Skocz do zawartości

Opłaty startowe na zawodach modelarskich


AndrzejC

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przeczytałem informator Mistrzostw Świata modeli halowych. Opłaty na  na tych zawodach ogromne. Znalazłem pozycję pod tytułem: Kierownik ekipy. Czy ktoś z kolegów obytych w takich imprezach może mi wyjaśnić, dlaczego jest taka opłata, i dlaczego jest tak wysoka. Jako wieloletni organizator i uczestnik róznych imprez w zawodach FSR,  z taką popłatą się nie spotkałem. Nasze "startowe" jest wielokrotnie niższe, A przy popłacie 400 euro od zawodnika(modelu?) nikt by na taka imprezę nie przyjechał. Juz opłata rzędu 50euro jest dla wielu za wysoka, i nie do zaakceptowania. I skąd na zawodach modeli lotniczych biora się tak duże koszty, że aż tyle trzeba zapłacić za start?

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynajmij halę na tydzień to się dowiesz. W Łodzi za Atlas Arenę trzeba zapłacić 50.000zł za dzień (już nie ważne czy netto czy brutto ;) ). Do tego katering sędziowie nagłośnienie, ubezpieczenie, dyplomy, nagrody. 

Nic dodać nic ująć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Panowie myślą,że my wodę w eksponowanych miejscach to mamy za darmo? Niestety także zapłacić trzeba za wejście i to nie są małe pieniądze... Tak,ze ten argument nie do końca do mnie przemawia. Jeżeli chce mi się być organizatorem zawodów, to najpierw udaję się do wszystkich lokalnych ewenulanych sponsorów. I zawsze coś wychodzę. A jeśli miałbym organizować Mistrzostwa Świata, to tym bardziej szukałbym sponsorów. Kiedys jak organizowane były Mistrzostwa w Polsce, to strategicznym sponsorem była ERA GSM i kasa była . Nawet na wynajem ATLAS ARENY by starczyło.

Ale nie otrzymałem odpowiedzi na temat opłaty za kirownika ekipy. O co w tym chodzi?

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teram Menager jest członkiem ekipy i to chyba najważniejszym. Bez niego nic się nie załatwi i naprawi na MŚ i ME.  Dlaczego się za niego płaci, bo taki jest regulamin - patrz przepisy FAI. Każda dyscyplina ma swoje uwarunkowania. Tutaj jest tak a nie inaczej. Polacy tego nie wymyślili.

 

p.s.Pytanie z rodzaju tych dziecinnych:  Mamo, dlaczego świeci Słońce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszym (niekoniecznie najlepszym) rozwiązaniem jest aby któryś z zawodników pełnił jednocześnie funkcję KE (wtedy nikt dodatkowej opłaty nie naliczy), bawiłem się w to kilka razy ale już mi się nie chce - bardzo niewdzięczna robota, kupa papierologii to dopiero wstęp do wstępu, na zawodach zamiast myśleć o swoim wyniku biegasz i załatwiasz sprawy ekipy, koledzy wieczorem odpoczywają a ty zasuwaj na spotkania organizacyjne często kilkanaście kilometrów od miejsca zakwaterowania/rozgrywania zawodów. BLEEE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pytam ze złośliwości, tylko z ciekawości. U nas nawet jak kierownik ekipy nie jest  zawodnikiem, to nikt za niego , żadnych dodatkowych pieniędzy nie bierze. Zgadzam się z Pawłem. Funkcja kierownika ekipy jest wyjątkowo niewdzięczna. Tak samo jak sędziego głównego zawodów. Najgorsze jest to, że zawodnicy po swoich startach mają luzik... piwko i te sprawy, a sędzia musi być na baczność przez cały czas :( Tez o tym, coś wiem. Ale wracając do wysokich cen "startowego". Można zrozumieć wysokie startowe na MS Halówek, Koszt wynajęcia hali może być wysoki. OK, ale do zorganizowania np F3A hali nie potrzeba. Wystarczy łąka, czy porządne zbocze. Za to astronomicznych kwot płacić nie trzeba... Zawodników przyjeżdża  też dość dużo, więc czy te imprezy nie są czasem imprezami komercyjnymi? I na prawdę daleki jestem od wyśmiewania się, ale próbuję zrozumieć skąd się biorą tak wysokie ceny zawodów  modeli latających.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny są skalkulowane pod "zachód" choć na zachodzie mało komu chce się organizować MŚ czy ME bo się nie opłaca (400 ojro dla Niemca to jak 400 zeta dla nas) lepiej niech zorganizują ci ze wschodu, a ci się cieszą bo to dla nich niezła gratka przytulić trochę ojro. Choć zgodnie z regulaminem FAI te imprezy są non profit, ale jakoś zawsze można w infrastrukturę zainwestować, a ta zostaje na miejscu i w przyszłości będzie łatwiej...Na imprezę pierwszej rangi zgodnie z przepisami trzeba zaprosić sędziów z międzynarodowego kolegium, a to kosztuje - transport, noclegi (w namiocie nikt spał nie będzie), wyżywienie itp itd.

W F2 jest trochę taniej - startowe ok 250 ojro, jeden kolega z Węgier juniorów kasował po 1 symboliczne ojro, ale to trzeba chcieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.C.

Koszt wynajęcia hali może być wysoki. OK, ale do zorganizowania np F3A hali nie potrzeba. Wystarczy łąka, czy porządne zbocze.

Tak zgadza sie wystarczy tylko miejsce z reguly tanie. Kosztuja sedziowie i to mase kasy. Nie wiem ilu sedziow jest na MS ale dla wyobrazenia sytuacji-

ok 70 zawodnikow, jeden zawodnik zabiera okolo 9-10 minut czasu. I to dla niego wszyscy sedziowe oraz kierownictwo zawodow istnieja w danym czasie.

Jednoczesnie maksymalnie sa robione dwa panele sedziow czyli dwoch zawodnikow moze startowac jednoczesnie. Wtedy liczba sedziow razy2 plus pomocnicy sedziow. Utrzymanie tej masy ludzi kosztuje spore pieniadze. Nie ma tu mozliwosci aby jednoczesnie startowalo wiecej osob.

 

Dla przykladu Puchar Swiata F3A w Wielkiej Brytanii organizuje moj kolega Matt Hoyland. Zalatwia sponsorow, sedziow, robi co moze aby obnizyc koszty a reszte.... doplaca z wlasnej kieszenii.

Wplywy z oplat startowych to ok edit:  1500-1700 funtow co roku. Koszt imprezy to...... okolo 6000 funtow. To koszty przy 5 sedziach. i okolo 30 zawodnikach.

Wpisowe 70 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teram Menager jest członkiem ekipy i to chyba najważniejszym. Bez niego nic się nie załatwi i naprawi na MŚ i ME. Dlaczego się za niego płaci, bo taki jest regulamin - patrz przepisy FAI. Każda dyscyplina ma swoje uwarunkowania. Tutaj jest tak a nie inaczej. Polacy tego nie wymyślili.

 

p.s.Pytanie z rodzaju tych dziecinnych: Mamo, dlaczego świeci Słońce ?

sorki, ale to myślenie woła idącego na rzeź.. kazali to idę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.