Skocz do zawartości

Podwozie z włókna szklanego


Luko

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Ostatnio wpadłem na nie głupi pomysł, żeby wystrugać sobie podwozie z włókna szklanego. Fakt materiały średnie, żywica poliestrowa i tkanina szklana 150 dość rzadko tkana (z Lerua Merle czy jak się to nazywa). Pierwsza wersja była taka że laminowałem sobie z obu stron balsę w kształcie docelowego podwozia, może za mało warstw tej tkaniny dałem, w każdym bądź razie połamałem dwie wersje. Drugą wersję zrobiłem z 8 warstw, laminowaną na "kopycie" zrobionym z balsy. Wyszło słabo, strasznie ... nie wiem czy to wina tej żywicy i tkaniny, czy po prostu trzeba dużo tego nałożyć.

 

Macie jakieś propozycje, jak wykonać takie podwozie? Tak żeby później przy wykańczaniu nie było za dużo roboty. Ogólnie ma ono być do modelu o masie około 1kg. Planuję zakup tkaniny, ale tym razem z prawdziwego zdarzenia bo tamta to taka bardziej testowa była. Może na podwozie lepiej kupić rowing ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem dość długo "samodziałki" z laminatu węglowo szklanego. Aż pękło.... Błąd wykonawczy polegał na tym, że przejście (zagięcie) było wykonane po zbył małym łuku.Tam skumulowały się wszystkie naprężenia i nastąpiło rozwarstwienie laminatu. 

Całość wykonałem w ten sposób, ze przednia i tylna krawędź były z rowingu węglowego , środek z balsy . Oczywiście zewnętrzne warstwy tkanina szklana. 

Ponieważ model ważył 9 kg więc skala zagadnienia była odpowiednio większa. Grubość stała 6 mm. 

Użycie rowingu jest jak najbardziej wskazane .Będzie robił za główny element wytrzymałościowy.

Goleń wykonałem na wzorniku w kształcie goleni (kąty, obrys) z MDF pokrytego stopiona stearyną ze ... świeczki. Po zalaminowaniu docisnąłem płytką z PCV 3mm wygięta na gorąco , na wzorniku i dokręconą wkrętami do wzornika-podstawy . 

Użyj żywicy epoksydowej np Epidian 52 z utwardzaczem ETA . Jeśli używasz tkaniny z supermarketu budowlanego wygotuj tkaninę w wodzie z kilkoma kroplami płynu do naczyń (czas 5-10 min).Usuniesz w ten sposób chemiczną preparację dla żywicy poliestrowej bo takie tkaniny są w sklepach ogólnych. Epoksyd słabo przesącza takie tkaniny więc trzeba usunąć tą preparację (szlichta ?) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, też zrobiłem kilka sztuk. Laminuję w formie wykonanej z zestawu naprawczego BOLL oklejonego taśmą pakową a jako rozdzielacza używam wosku do karoserii. Grubość podwozia zależy od wagi modelu a moje ważą od ponad 4 do 6,5 kg. Najpierw kładę takninę węglową 2 warstwy dla estetyki ale nad tym muszę jeszcze długo popracować a i formy nie są idealne. Potem rowing węgolowy TEX 3700 dla podwozia do modelu 4,5 kg dałem chyba 12 pasków po 3 pomiedzy przekładki z tkaniny szklanej i rowingu szklanego. Całość zamykam 2 warstwami tkaniny węglowej dla wstetyki. Na tak zalaminowane podwozie kładę sztuczną podszewkę potem statkę nylonową taką jak na owady i na to papier toaletowy lub ręczniki papierowe żeby odsączyć nadmiar żywicy i owijam stretchem. To wszystko wkładam do worka próżnowego takiego na ubrania i osysam powietrze agregatem lodówkowym. W okresie grzewczym warto takie zawiniątko położyć na grzejnik, żywica wtedy szybciej się utwardza i w przeciągu 8-12 gdzin można zrobić obie strony. Do laminowania używam Epidianu 53. Ważną rzeczą jest żeby wszelkie zagięcia podwozia nie były ostre tylko po łuku wtedy jest mniej narażone na złamanie. Wszystko co napisałem nie zostało wymyślone przeze mnie tylko przeczytane na forum lub podpowiedziane przez kolegę Romka. Podwozia Moje nie są idealne ale co ważne dla mnie spełniają swoje zadanie i żadnego jeszcze nie złamałem a lądowania niekiedy były twarde. Opisana metoda wykonania podwozia jest metodą ekonomiczną bo według mnie do wykonania kilku sztuk dla siebie nie opłaca się kupować drogich komponentów spredawanych w kilogramowych opakowaniach. Ciekaw jestem innych tańszych i łatwiejszych sposobów zrobienia podwozia.

post-7444-0-93503500-1416129530_thumb.jpg

post-7444-0-96952200-1416129558_thumb.jpg

post-7444-0-28304600-1416129614_thumb.jpg

post-7444-0-37825200-1416129647_thumb.jpg

post-7444-0-49766000-1416129679_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.