Skocz do zawartości

Zwiększenie zasięgu video - przekażnik


armand

Rekomendowane odpowiedzi

Tak chodzi mi po głowie zwiększenie zasięgu.

Jesli by załadowować do modelu nadajnik i odbiornik sygnału wideo pozostawić go w krążeniu nad okolicą - miał by pracowac jako przekażnik a drugim modelem wybrac się dalej.

Teoretycznie zwiększyło by to zasięg prawie dwukrotnie - prawda??

Humm, czy z puntu widzenia sposobu transmisji video analogowego był by to możliwe i opłacalne w pasmie 2.4 GHz.

Pomijamy problem platformy i utrzymania jej w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli by załadowować do modelu nadajnik i odbiornik sygnału wideo pozostawić go w krążeniu nad okolicą - miał by pracowac jako przekażnik a drugim modelem wybrac się dalej.

Teoretycznie zwiększyło by to zasięg prawie dwukrotnie - prawda??

 

Armand. A dlaczego tylko dwukrotnie? Moje doświadczenia z czasów gdy latałem jeszcze na szybowcach są zupełnie inne. Dotyczą one co prawda trochę innego rodzaju modulacji (mówię tu o fonii) , ale przelicznik krotności zwiększenia zasięgu przy tak usytuowanych antenach to ok. 5.

Mówię tu o takiej sytuacji w której prowadzenie normalnej łączności radiowej ( z wysoko latającym szybowcem) możliwe jest w promieniu 50 km lub więcej, natomiast byłem wielokrotnie świadkiem rozmów radiotelefonicznych na odległości 500 km i ponad, jednakże możliwe to było tylko wtedy gdy obydwa szybowce były odpowiednio wysoko.

 

Sądzę ,że to samo będzie dotyczyło sygnału analogowego wizji. co prawda 500 km to nie będzie , ale myślę , że uzyskiwany zasięg powietrze - ziemia - można pomnożyć przynajmniej przez 5

 

Wydaje mi się że temat jest godny uwagi, jednakże widzę tu trochę problemów związanych z budową przekaznika, który odbierałby sygnał 2.4 Ghz . ana ziemię musiałby wysyłać na zupełnie innej częstotliwości. Pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki AWACS - też kiedyś myślałem o czymś takim ale w kontekście lotów FPV bez widoczności modelu - tzn. pomiędzy modelem z kamerką, a pilotem mogłyby być przeszkody. Wtedy można by np. przelecieć się ulicą między rzędem kamienic. albo polatać za domami sąsiadów, albo na dzień wojska polskiego przelecieć się nad placem defilad nie demaskując położenia pilota. W górze w wysoko krążyłby tylko AWACS z prostym autopilotem i alt.holdem, który robił by za przekaźnik sygnałów RC i video. Wszystko to mogłaby obsłużyć od biedy jedna osoba. Wystartować AWACSa, załączyć autopilota, wystartować FPV i polatać, wylądować, przełączyć się na AWACSa i nim wylądować. Karkołomne to, nie powiem, ale wykonalne.

Nie jestem jakoś super zorientowany, ale z tego co wiem nadajnik i odbiornik 2.4 Ghz mogą działać obok siebie. dowodem na to niech będzie choćby system telemetrii EagleTreeSystems - który na ziemię nadaje na 2.4 Ghz, a może współpracować z odbiornikiem 2.4 Ghz czyli ta firma oferuje komercyjny produkt w którym nadajnik telemeryczny współegzystuje z odbiornikiem sygnałów zdalnego sterowania modelem, i oba pracują na tej samej częstotliwości. Te 2.4 Ghz to tylko pasmo, a nie kontretna częstotliwość, tam jest chyba kilkaset częstotliwości po których te urządzenia sobie skaczą.

