Skocz do zawartości

Szybowiec w układzie V


Barlu

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie myślę, mam jeszcze depron i styropian (cienki) ładną rurkę do statecznika kształtu V sklejkę 5mm, może by z tego zrobić jeszcze jeden szybowiec? Skrzynkę ze statecznikiem i skrzydłami :mrgreen: Bym miał dwa szybowce :jupi: Tylko taki problem, konstrukcja. mógłbym prosić o porady co do konstrukcji tego szybowca... Będzie on robiony tylko dla zabicia czasu, gdy sie będę nudził, nie spieszy mi się z jego budową gdyż mam jeszcze 2modele na chodzie :wink: Rurka ta ma długość 57cm. (zaraz zobaczę dokładniej) Może by go potem zrobić na elektro jak regulator kupię, mam dwa silniki TP dzwonki

 

 

Edit: No tak nie podałem czego wymagać będę. No to tak, układ V to po pierwsze. Drugie budowa z depronu sklejki 5mm i listwy jakieś sosnowej na dźwigar. Może małe akrobacje szybowcem :mrgreen: Skrzydła z lotkami i jednym serwem. Czyli w sumie 3serwa mikro 8g. Rozpiętość, taka jaka będzie wymagana do kadłuba :devil: Podejrzewam kadłub na ok. 80cm. Rurka ma 57cm, z czego ok. 7cm będzie w kadłubie. Skrzydła, no może ze styropianu wyciąć bym spróbował, ale najpierw muszę określić profil, podkreślam że ma być to cienki profil. Ogólnie od szybowca będę wymagał ostrej "jazdy", zero laminowania raczej, gdyż nie mam tkaniny szklanej, chociaż i tak będę zamawiał w modelarskim 2serwa pewno do niego ale to dopiero po budowie. Niby są tu szybowce opisane, łatwe, akrobacyjne i inne. Ale ja chciałbym coś swojego i w V kształtnym stateczniku :) Kadłub oczywiście, skrzynka lub coś takiego :rotfl: Nie podałem jakiegoś wymogu? ;D

 

Edit2: No i najważniejsze Proszę o pomoc w konstruowaniu :D

 

Edit3. Profil chyba będzie RG-15. Nada się do akrobacji i może w miarę będzie dobrze w termice się trzymał (czytam teraz tematy na stronie pana Piotra, o profilach właśnie) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostra jazda bez laminowania i płat z lotkami na jedno serwo by się dobrze trzymał w termice :?

To rzecz prawie niewykonanlna. Lotki na jednym serwie zapowiadają duże opory ( brak różnicowości) i co za tym idzie słabe loty w termice, za to na zbocze do beczek mogą być ok.

Musisz z czegoś zrezygnować bo wszystko na raz nie wróży powodzenia.

 

Odpowiedz sobie na kilka pytań na początku:

 

Model do akrobacji na zbocze ?

Model lekki na termikę?

Jaki już mam model i żeby następny był lepszy i inny niż ten co mam.

Jaka ma być jego rozpiętość.

Jakie mam wyposażenie do modelu - ile ono waży?

 

Napisałeś że masz czas wiec przeanalizuj sobie wszystko na spokojnie i przemyśl dobrze.

Myślę jednak że powinieneś przy budowie wzorować się już na sprawdzonej konstrukcji przez innych bo może się okazać że taki experyment okaże się tylko stratą czasu i materiałów. Czasem lepiej dokupić jedną listewkę czy płytkę balsy więcej , poczekać i wrócić do domu z całym modelem niż wściekły z modelem w obu rękach.

 

Nie zniechęcaj się bynajmniej tylko przeanalizuj na spokojnie i wybierz optymalną konstrukcję która ci pozwoli się rozwijać i cieszyć dobrymi , udanymi lotami i lądowaniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zainwestować pare gorszy w kilka desek balsy :) Zrobic fajny modelik z lotkami okolo 1,5m na profilu np. Hn1033. Na zbocze i na termike idealny.

Konstrukcja klasyczna.

Kadlub balsiany, stateczniki balsowe konstrukcyjne, skrzydelka dzwigar sosnowy, kesonik 1,5mm balsa. 3tygodnie i bedzie model jak trza:) Oklejenie co lubisz folia, japonka ?

Wykorzystaj wolny czas, bo za pare lat bedziesz miec go coraz mniej. Wiem co mowie, bo teraz zaluje. A czasu na modele coraz mniej...;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przeanalizuje... Co do balsy, moze, ale raczej nie mam za wiele kasy. Serwo może i dwa na lotki mogą być... Tylko musiał bym kupić jedno serwo więcej... Model budowany to będzie drugi a na ogół trzeci latający 4 w posiadaniu 8) Laminowanie powiedziałem że odpada bo mam dwa podwody:

-Nie potrafię i nie wiem jak to się robi

-nie mam lekkiej (ani żadnej) tkaniny szklanej.

