Skocz do zawartości

Anteny zestawu BOSCAM 305 5GHz


AndyCopter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu, miałem problem z sygnałem z zestawu Boscam 5GHz i to w stosunkowo bliskiej odległości od modelu.

Dlatego "problem" postanowiłem rozebrać na czynniki pierwsze. Okazało się, że problemem są firmowe anteny.

Tandetność firmowej anteny, widoczna jest na fotografii poniżej.

o9QbR4c.jpg

 

Na forach sporo jest opisów jak wykonać własne anteny, tak więc do odbiornika postanowiłem zrobić "koniczynkę".

vHXF3tG.jpg

 

 

Jednak do nadajnika, antena zwarta prądowo nie jest dobrym wyborem, dlatego zdecydowałem się na sprawdzoną "konstrukcję" z przewodu RG58.

P91Hqdo.jpg

 

Z przewodu RG58 (może być także RF240), przygotowałem 5 odcinków:

1-szy - 10mm + 2x 3mm na lut,

2,3,4 - 17mm +2x 3mm na lut,

5-ty - 17mm + 3mm na lut oraz 15mm "ogonka"

 

W teorię zagłębiać się nie będę, kto będzie chciał, to sam ustali co i dlaczego.

 

Ważne tylko będzie wyliczenie odcinków przewodu, i tak dla:

V = współczynnik prędkości fali w przewodzie ( dla RG58 wynosi 0,66, należy sprawdzić w karcie katalogowej przewodu, gdyż są różne w zależności od producenta )

C = teoretyczna prędkość światła = 299792458

F = częstotliwość sygnału ( najlepiej dobrać środkową używanego zakresu ) = 5600000000

 

obliczamy połowę długości fali:

1 / 2 długości fali = (( V * C ) / ( 2 * F )) * 1000 = 17,67mm

 

Tak więc elementy 2,3,4 będą miały w przybliżeniu 17mm, pierwszy element ma mieć długość różną od nadawanej długości fali, natomiast ostatni elemtny 5-ty, dodatkowo posiada 15mm odizolowany fragment.

 

Na odizolowanych fragmentach przewodu, nacinamy izolację w kształcie litery V aby łatwiej można było przylutować ze sobą przewody.

Lutowanie ich, odbywa się naprzemiennie, tzn. do żyły pierwszego elementu lutujemy ekran elementu drugiego, itd.

 

Ważne, aby ostatni element 5tego odcinka, był przewodem sygnałowym.

Warto w trakcie przygotowania anteny, każdorazowo upewnić się, że ekrany odcinków nie są zwarte z przewodem sygnałowym ( antena musi mieć otwarty obwód prądowy ).

 

Po zlutowaniu odcinków, warto zabezpieczyć to, osobiście użyłem koszulki termokulczliwej.

 

BERVN7m.jpg

 

 

Od teraz, nie mam problemu z zanikaniem transmitowanego sygnału.

 

Źródło http://wireless.gumph.org/articles/homemadeomni.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.