Skocz do zawartości

Piper J-3-problemy i porady


Łukasz5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno kupiłem sobie model samolotu ,,Piper j-3" Link: http://www.rcabc.com/product_info.php?cPath=1_23&products_id=104

Samolot ma na ogonie ster wysokości i kierunku, można dołączyć lotki na skrzydła.

Ten ,,model dla początkujących" :crazy: miał w aparaturze dwa kanały proporcjonalne (SW i SK), a silnik można włączyć na pełne obroty bądź całkowicie wyłączyć silnik.

 

Gdy model do mnie doszedł, złożyłem i po dwóch dniach poszedłem na boisko z kolegą aby go ,,ulotnić". Nieświadom jak dałem się nabrać, stawiam samolot na trawkę, lecz nie chce ruszyć się nawet z miejsca, bo kółka małe i plastikowe, a boisko dziurawe i są duże kępy trawy.

No to ja, mówię do kolegi, spróbujemy wyrzuty z ręki. Kolega wyrzuca samolot w powietrze pod kątem +- 20 stopni ja ster wysokości w dół (chyba dobrze robię?), silnik działa, a samolot leci 40 cm w górę i spada w dół. Wypowiadam pewne niecenzuralne słowo, i w kierunku samolotu, i do siebie, i do sprzedającego ten samolot. Dobra, próbujemy jeszcze raz. I znowu tak jak przed chwilą. I tak z trzy kolejne razy. Już chyba za 5 podejściem złamało się śmigło.

Wymieniłem na drugie i poszliśmy na beton, bo może coś źle robiliśmy, to z betonu chyba już wystartuje. Samolot stawiamy na betonie i samolot zaczyna się toczyć w przód, lecz w ogóle nie chce się oderwać od ziemi. Tak kilka razy próbowaliśmy, lecz nie wychodziło.

W końcu ja, zdesperowany, mówię koledze żeby wyrzucił samolot z 2-u metrowej górki.

Kolega wyrzuca, a samolot sruu w dół. Wyszukał chyba jakiegoś cudownego kreta, bo tak się na niego rzucił, że aż sobie dziób złamał.

Złamało się za silnikiem i za jego łożem, w miejscu w którym zaczyna się czarna szybka.

Więc później skleiłem samolot klejem do styropianu, jakoś się trzyma, lecz nie latałem nim.

Patrzę jeszcze raz na stronę i uświadamiam sobie że to prawie nie możliwe żeby silnik 280 bez przekładni uciągnął samolot ważący prawie pół kilo.

Później jeszcze dostrzegłem mój kolejny błąd: mianowicie Mocowanie snapów do tego elementu przyklejonego do SW:

rysuneksk9.jpg

 

Snap był przymocowany do najwyżej znajdującej się dziurki, przez co SW przy max wychyleniu ramienia serwa słabo zmieniał swoją pozycję.

Może przez to samolot nie chciał polecieć.

 

 

Teraz mam ok. 220 zł.

Myślę żę najlepszym rozwiązaniem byłoby kupienie 4 kanałowej aparatury- myślę że 4-kanałowa Zebra od hiteca będzie dobra. http://www.arthobby.pl/index.php?page=8&prod_id=742

A następnie nazbierać trochę pieniążków i kupić regulator i silnik bezszczotkowy.

Co do Zebry mam pytanie: czy wszystkie kanały w tej aparaturze są proporcjonalne?

 

Z góry dziękuję Wam za pomoc i pozdrawiam,

Łukasz

Edit: Chyba nie pomyliłem działów? Jak tak to bardzo przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebra nie ma dobrej opinii na forum, zreszta poszukaj watkow o niej. Nikt jej nie polecal. Mysle ze majac ograniczony budzet i chcac zaczac latac, kup za te pieniazki materialy do budowy modelu i wyposazenie. z kupnem aparatury poczekaj troche, albo dozbieraj pieniadzy, albo tez kupisz sobie tansza aparature E-sky, nie wiadomo jednak jaki ma zasieg bo na razie kolega Grzegorz jej nie przetestowal. czeka na pogode.

jako pierwszy model polecam ci RWD-5 by skazoo, jest prosty w budowie i jest do niego dobry opis budowy. jest tez kilka watkow o budowie, wiec wszystko mozesz wyczytac z forum. a inne problemy to ci chetnie pomozemy.

 

baxter

A adminia poprosze o pzrennieienie do poczatkujacych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 13 latka, calkiem sensownie pisze.Ja bym dal mu szanse :) pozostania tutaj.

 

Lukasz,a w ktora strone wychyla sie ster wysokosci jak pociagniesz do siebie drazek w aparaturze ?

 

I przy okazji,podaj w jakim zakresie (centymetry) liczac od pozycji neutrum, czyli zero.

Czyli ile do gory cm a ile w dol wychyla sie ster wysokosci a ile kierunku ?

Powiedz nam jak wywazyles model i na jakiej podstawie ? Plan,opis ,instrukcja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ciągnę drążek w aparaturze do siebie ster wysokości wychylony jest ku górze.

Ster wysokości:

W górę 2 centymetry

W dół 1 cm, gdyż pręt od ramienia serwa do mocowania drążka napędu steru wys. wygina się (snap jest zamocowany w 2 dziurce od mocowania- a jest ich 6, [oczywiście licząc od SW])

Ster kierunku:

W obie strony po 2 cm ( snap jest zamocowany w dziurce jak najbliżej SK)

 

Modelu nie wyważałem, instrukcja po niemiecku, a ja się uczę po ang.

Ale najcięższy jest pakiet, a znajduje się on mniej więcej w komorze pod skrzydłami, więc śr. ciężkości jest chyba tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adi-000,

Środek ciężkości znajduje się tam gdzie zaznaczyłeś- przy klapce od akku, w miejscu mocowania tych elementów które trzymają skrzydło z kadłubem.

 

 

Czyli ŚĆ znajduje się tam gdzie powinien?

 

A powiedzcie co jest nie tak z tą Zebrą Hiteca?

Szukałem, ale nic nie udało mi się znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie co jest nie tak z tą Zebrą Hiteca?

Ma jedną zasadniczą wadę: brak komputera - co z kolei przekłada się na całą masę funkcjonalności. Aparatury komputerowe pozwalają m.in. na zapamiętanie ustawień dla kilku modeli, mają timery, miksery, możliwość ustawiania różnego typu wychyleń (EXP, D/R). Na początku wydaje się to niepotrzebne, ale już przy drugim modelu braki zaczynają być odczuwalne.

W dziale Giełda TomekW sprzedaje Optica w rozsądnej cenie. Polecam. Ewentualnie przeszukaj inne oferty w Giełdzie i allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.