Skocz do zawartości

Kto lata na 2,4GHz???


Slawek_9000

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 302
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość slawekmod

Srebrzanka jest ok, z tym że nie do ciągłego wyginania.W układach b.w.cz stosuje się standardowo srebrzenie i złocenie.Jednak jest to drut a nie linka.Występują o różnych średnicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta druga część dipola istnieje ale w sposób niejawny. W odbiornikach na 35MHz też nie ma drugiego kabelka a w jakiś sposób przeciwwaga istnieje. Mam nadzieję, że nie muszę dalej rozwijać tematu.

 

Odnośnie dwóch anten w systemach 2.4GHz:

Przy tak dużych częstotliwościach ogromne znaczenie ma polaryzacja fali. W idealnych warunkach umieszczając antenę nadawczą i odbiorczą w różnych polaryzacjach (różnica 90 stopni) to odbiorcza nie odbierze żadnego sygnału. Stosując dwie anteny przesawione względem siebie zabezpieczamy się przed sytuacją, w której model będzie tak ustawiony, że odbiornik straci kontakt z nadajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje z jednego z 3 linkow ktory podalem wczesniej:

 

Assan (also branded Jamara): Single channel, one unused frequency chosen at startup and no hopping or changes. Has two Rx antennae but only one is active so not true antenna diversity. Seemed to be the first to offer the choice of 3 and 30cm length antennae allowing better placement. Sold as a modular system, typically much cheaper than other makes. Believed to be based on the Nordic nRF2401 chip. 1MHz spacing.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje z jednego z 3 linkow ktory podalem wczesniej:

 

Assan (also branded Jamara): Single channel, one unused frequency chosen at startup and no hopping or changes. Has two Rx antennae but only one is active so not true antenna diversity. Seemed to be the first to offer the choice of 3 and 30cm length antennae allowing better placement. Sold as a modular system, typically much cheaper than other makes. Believed to be based on the Nordic nRF2401 chip. 1MHz spacing.

 

Dzięki, to dużo wyjaśnia, teraz wiem przynajmniej dlaczego ASSAN jest tak tanim systemem, ale to inna broszka.

Powodzenia i dzięki za miłą dyskusję.

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Aparatury 2.4Ghz niestety jeszcze nie posiadam, więc jeżeli Administratorzy, czy Koledzy uznają mój post, tu, jako nie na miejscu to proszę skasować.

 

Za Encyklopedią Fizyki

 

Dipol, układ fizyczny wytwarzający w przestrzeni takie pole sił, jak dwa bardzo blisko siebie położone i równe ładunki przeciwnego znaku. Dipol elektryczny odpowiada dwóm ładunkom elektrycznym q i -q znajdującym się w doległości l od siebie. Ładuki takie wytwarzają pole elektrostatyczne o natężeniu........

 

Dipol Hetrza, elementarne żródło promieniowania fal radiowych, stanowiące układ dwóch ładunków +e i -e o zmiennym w czasie momencie dipolowym el......

 

Antena dipolowa jest linearnym układem ciągłym elementarnych źródeł promieniowania o postaci dipoli elekektrycznych o długości dz każdy, z prądem harmonicznie zmiennym........W technice antenowej najczęściej spotykana jest antena dipolowa półfalowa o długości każdego ramienia równej lambda/4. W radiofonicznym zakresie fal długich, stosuje się niesymetryczną odmianę anteny dipolowej w postaci ćwierćfalowego masztu promienującego, współpracującego z siecią uziemienia. Drugą połowę anteny stanowi w tym przypadku lustrzane odbicie anteny rzeczywistej.

 

Koniec cytatów.

 

Tak więc cechą wyrózniającą antenę dipolową nie jest stricte jej kształt, lecz zasada działania. I tak w zakresie fal długich antena o kształcie pojedyńczego pręta, na skutek oddziaływania Ziemi (wspomniany powyżej efekt lustrzanego odbicia ) jest anteną dipolową. W książce Wojciechowskiego, ( z oczywistych powodów mowa tam o częstliwościach rzędu MHz - fale krótkie), wprowadzony jest co prawda podział na anteny dipolowe - z uwagą, że w aparaturach RC praktycznie nie znajdują zastosowania, oraz na anteny prętowe - stosowane w sprzęcie RC. Podział ten jest IMO raczej podziałem podyktowanym podejściem bardziej praktycznym ( za co kochamy książki Wojciechowskiego :D ), niż definicją bardziej akademicką, która mówi, jak na przykład :

 

Zasada działania monopolu ćwierćfalowego (pojedyńczego pręta, odcinka przewodu itp.) wykorzystuje fakt, że powierzchnia Ziemi jest dobrym "zwierciadłem" dla fal radiowych a więc może stanowić drugie zwierciadlane ramię dipolu. Monopol ćwierćfalowy jest dobrą anteną odbiorczą dla radiokomunikacji ruchomej........