Ale Armand chce chyba tylko w prosty sposób przedłużyć antenę. Może wystarczy więc balon z drutem albo z przekaźnikiem albo długa tyczka, albo latawiec. Po co komplikować sprawę z 2-gim samolotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwijając pomysł Armanda, to najlepiej zbudować duży płatowiec coś na wzór Eoeinga E-3 Sentry "z talerzem na grzbiecie". Wtedy byłby to samolot matka dla innych platform. Lot całkowicie automatyczny wcześniej programowany, i coś takiego może dać bardzo duży zasięg. Tylko czy się opłaci robić coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, przecież ja właśnie to napisałem powyżej.

Tylko czy się opłaci robić coś takiego.

He he! Opłaci?

Jak wykorzystasz to do rozrzucania ulotek Telepizzy albo wyborczych po uliczkach w mieście lub szczepionki dla lisów po lasach, to może tak.

 

Generalnie to raczej takie dywagacje czysto teoretyczne. Kto (poza Peterem) miałby na to dość kasy i zapału...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto, kto ile ma kasy jest problemem pomijalnym. :wink:

Pytanie było o technikę a nie jakiego wymaga budżetu.

 

Zasięg 10 km w lini prostej, żadnego latania za plecami, nad głową itp. - misja tylko przed sobą ale napewno za przeszkodami terenowymi. Nie bardzo FPV - podgląd, tego gdzie leci, steruje autopilot ew. ingerencja w misję po przez zmianę punktu trasy. Pułap włąsciwego modelu do 500m, model przekaźnik może być wyżej ale bez przesady.

 

Balony, i inne sterowce, czy latwace odpadają. :(

 

Z tego co wiem to są 4 kanały w 2.4 Ghz do dyspozycji w których pracują nadajniki sygnału video - prawda??

Czyli model->"model przekaznik" na pierwszym "model przekaźnik"-> stacja naziemna powiedzmy na 4 kanale - możliwe??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mają coś, czego potrzebujesz:

http://www.wb.com.pl/pl/produkty/nadzor_z_powietrza/uav_sofar/

zasięg w zależności od nadajnika od 10 do 100 km.

 

co do nadajników AV, to z reguły dają one możliwość wyboru 1 z 4 kanałów, ale w paśmie 2.4 GHz jest ich dużo więcej (nie wiem dokładnie ile). Aparatury Spektrum wykorzystują ich 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg 10 km w lini prostej, żadnego latania za plecami, nad głową itp. - misja tylko przed sobą

do tego miejsca bezproblemowo - koszt ok 200$

wersja DeLux czyli zyleta 380$

ale napewno za przeszkodami terenowymi.

Nie ma takiej opcji.

Z tego co wiem to są 4 kanały w 2.4 Ghz do dyspozycji w których pracują nadajniki sygnału video - prawda??

Czyli model->"model przekaznik" na pierwszym "model przekaźnik"-> stacja naziemna powiedzmy na 4 kanale - możliwe??

No nie chcialbym wywolywac burzy,ale wbrew wiedzy teoretykow i samej fizyce-beda sie zaklocaly-spradzone.

 

 

Jest opcja , ale to szarlatanstwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mają coś, czego potrzebujesz:

http://www.wb.com.pl/pl/produkty/nadzor_z_powietrza/uav_sofar/

zasięg w zależności od nadajnika od 10 do 100 km.

 

(..)

 

A widziałeś SOFAR'a w akcji ??

Są ciekawsze rozwiązania w tej cenie.

Ja nie potrzebuję UAV obserwacyjnego, nie to jest celem. :wink:

 

 

Na trasie w najwyzszym punkcie zamontowac rx-tx.Jedna antena tx musi byc kierunkowa.

Wtedy zadziala i nie zakloci.

 

No, nie bardzo da radę, teren może być nie dostępny, są linie których nie wolno przekroczyć albo przekroczenie ich jest brawurą.

 

Napisałeś 380 USD czyli która konfiguracja bo już gubię się w tym co przetestowałeś, zakładając brak przeszkód terenowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.