Skocz do zawartości

Manta 1m DLG


rapier

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

POstepy sa a raczej znaczacy postep.

W miedzyczasie, jeszcze przed dlugim weekendem forma zostala przecieta.

NA zdjeciu widac przyklejony z przodu pasek folii samoprzylepnek zlozony z kilku sklejonych ze soba warstw. To rozwiazanie zastepcze w zamian za wlaminowanie lacznika noska

yt0yab.jpg

Wczoraj wylaminowalem swoj pierwszy kadlubik i jestem bardzo zadowolony.Traktuje do jako kadlubik doswiadczalny ale jak na pierwszy to wyszlo wszystko cacy. Jest kilka niedociagniec ale powierzchnia wyszla idealna.Widac kilka babli powietrza...No ale i tak micha mi sie smieje.

A tak wyglada na fotkach

yt0ya9.jpg

 

To biale to zelkot wypelniajacy ostra krawedz

 

yt0yad.jpg

yt0yae.jpg

yt0ya4.jpg

 

Calosc z wyplawkami i sterczacymi resztkami szkla wazy 13g.

NAjfajniejsze jest to ze kadlub ma mocowanie Tailbooma dokladnie dostosowane do stozków robionych przez Gordona do rakietoplanow :D

 

Kadlubik w rzezczywistosci wyglada o niebo kozystniej w realu niz na fotkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po weekendowej przerwie. Prace posunely sie moze niewiele ale znazaco bo mam juz 2 polowke skrzydel i teraz majac do dyspozycjii po kilkadziesiad minut dziennie zaledwie prace znow nabiora szybkosci. Oto trzy nowe fotki.

Tutaj widac wzmocnienie z tkaniny weglowej 65g odrazu wlaminowanej pod szklo

y62rl3.jpg

Ta polowka wyszla znacznie lepiej jesli chodzi o powierzchnie

y62rl7.jpg

A tutaj widac jak pozornie delikatne jest skrzydlo :) widac nawet male pekniecie ktore zostalo spowodowane nieostroznoscia przy klejeniu 2 elementow skrzydla. Po zalaminowaniu jednak skrzydlo jest piekielnie sztywne

y62rlc.jpg

Jutro obrobka obu polowek i odciecie lotek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znow godzinka czasu i znow blizej konca.

Skrzydelka juz pozbyly sie niepotrzebnych naddatków a natarcie wyglada jak natarcie wygladac powinno.

y6f1fb.jpg

Zabralem sie za odcinanie lotek. W tym celu nakleilem na skrzydla tasme malarska i na niej narysowalem linie ciecia. TAsma ta oprocz rysowania po niej spelni jeszcze inna role.

y6f155.jpg

Po nacieciu 2 rownolegluvh lini usunolem pasek laminatu pomiedzy nimi i naciolem lotke prostopadle

y6f1cq.jpg

Nastepnie papierem sciernym zlozonym na pol przeszlifowalem naciecie by uzyskac minimalna szczeline.

y6f1cu.jpg

Pozostaja mi jeszcze prace nad zamknięciem powierzchni laminatu, ale to juz jutro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawedzie skrzydla i klapolotki wyszlifowalem papierem zagietym a wkladzie od dlugopisu ( zenit )

y6fqk7.jpg

 

Calosc wgłębienia wypełniłem rowingiem szklanym

 

y6fqk8.jpg

 

NAteępnie wykoinałem kanal pod przewody serw i wyciolem w kazdej polowce miejsce gdzie wychodzic one beda

 

y6fqkc.jpg

 

Dzis przed praca jeszcze wygrzebalem miejsca gdzie bada przechodzic sruby i w miejscu polaczenia dzwigarow. Miejsca te zostana podczas sklejania polowek wypelnione zywica zageszczona aerosilem, laczac dzwigary i dajac oparcie dla srub.

 

y6fqka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzis zamierzam wzmocnic polaczenie tkanina i tu pytanie do najbardziej obeznanych w temacie ( Radek Pilski, Rafal B, Czaromir ) jakiej tkaniny uzyc? Mam 47g i o niej wlasnie mysle, 110g - zastanawiam sie czy nie przesadze, i jednokierunkowa weglowa...Zastanawiam sie czy nie dac wegla wlasnie i szkla 47g Oczywiscie ulozenie wegla rownolegle do dzwigarow :)

JAka z opcjii bedzie najlepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciolem 2 paski laminatu weglowego 1mm grubosci i skleilem ze soba a nastepnie obrobilem aby wygladalo jak nalezy

 

y69ikl.jpg

 

Nastepnie zalaminowalem tak jak Czarek napisal polaczenie obu polowek skrzydla tkanina 47g/m2. Oczywiscie wczesniej zmatowilem miejsce laminowania jak zwykle pomagajac sobie malarska tasma maskujaca

 

y69ikn.jpg

 

Po nacieciu szczeliny na "kolek" zabezpieczylem koncowke tasma aby jej nie popaprac i na zelkocie wkleilem plaskownik

 

y69ikp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace strasznie sie przeciagaja ale mam nadzieje ze zdaze modelik oblatac przed urlopem zwlaszcza ze 7 lipca jade na tydzien na Durbaszke a tam wylatam sie do woli.

Wyciolem z laminatowej plytki weglowej taki oto ksztalt i podkleilem bo balsa 2mm

 

y64ilj.jpg

 

nastepnie zalaminowalem polaczenie belki ogonowej z plytka laminatowa i owinolem tasma ( stad wyglada jak wyglada )

 

y64ilk.jpg

 

Nastepnie nasunolem tylna czesc kadluba ktora wczesniej nasunolem na belke i skleilem calosc dbajac o osiowosc kadluba wzgledem belki

 

 

y64xkv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do budujacych i latajacych DLG

Wymyslilem sobie taki sposob mocowania skrzydel. Metalu uzywam bo proby z weglowymi rurkami skonczyly sie kazdorazowo rozszczepieniem rurki a rurek zwijanych z tkaniny nie mam :(

edit

rurka aluminiowa - czarna wklejona w kadlub a mosiezne ( zolte ) - 2szt rzecz jasna - wklejone w skrzydlo

 

y64j9h.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ta nakrętka jest wklejona ale jak dla mnie to troszkę słabo wygląda Czaromir pokazywał trochę inne rozwiązanie (co prawda z rurkami laminowanymi z tkaniny ale myślę że mógłbyś zastosować takie rurki jak masz

http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=8288&postdays=0&postorder=asc&start=27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przekombinowane rozwiązanie Rapier. Ja bym to zrobił klasycznie. Tzn w skrzydle krótka tulejka do prowadzenia śruby (od biedy może być mosiężna, byle nie sklepowa, węglowa, jednokierunkowa), a w kadłubie metalowa nakrętka, lub nagwintowana sklejeczka wklejona bezpośrednio pod grzbietem kadłuba na którym leży skrzydło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.