 

Koniec cytatu.

 

Co do dwóch anten w odbiornikach 2.4GHz, to na stronie Futaba FASST:

 

http://2.4gigahertz.com/features/features.html

 

podają, że odbiornik analizuje sygnał odbierany z dwóch anten i wybiera ten o lepszej jakości. Czyli w danej chwili układ działa tak, jakby pracował z jedną anteną. Czy systemy inne niż Futaba działają podobnie nie wiem. Poszukam informacji. Ciekawi mnie, czy czteroelementowa antena w odbiornikach Spectrum, działa raczej jak wieloelementowa antena Yagi, czy podobnie jak Futaba odbiornik wybiera w danej chwili sygnał z jednej antenki. Obstawiam to drugie, ale także poszukam informacji.

 

Sam termin FASST, odnosi się nie tyle do rodzaju modulacji, ile jest nazwa firmową systemu opracowanego przez Futaba, polegającego na połączeniu: kodowania sygnału w PCM, modulacji FSK i techniki transmisji FHSS. Ale się porobiło :D

 

Pozdrowienia

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, czy czteroelementowa antena w odbiornikach Spectrum, działa raczej jak wieloelementowa antena Yagi, czy podobnie jak Futaba odbiornik wybiera w danej chwili sygnał z jednej antenki.

Gdyby działała, jak Yagi to zysk z kolejnych elementów występowałby tylko z jednego kierunku, oczywiście, że do transmisji jest wybierany najmocniejszy sygnał, a nawet precyzyjniej ten układ, który generuje mniej zakłóceń (DSM2 pracuje już nawet z 3 satelitami). Mam Flight Log, który rejestruje informacje od odbiornika o ewentualnych stratach pakietów na każdej antenie (satelicie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeszcze tylko jedno pytanie tak dla pewnosci - czy moge w koncu nazywac 3cm anteny ktora wystaje z odbiornika dipolem czy wprowadzam kogos tym w blad?

 

Antena ma postać: pojedyńczego pręta, przewodu, czy jak to tam nazwiemy, i długośc 3 cm - tyle wiemy.

 

Ze wzoru na długość fali elektromagnetycznej :

 

^ =300/f

 

gdzie: ^ lambda [m], f częstotliwośc [MHz]

 

dostaniemy dla 2.4GHz (2400 MHz)

 

długość fali ^ = 0.125 m = 12.5 cm

 

Czyli nasza antena o długości 3 cm (pomijając przybliżenia obliczeń) ma długość 1/4 długości fali. Jest zatem ściśle biorąc, monopolem ćwierćfalowym.

 

Czy dla częśtliwości 2.4 GHz masa modelu stanowi przeciwwagę i mamy tu doczynienia z efektem lustrzanym (patrz poprzedni mój post) powodującym, że antena taka promieniuje jak dipol ( podobnie jak maszty, czy anteny prętowe dla fal długich i krótkich) - prawdopodobne że tak jest. Wreszcie, anteny odbiornika i nadajnika dla 35MHz (długość fali ok. 8.5 m) też nie mają dokładnie 1/4 długości fali, są przedłużane pod względem elektrycznym, poprzez włączenie cewki (indukcyjności) szergowo z anteną - co powoduje, że rozkład promieniowania takiej, przedłużonej sztucznie, anteny odbiega od teoretycznego rozkładu dla monopola ćwierćfalowego. Prawdopodobnie zabieg ten jest też stosowany w sprzęcie 2.4GHz.

