Skocz do zawartości

Próba projektowania w CAD - Motoszybowiec


Dragon_X
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szerokość kadłuba dałbym nawet trochę większą-łatwiejszy dobór silnika tak max. szerokość 55-60mm. Co do statecznika poziomego. masz na myśli jego rozpiętość czy cięciwy, w sumie osobiście nie zwiększałbym chyba ani jednego ani drugiego. Lotki tak od połowy płata do końca powinny być ok. Na rg15 spokojnie raczej nie polatasz, ten profil lubi większe prędkości, ale sprawdza się na zboczu i w akrobacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mam orzech do zgryzienia :)

tak trochę podpatruję inne konstrukcję, Pan Sławek użył w swojej Proximie SD7037, a w ADW1 został użyty w zależności od wersji taki jak w Proximie lub S3021.

Problem w tym, że przy założeniu wzniosu zero stopni to się raczej nie sprawdzi, ale pewnie to założenie będzie musiało ulec zmianie.

Panowie pomóżcie proszę, raczkuję. Czytam, szukam, próbuję ogarnąć ale to jednak wymaga czasu i doświadczenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokości lotek, można liczyć że 8-10% pow skrzydła czyli przy ich długości 550mm szerokość byłaby ok. 7cm, czyli jednak trochę dużo, wartobyłoby dać dłuższe lotki- tak koło 70cm i szerokość 5cm (pow to 3,5dm2 czyli 9%), ster wysokości 20%. około 3cm szerokośći. Z profili jedyne co widziałem z podobnych zastosowań to HQ-1-10 i sd6060.

 

SD7037 i S3021 to raczej profile do wożenia się po niebie, a nie do szaleństw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uczę się latać więc chciałbym aby zapewniał mi możliwość też spokojniejszego latania. co do wzniosu to zrobić całych płatów i ile stopni, bo chciałbym uniknąć "łamania" płatów.

 

dam dłuższe lotki, tak widzę że to taki egde szybowcowy wyjdzie :)

 

głowię się właśnie nad sterem kierunku jak zrobić statecznik pionowy i jakie duże powierzchnie, kształt w założeniach miałby zostać taki jak w przytoczonym wcześniej elexinie czyli ster kierunku aż do końcówki kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy przy zero stopni da się nim w miare normalnie polatać , bo przy tym charakterze modelu też raczej mi nie pasuje wznios.? będzie miał napęd, jeszcze nie powstal a już się boję na samą myśl o wygibasach .... :)

no i pozostaje ostatecznie do rozstrzygnięcia kwestia profilu skrzydla czy zostać przy RG15 czy zastosować HQ-1-10 lub sd6060 , bczy np SD7037

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie szybowce akrobacyjne takie jak Swift, Fox, Kobuz nie mają wziosu, a latają, więc o to czy będzie latał to raczej bym się nie obawiał, będzie jedynie wymagał troszkę więcej machania lotkami bo model sam nie powróci do poziomu tak jak w przypadku modeli ze wzniosem. Co do profilu to sam bym obstawiał albo SD6060 albo ten S3021. RG-do naprawdę szybkich zboczowych modeli a SD7037 to dobry profil ale do modeli na termikę. Sam mam 3m szybowca na SD7037 i raczej nie przepada za dużymi prędkościami, ale termikę łapie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model będzie miał napęd i z założenia do powolnych nie będzie należał, więc o termice zapominamy, o zboczach też.

SD7037 i RG zatem odpadają. pozostaje wybór pomiedzy SD6060 lub S3021, wniosu nie będzie.

Który profil z dwóch powyższych wybrać? jakie są za i przeciw obu profili? trochę czasu mi zajmie opanowanie czytania parametrów dlatego proszę o pomoc.

coś czuje, że ten model da mi nieźle w kość :)

 

statecznik pionowy i ster kierunku pożyczę z elexina, muszę tylko z proporcji wyliczyć wymiary. czy wymiar steru kierunku pozostawić tej wielkości ( po  powiększeniu oczywiście) jak w elexinie czy trzebe będzie jego powierzchnię powiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to robię SD6060

dzięki wielkie za pomoc

trzeba porysować :)

jak skończę przedstawię szkice do oceny

 

zastanawia mnie jeszcze kwestia kształtu kadłuba. nie wiem czemu chodzi za mną kształt prostego kadłuba jak w edge na bazie trójkąta ale to by przegięcie było pewnie ? chyba jednak zostawię klasyczną budowę. szerokość kadłuba na poziomie 50-60 mm zgodnie z sugestiami, faktycznie będzie wygodniej z dostępem i miejsce na rozmieszczenie sprzętu.

 

bardzo poważnie zastanawiam się jednak i tu proszę o poradę czy robić konstrukcję kadłuba nazwijmy to "skrzynkową" czy żeby odchudzić model iść w ażurowaną wzorując się na akrobatach typu egde?

właśnie do mnie dociera, że w swoich fatazjach na temat projektu modelu próbuję połączyć szybowiec z akrobatem  :) nie linczujcie mnie za to proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.