 

No może jeszcze pomyślę nad tą balsą, ale nie mam kasy za wiele... Czas jak mówiłem jest :mrgreen: Ważne bym zaczął w tym roku :devil:

 

 

Model do akrobacji na zbocze ?

Model lekki na termikę?

Jaki już mam model i żeby następny był lepszy i inny niż ten co mam.

Jaka ma być jego rozpiętość.

Jakie mam wyposażenie do modelu - ile ono waży?

 

 

odpowiadam na te pytania :mrgreen:

 

1 i 2... Hmm, bez zbocza do akrobacji? ewentualnie mam niskie zbocze, ale dosłownie jakieś 3m. Mam lekkie tzagiego, i nim raczej będę w termice się bawił.

3. Mam z robionych przez siebie szybowców, tzagiego. A tak to z prezentowanego Trima (skrzydło drugie), i kupionego Gulla2 (mały trenerek)

4. No tak żebym mógł go nieść w ręku coś kolo 1,5m

5. Odbiornik mikro Hiteca (bodajże. HSF 05 ), 5kanałowy. 3x Hitec hs55. Akumulator 4xAAA 1300mah :D

 

 

Hmm... Tak zainspirowany modelem pana "Cobry". Model firmy graupner, malutki taki moto szybowiec. Gdyby coś takiego zbudować? Budowa i wyposażenie wyjdzie już dużo taniej i zabawa też będzie. Z tej rurki może by coś wyszło? Uciąć jej kawałek, żeby skrócić do małego modelu, kupić balsy 1,5 ;ub 2mm, zrobić kadłub z tego i skrzydełka konstrukcyjne pokryte folią :D Co myślicie o takim małym motoszybowcu? :)

 

EDIT: Planowałem dawniej budowę basica lub czegoś też co składa się z "patyka" i skrzydeł, ale chcę coś bardziej "ambitnego". Dokładniej, więcej zabawy z budową i fajny efekt końcowy :twisted: (to nazwałem ambitniejszym) Co skłoniło do zmiany decyzji na motoszybowczyk mały? A no brak "uniwersalnej" i taniej alternatywy do akrobacji i na termikę. Dzięki panowie, za "zbicie" z tropu :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik mikro Hiteca (bodajże. HSF 05 ), 5kanałowy. 3x Hitec hs55. Akumulator 4xAAA 1300mah

Ta elektronika będzie się nadawać do wielu modeli (których koszt budowy nie przekroczy 50zl):

Linki:

Relax: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=1602

F3Mini by Mariaczi_21: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=1403 (tutaj by było drożej bo kadłub laminatowy).

Relax 2: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=2418

Pelikan ModelMaking: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=3354

Jastrzab: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=1158&postdays=0&postorder=asc&start=0

Zipper: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=3291

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... Jak powiedziałem wyżej. Interesuję mnie teraz coś poniżej metra na bardzo małe wyposażenie :mrgreen: Tak jak u pana Cobry

Cały model z balsy. Rozpietość 57 cm, masa do lotu 126 g. Na pokładzie dwa serwa jamara 6 g, odbiornik rex 5mpd, regulator jeti 8 A, pakiet 2s kokam 360 mAh. Śmigłem 4,5x4 (przyciętym) kręci malutki CD.

 

Tam są same większe powyżej 1m a tym bardziej 50cm :mrgreen: Już teraz podjąłem ostateczne zdanie że albo coś takiego małego albo nic :roll: Dlatego że nie ma nic uniwersalnego na termikę i akrobację, jak sami powiedzieliście.

 

Też ma być cało balsowy, ewentualnie rurka na ogonie, ta z V statecznikiem skrócona :D Tylko nie wie =m czy nie będę stosował serw 8g, jak nie wejdą to będę musiał kupić max 6g. Ciągle myślę jak go by zrobić, na pewno górnopłat, lotki jak już to jednym serwem napędzane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie nie nie, MOTOSZYBOWIEC. Inne wyposażenie już dam, to ma być mały motoszybowiec. (przeczytaj co napisałem) Będzie wyposażenie co podobnego do tego ci użył pan "Cobrał może 10g cięższe. Li-pole zastosuje te mikroskopijne z perfecthobby, o ile znajdę jak to zlutować bezpiecznie :twisted: będzie to pakiet z dwóch celek, ma być to model wolny. Do tego mały regulator, i silniczek jakiś z cd mały nawinięty... Czyli waga przewidywana wyposażenia to będzie: ok. 75g+waga modelu :D (licząc z tym co mam i pakietem 2s http://perfecthobby.pl/index1.php?idtowar=895 ) Więc nie tak wiele wyjdzie. Nieprawadaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co? kombinujesz kombinujesz a potem płacz bo nie lata. Taki mały model to raczej jako ciekawostka a nie coś czym można latać długo i przyjemnie. Tutaj raz wydasz kasę w małe wyposażenie i nic z nią nie zrobisz.