 

Tak więc o wprowadzeniu w błąd bym nie mówił. Teoria anten jest jednak strzasznie skomplikowana. Na studiach śni się ludziom po nocach, obok teorii obwodów :D

 

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widzę,że w tym wątku niedługo zaczniecie wyprowadzać wzory chemiczne materiałów z których jest zbudowany nadajnik i odbiornik :lol: Dla mnie nie ma znaczenia ani nazwa systemu ani sposób kodowania ,jak nazwać antenę lub inne tym podobne "bzdety".Praktyka jest najważniejsza. Dlatego zamiast rozmyślać kupiłem zestaw Assan 2.4 zapakowałem do futaby 9c i elekroszybowca 2,2m rozpiętości.odleciałem (pod wiatr) tak daleko,że model był małym krzyżykiem i nie było problemu z zasięgiem.Normalnie nigdy tak daleko nie latam ale dla testów trzeba było. Zaznaczam,że odbiornik nie był pełnozasiegowy. Producent podaje 800m to i tak bardzo daleko, z tej odległosci niewiele modeli da sie jeszcze zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to tez sie przyznam. Poniewaz nosilem sie z zamiarem zmiany aparatury... mialem zamiar kupic DX7, na ktorego czekalem w heliguy - ciagle w brakach. W miedzyczasie zmienilem zdanie o 180 stopni. Kupilem 9CAP (okazja byla w bdb stanie:P) i idzie do mnie modul assana z 2 odbiornikami. Strasznie sceptycznie bylem i jestem (bo przesylka dojdzie nie predzej jak za tydzien) do assana nastawiony jednak nie sposob nie zauwazyc zadowolonych z niej ludzi. Futaba 6EX 2.4 fasst juz zaklepana - zadnych problemow z tym systemem przenigdy nie mialem jednak cena odbiornikow zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaje 800m to i tak bardzo daleko, z tej odległosci niewiele modeli da sie jeszcze zobaczyć.

assan.jpg

Jest to fragment z materiałów marketingowych ASSAN'a. W tychże materiałach jest też napisane:

 

... "Efektywny zasięg" to zasięg w warunkach normalnych, mierzony na ziemi. Zasięg w powietrzu jest zawsze większy, niż na ziemi...

 

W tychże materiałach znalazłem też:

 

... na ziemi ok. 700m, w powietrzu ok. 3,8 km...

 

Zaznaczam jeszcze raz, że wyczytałem to w materiałach marketingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to tez sie przyznam. Poniewaz nosilem sie z zamiarem zmiany aparatury... mialem zamiar kupic DX7, na ktorego czekalem w heliguy - ciagle w brakach. W miedzyczasie zmienilem zdanie o 180 stopni. Kupilem 9CAP (okazja byla w bdb stanie:P) i idzie do mnie modul assana z 2 odbiornikami. Strasznie sceptycznie bylem i jestem (bo przesylka dojdzie nie predzej jak za tydzien) do assana nastawiony jednak nie sposob nie zauwazyc zadowolonych z niej ludzi. Futaba 6EX 2.4 fasst juz zaklepana - zadnych problemow z tym systemem przenigdy nie mialem jednak cena odbiornikow zabija.

 

I zrobiłeś bardzo dobrze, ja miałem kupić Dx6, później jednak zdecydowałem że kupię Dx7 bo ma większe możliwości, ale po przeczytaniu opinii na forach jakie są z nimi problemy i zobaczyłem jakie są ceny odbiorników zmieniłem zdanie i kupiłem Sanwę RDS 8000, czy dobrze zrobiłem życie pokaże. Używałem krótko Sanwy VG 6000 35 MHzi nie zawiodła ani razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zrobiłeś bardzo dobrze, ja miałem kupić Dx6

Chyba DX6i? To "i" robi zasadniczą różnicę...

później jednak zdecydowałem że kupię Dx7 bo ma większe możliwości

To był bardzo dobry wybór.

po przeczytaniu opinii na forach jakie są z nimi problemy

Problem faktycznie był, ale tylko z trzema seriami DX6i i został rozwiązany przez producenta. W ogóle nie dotyczył DX7.

zobaczyłem jakie są ceny odbiorników zmieniłem zdanie i kupiłem Sanwę RDS 8000

Czy wziąłeś pod uwagę ceny porównywalnych odbiorników, ich dostępność i popularność na rynku? Czy porównywałeś też systemy w jakich pracują?

czy dobrze zrobiłem życie pokaże

W świetle tego, co napisałem powyżej... no nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.