Skocz do zawartości

drgania serw


faciu

Rekomendowane odpowiedzi

witam kolegów modelarzy. Mam problem z drganiem a może burczeniem serw. Posiadam aparaturę Hitec Laser 6 odbiornik z kompletu i zarówno serwa standardowe w spalinowym samolocie jak i mini serwa w depromie burczą po lekkim ruszeniu drążkiem przestaje na chwilę i znowu zaczynają. raczej nie zauważyłem znacznych drgań ale tej odgłos ja to nazywam burczeniem nie daje mi spokoju. Może ktoś miał taki przypadek proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Sprawa znana chyba każdemu. Powodów buczenia, bzyczenia, drgania (jak zwal tak zwał) jest parę.

 

Pierwszym z nich jest obciążenie serwa w pozycji neutralnej. Wtedy serwo bzyczy. Ma to miejsce np. gdy wystepuja jakies siły zginające czy skręcające orczyk serwa. Odepnij snapy z serwa i wyczuj palcami, czy popychacze chodzą bez oporów, czy coś nie sprężynuje, czy popychacz jest w plaszczyźnie orczyka itp...

 

Drugi powód to potencjometr w serwie. Wtedy serwo raczej drga, samoczynnie sie wychyla o parę stopni. Miałem parę takich serw - trzeba było rozebrać serwo i przeczyścic potencjometr kontaktem w sprayu.

 

Czasem też po długim nieużywaniu serwa, na scieżkach potencjometru robi się malutka nierówność i serwo musi sie trochę "rozruszać".

 

Trzeci powód to słabej jakosci serwa, które posiadają luzy, szybko zużywające się potencjometry. Z tym nie zrobisz nic - jedynie wyrzuceie serwa pomoże.

 

Takie bzyczenie serwa powoduje zwiekszony pobór prądu przez serwo, nawet parokrotnie. W przypadku gdy masz w modelu pare nieustannie bzyczących serw, moga one wyssać akumulatory do zera w krótkim czasie.

 

pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witajcie

 

Kończę pierwszy model, kupiłem sobie serwa z UH HXT 9g, drgają niczym orkiestra, bez przerwy... Odbiornik nie styka się z reglem czy pakietem, antenka także odizolowana gąbką od reszty, poprowadzona wzdłuż kadłuba, statecznika pionowego i poziomego. Na serwa nie działają siły zewnętrzne, sprawdzałem bez orczyka, oraz poza modelem, lata jak szalone...

 

ma ktoś propozycje na poprawę tego stanu rzeczy bo dobijają te szumy nieustawiczne...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli był już programowany? ^^

 

przy programowaniu nie mogłem oddzielić kiedy przesunąć drążek, robiłem na oko (ciągle piszczało), tutaj 5x pisknie i normalnie mogę sterować wszystkim... więc to nie jest programowanie ;)

 

tak czy siak, zostałem z 2 problemami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Nie wiem co ma wspólnego programowanie regla do drgań serw.Przecież serwa zasilane są z BEC .Walnięty może być kondensator na zasilaniu w reglu.Programowanie absolutnie nie powinno mieć wpływu na pracę serwomechanizmów.W moim Dualskym 25A wielokrotne pikanie występuje wtedy gdy włączę zasilanie regla przy drążku gazu wychylonym poza położenie minimalne.

 

Edit: Spróbuj odpiąć silnik i zobacz czy serwa się uspokoją. ewentualnie zdejmij śmigło i zrób próby z silnikiem bez śmigła, będzie pobierał mniejszy prąd i jeżeli regler zrobi się gorący to albo silnik ma jakieś zwarcie albo któryś z tranzystorów dostaję przebicia pod wpływem napięcia.Jeżeli tranzystory dostają zwarcia mogą szarpać napięciem zasilania i być może to szarpie serwami.Ale to tylko teoria i jedna z możliwych przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Dualskym 25A wielokrotne pikanie występuje wtedy gdy włączę zasilanie regla przy drążku gazu wychylonym poza położenie minimalne.

 

jeden problem z głowy ;) jak podłączam pakiet drążek mam max w dół :)

 

a co do drgań, ani ze śmigłem, ani bez, ani jak silnik, pracuje, ani gdy nie pracuje, wszelkie możliwe kombinacje sprawdzone, a tam dalej symfonia Mozarta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Głupia sprawa, przydałoby się jeszcze jakieś inne serwo podłączyć, i na innym odbiorniku też warto by było przeprowadzić próby.Mam TP 25 albo 30A MAG8 ale jeszcze go nie sprawdzałem.Aż jutro z ciekawości podłączę i zobaczę jak działa :D

 

Spróbuj zasilać odbiornik z pakietu 4,8v i zobacz czy serwa nie szaleją, jak będą ok to znaczy że regler nie działa jak należy.Jak będą wariowały to serwa lipne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwa nowe z UH HXT 9g, podłączyłem też trzecie i to samo, nie wierzę że 3 nowe serwa są niesprawne...

 

pakietu 4,8V nie mam, przygodę z RC dopiero zaczynam, dorobiłem się tylko jednego pakietu lipol (akumulatorków 1,2V też nie mam bo w apce siedzą...)

 

chyba że mogę bez apki sprawdzić, może być wyłączona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Nie w tym problem że wierzysz czy nie wierzysz, może być tak że trafiłeś na serię bez kondensatorów na silniku albo mają jakąś inną wadę fabryczną.Szkoda że nie masz jakiegoś serwa standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Sprawdzę jutro swój regler TP , jeżeli będzie działał dobrze to Ci go pożyczę dopóki nie uporasz się ze swoim reglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi serwa też zaczęły drgać XD

Najpierw jedno a dzień póxniej zaczęło drgać drugie :roll:

Jak podłączam standardy to nie drgaja , jak inne mikro serwo konrada to tez nie drga

 

Serwa które zaczeły drgać to hs55 hiteca - te niebieskie z przezroczystą obudowa

Sa to serwa od lotek na długim przedłużaczu własnej konstrukcji koło 60 cm długości

 

Czy to może byc wina przedłużacza ?

 

Tak trochę boje się je rozkręcić bo znając siebie , jak zaczne grzebać przy potencjometrze to później już i ch nie poskładam :devil:

 

Jaki srodek jest tym kontaktem w spreju ?

wd 40 moze byc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.