Jump to content

Kto mi wyjaśni kwarce z oznaczeniami RX, RT, RA


adamisku

Recommended Posts

Witam. Dziś stałem sie posiadaczem pięknej aparaturki HITEC OPTIC 6. W sensie skomplikowania jest to narazie dla mnie czarna magia. Ale do rzeczy na symulatorze wszystko jest bez problemu ale schody zaczynają się z modelem. Mam w domu troszkę kwarców z odzysku (sprawnych) i są na nich oznaczenia RX, RT, RA. Zdążyłem się zorientować, że te z

"R" są do odbiornika a z "T" do nadajnika. Problem jest w tym, że nie umiem dopasować kwarcy do mojego zestawu no teraz nie wiem czy aparatura jest do .... - kupiłem z drugiej ręki i mam czas na reklamację - czy też coś jest nie tak z elektroniką kwarcowo - nadajnikowo - odbiorczą. Mam oryginalny nadajnik firmy HITEC HPF-Mi (nie wiem jaka przemiana)a w modelu odbiornik Jeti REX 7 MPD (pojedyncza przemiana), Napiszcie jak to "ugryźć" i co kombinować żeby latało??? Zorientowałem się również, że kwarce są na pojedynczą i podwójną przemianę i może z tego wynikać ten problem ale nic nie znalazłem o oznaczeniach o które pytam. Nadmieniam, że nie chciałbym wymieniać odbiornika JETI na oryginalny HItec'a (który również mam) bo jest o wiele cięższy, a zależy mi na wadze (nie swojej) - hehe. Jak to zrobić, żeby wilk był syty (czyli ja) i owca cała (czyli mój Easy Star).

Link to comment
Share on other sites

Nie no aż taki zielony nie jestem. Kwarce są podpisane i są to te same kanały. Dowiedziałem się od sprzedającego, że moduł nadawczy jest z pojedynczą przemianą a odbiornik podobno musi być z podwójną bo pojedynczej nie obsługuje e- ale w to akurat nie wierze:

Link to comment
Share on other sites

wkładasz do nadajnika kwarc nadawczy

wkładasz do odbiornika kwarc odbiorczy na ten sam kanał co w nadajniku i ma działać.

 

jeśli masz odbiornik z pojedynczą przemiana to wkładasz kwarc do odbiornika z pojedynczą przemianą, a jeżeli masz odbiornik z podwójną przemianą to wkładasz kwarc do odbiornika z podwójną przemianą.

 

tyle filozofii

 

optic na pewno chodzi z kwarcami hiteca, sanwy. z kwarcami jeti też nie będziesz miał problemów jeśli chodzi o odbiornik.

Kwarce bezfirmowe lub jakieś chińczyki (e-sky) mogą nie działać.

Link to comment
Share on other sites

Zeby "bez pudla" dobierac kwarce, trzeba znac ich rzeczywista czestotliwosc. Tz. wiedziec, jaka czestotliwosc mial oryginalny kwarc, wowczas podmiana jest bezproblemowa. Zeby to wiedziec, trzeba dysponowac prostym testerem kwarcow i np. oscyloskopem. Pomiar scopem nie jest oczywiscie dokladny, ale jak znasz czestotliwosc kanalu X mhz, i znajdujesz dla kwarcu testerem i skopem Y mhz, to wiesz, ze np w tym nadajniku f kwarcu j est mnozona przez 3, lub 4. Takie wartosci znajduje sie w roznych systemach.

Jezeli, takowej nie znasz, to musisz uzywac kwarcow "podobnych", tz. np. wiesz ze w Hitec'u jest to samo co przykladowo w "sanwie ", dla nadajnikow, dla odbiornikow, jak pisano powyzej, wazna jest krotnosc przemiany.

Kazik

Link to comment
Share on other sites

Nic nie zostaje a tylko w dziale zamiany zapytać kogoś o chęć zamiany kwarcu CH71 35.110 lub CH73 35.130 odbiorczego - podwójna przemiana na CH71 35.110 z pojedynczą przemianą:(

Ale niestety nie dowiedziałem sie głównego nurtu mojego pytania o oznaczenia RF, RX, RA na kwarcach!!!

Link to comment
Share on other sites

Nie no aż taki zielony nie jestem. Kwarce są podpisane i są to te same kanały. Dowiedziałem się od sprzedającego, że moduł nadawczy jest z pojedynczą przemianą a odbiornik podobno musi być z podwójną bo pojedynczej nie obsługuje e- ale w to akurat nie wierze:

 

Jeszcze dla uzupełnienia aby nie było nie jasności:

 

Kwarc nadawczy nie dzieli się na przemiany - jest tylko jeden.

 

Tylko kwarc odbiorczy dzieli się na pojedynczą i na podwójną przemianę i stosuje się je w sposób jaki opisał Slawko_k

 

Sprzedający ewidentnie wprowadził Cię w błąd bowiem moduł nadawczy nie dzieli się na przemiany i obsługuje oba rodzaje odbiorników.

 

Zamiana Kwarcy nie jest dobrym wyjściem ponieważ ktoś kto otrzyma kwarce od Ciebie ma duże prawdopodobieństwo że i u niego to nie zadziała. Stosuje się zasadę iż kwarc nadawczy używa się marki producenta nadajnika a kwarc odbiorczy marki odbiornika - pewne zestawienie. W innych kombinacjach chodź niezwykle rzadko mogą jednak wystąpić problemy z łącznością szczególnie stosując różne marki kwarców nadawczych.

 

Tx - kwarc nadawczy

Rx - kwarc odbiorczy

 

Tak oznaczane są kwarce które Cię interesują. Oznaczenia pozostałe może kto inny bardziej "w temacie" wyjaśni. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.