały sterujące

 

Dwa podstawowe problemy, które widzę są takie:

 

- jaki punkt podparcia planujesz dla takiego urządzenia? Zwykły pulpit może okazać się niewystarczający, dźwignia dżojstika jest spora, posiada sprężynę centrującą i może się okazać, że przy ruchach wajchą podstawa będzie Ci się gibać na wszystkie strony (a nie będziesz jej mógł przytrzymać drugą ręką, bo ta będzie trzymać drugą wajchę). Do latania FPV przy jakimś stoliku, czy chociaż w aucie na kolanach to ujdzie, ale na stojąco to marnie to widzę.

 

- Do czego zamierzasz podłączyć potencjometry dżojstika? Jeśli do zwykłej aparatury to wiedz, że istotne są parametry takiego potencjometra. Przede wszystkim w dżojstikach bywają stosowane przeróżne potencjometry o różnych zakresach rezystancji, niektóre są logarytmiczne, inne liniowe, a wymienić je na inne nie jest łatwo, bo najczęściej są zamocowane w obudowie w dedykowanych gniazdach, do których inne pasować nie będą. Wiem co piszę, trochę dżojstików rozebrałem, kilka nawet udało mi się złożyć z powrotem ;-)

 

Jeśli już kupiłeś jakiś dżojstik wykorzystaj go do testów, ale jeśli zostaniesz przy temacie i będziesz chciał na tym latać, to pomyśl o czymś solidnym, bo brak precyzji w aparaturze sterującej będzie miał poważniejsze konsekwencje, niż brak precyzji w symulatorze na PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea może i fajna, poza tym, że jest pare 'ale'.

Z takim joyem, to się powinno wygodnie siedziec, w rc może być przydatne, ale raczej do fpv. Klasyczne latanie opiera się na wodzeniu wzrokiem po niebie za modelem, w pozycji wyprostowanej, na stojąco, łatwo się wtedy obrócić w kierunku gdzie mamy model.

Po drugie, za psie pieniądze nie uzyskamy precyzji w sterowaniu modelem. Joye mają typowe schorzenia, brak precyzji w punkcie 0 i luzy na drążku.

Ja bym się tego nie podejmował.

 

Wytaptalkowane z Androida w autobusie - wybaczcie błędy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja light

 

post-7718-0-15732800-1402985476_thumb.jpg

Wersja profi

 

Us53164.jpg

 

Wersja hardcore

 

s220226630516001222_p5_i5_w273.jpeg

 

 

Niewątpliwie aby coś takiego zbudować, potrzeba masę czasu,pieniędzy i wiedzy.

ForceFly_system.png

http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&products_id=1567


Mozna tez kupic takie coś

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__13280__PC_Flight_Simulator_Controller_System.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/189390770X60250X38.pdf

Jak dobrze przeczytałem to daje sie to podłączac pod port trainer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- jaki punkt podparcia planujesz dla takiego urządzenia?

Planuję zamontować fotel samochodowy na jakiejś podstawie i z dźwignią sterującą wyjść tak jak na zdjęciu robertusa tylko zamiast aparatury właśnie dać joystick, który będzie przykręcony do podstawy więc nie ma mowy od przesunięciu się podczas lotu.

 

 

Do czego zamierzasz podłączyć potencjometry dżojstika?

Myślałem zamienić te potencjometry od joysticka tym od aparatury.

Jeżeli się nie uda to podłączyć te od joysticka ale na 99% będą miały inną charakterystykę, oraz rezystancję więc raczej odpada.

 

 

Z takim joyem, to się powinno wygodnie siedziec

Mam zamiar właśnie siedzieć w fotelu :D

 

 

Joye mają typowe schorzenia, brak precyzji w punkcie 0 i luzy na drążku.

Brak precyzji spowodowany jest czym ? Precyzja będzie wtedy gdy cały ten joystick będzie dobrze spasowany z potencjometrem.

 

 

Ja bym się tego nie podejmował.

A ja się podejmę i coś zrobię. Przynajmniej nie będe zamulał przed komputerem całe dnie :D

 

 

Niewątpliwie aby coś takiego zbudować, potrzeba masę czasu,pieniędzy i wiedzy.

To tylko 2 joysticki , stary fotel i aparatura. Ale żeby się bawić w FPV i mieć ogromną precyzję to trzeba juz duuużo zapłacić :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już któryś raz spotykam się z takim dziwnym przeświadczeniem, ale jeśli z joystickami zostałeś na etapie Amigi, to można to wybaczyć. Dżojstiki do PC od bardzo dawna (w zasadzie to chyba od początku) posiadają potencjometry, a w nowszych urządzeniach wyższej klasy trafiają się często również czujniki Halla (mają taki plus, że nie ma w nich ścieżek, które mogłyby się wycierać, więc żywotność jest lepsza.

 

Zygmunt, uwaga na marginesie do Ciebie - zerknij na tę stronę: http://portalwiedzy.onet.pl/140089,,,,bynajmniej_a_przynajmniej,haslo.html

 

 

Dzięki za info. No co do tego to mogłem się może nie odzywać bo faktycznie to na tym utknąłem.

 

Wracając do tematu, to co pokazliście wyżej jest mega:-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie MEGA prowizorka, muszę się przesiąść z MODE 4 na MODE 2 zobaczymy jak pójdzie pierwszy lot. Czekam na joystick więc stąd taki głupi pomysł :) Zaraz podzielę się z wami wrażeniami z takiego lotu :)


jestem juz po pierwszym locie z taka konfiguracja i powiem tak: start z reki udany lądowanie udane latalo sie conajmniej dziwnie. kto lata na mode 2 by nie mial problemu ale ze jestem inny i latam mode 4 bede musial latać 2 joystickami tak jak w mode 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.