 

Wieczu podał dobre propozycje modeli. Nauczysz się na nich budować modele balsiane jak i nalatasz sie ile wlezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacz? Płaczu nie było i raczej nie będzie... Wiem co się wiąże z małym wyposażeniem i małymi modelami. Ich życie zależy od tego jak się będzie latać, czy będzie się go rozbijać przy lądowaniu czy nie, czy lądowania będą kiepskiej jakości czy nie itp. Zauważyłem że robicie ze mnie kalekę (bez obrazy) :x

 

(model ma być budowany dla przyjemności, a latanie nim ma być nauką wychodzenia z trudnych opresji, gdy takie nastaną, mały wiąże się z tym że będzie nim bujało przy lekkim podmuchu, sterowanie będzie cięższe niż w takim 1,5m. Czytałem troszkę po forach itp. rzeczach o tym :mrgreen: ) Ale czy człowiek nie uczy się na błędach i doświadczeniach?

A modele które podał Wieczu, uważam za słuszną propozycje, ale nie dla mnie :wink: Ale dziękuję za ostrzeżenia. (patrzycie pewnie ile ja mam lat, i że jak taki młody to mało wie :( Taki młody spędził kilkanaście dni na czytaniu o modelarstwie i ciągle się uczy, o wielu przeciwnościach wiem, ale dziękuję jeszcze raz za informację) Wiem że wiecie lepiej ode mnie, ale ja żeby wiedzieć muszę przejść przez to by się przekonać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybowiec o rozpietości 50cm z takim wyposażeniem nie bedzie latac. Sprawdzone przez TEQ z podobnym wyposażeniem. Mial zbyt duże obc. pow. więc nie ma sensu. Zrobisz jak uwazasz. Loty byly po 5-15 sekund. Zależy jak mocno sie rzuciło...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kobieta zmienną jest", jak widać nie tylko, bo facet też. W końcu buduję model elektryka typowego "patyczaka" Basic 8) Plany już mam, tylko teraz posklejać 77kartek w kupę :shock: Ale będę miał puzli do układania :mrgreen: Wieczu jak możesz (jako moderator) usuń ten temat a ja założę nowy w temacie o elektrykach o Basicu mojej produkcji :) Tak żeby tu nie potrzebnie nie śmiecić o modelu całkiem odległym od szybowców :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo pustych kartek niestety :evil: To mnie wkur*** porządnie że myślałem że wybuchnę, ale dobra tam przeżyje... Model ma 74cm rozpiętości :mrgreen: Jest z depronu 5mm i drewna (sosna i balsa)

 

To jednak za dużo tych kartek, 16 kartek wchodzi na arkusz A0,który ma rozmiar 841×1189.

Chyba coś sknociłeś albo wydrukowałeś plan dla siebie i jescze kilku kolegów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szanowni Koledzy ,nie prostujcie ścieżek temu Młodemu Człowiekowi ,najbardziej

boli nauka na błędach przed którymi przestrzegali starsi i bardziej doświadczeni.

Każdy widać przez to musi przejść , obecna młodzież jest taka jak myśmy byli ,

ambitna i uparta , szkoda tylko że nie potrafi wymyśleć własnych błędów , te które

robi obecnie myśmy już dawno zrobili.

Pozdrawiam Henryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hehe... Zgadzam się z przedmówcą co do upartości, nie znam nikogo w wieku gimnazjalnym kto by nie był uparty a wszystko zaczyna się pod koniec klasy 6 :mrgreen: Tak źle wydrukowałem go, okazało się że wydrukowałem ok 2m :lol: :rotfl: :mrgreen: Teraz zrobiłem ciutkę małego. ma 69cm rozpiętości, o 5cm krócej niż oryginał i czy on poleci z takimi wymiarami, kadłub ze statecznikiem (i SW w tym) ma 59cm. Czy może muszę drukować trzeci ostateczny raz? (już wiem na czym polegał mój błąd przy skalowaniu i wiem jak to poprawić :mrgreen: )

 

Aktualnie prace stoją na tym etapie, czekam na resztę rzeczy z modele sklep, jutro powinni wysłać mi to a pojutrze już powinienem skończyć kadłub i przyklejać wszystko :D

p3311332eg9.th.jpg

 

 

(prośba do Motylastego, możesz przenieść temat do działu elektryków? :) I zmienić nazwę tematu przy prznoszeniu 8) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.