Skocz do zawartości

PZL M-26 Iskierka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Miało być po oblocie, ale nie wytrzymałem ;)

 

Od dawien dawna (czyt. może z rok) nosiłem się z zamiarem zbudowania i ulotnienia chyba też modelu samolotu PZL M26 Iskierka. Nigdzie nie mogłem znaleźć nic oprócz jakiegoś niewyraźnego rzutu bocznego, więc postanowiłem sam coś sklecić. Wyrysowałem plany coby nie było że szybko i byle jak :) Wcześniej albo równorzędnie robiłem jakieś obliczenia co do SC itd. na podstawie serii artykułów w RC PM. Później przyszło do przenoszenia planów na balsę. Zacząłem od wręg:

 

0ddfb8973217f958.jpg

 

Do tego parę listewek sosnowych, "chiński Dremmel" w ruch i powstała taka klatka:

 

56aa6e3cc0ae910e.jpg

 

Trochę wody w Wiśle upłynęło, kilka razy palce sobie pociąłem, skleiłem i powstało coś takiego :) :

 

26eb10424bd0809b.jpg

 

Jeszcze kilka oparzeń żelazkiem i gotowe:

 

d4107f9264554c60.jpg

37b556333b91518b.jpg

1e7b156dca192672.jpg

 

Wykonanie pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale pracuję nad tym :)

Skala to około 1/10, jak ktoś wymyśli co to za pterodaktyl to po dokładne wymiary odsyłam do oryginału. Charakterystyczne jest raczej malowanie, sama sylwetka może trochę przypominać prawdziwy. Bywalcy pikników małopolskich nie powinni mieć problemów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Mi się wydaje, że to wdzięczny materiał na mały model. Piękny kadłub jak z Orlika plus prostokątne skrzydła, które przy tej skali powinny zagwarantować dobre właściwości lotne. Poza tym jak to mówią: piękny model pięknie lata. Na mój gust będzie latał :)

Podaj jeszcze jaką ma wagę w chwili obecnej i jaka jest planowana do lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko nie wygląda bo tu pełna balsa itd... ale ku mojemu zdziwieniu to co jest na zdjęciach to ok. 190g na mechanicznej wadze kuchennej. Do tego dojdzie wyposażenie+pakiet 2s 1320mAh i mam nadzieję, że 400g całość nie przekroczy. Odkrywam właśnie motocalca, który wyliczył mi 379g ciągu przy moim napędzie, strumień zaśmigłowy 15m/s więc mocy będzie wystarczająco :) Nie powinno być też problemu z wyważeniem lekkim pakietem, bo dziób to ma ona długi. Najbardziej się nakombinowałem z owiewką, bo nawet butelka po coli za mała była, ale jako tako jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem właśnie "mechanikę" sterów i lotek. Jutro idę do modelarskiego po nowy pakiet. Myślę, że w ciągu tygodnia uda mi się zrobić oblot.

 

Edit1:

 

W sklepie akumulatorków nie było, więc idą pocztą. Trzeba poczekać... ;)

 

Edit2:

 

Małe problemy z zamówieniem i dopiero dzisiaj wysłane. Miał być tydzień, będzie miesiąc.

Zmieniłem temat bo tamten jakiś taki nie przejrzysty ;)

 

Edit3:

 

Akumulatorki są już tam gdzie powinny (czyt. u mnie na półce), więc powoli będę brał się za "uzbrajanie" modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zmuszony jestem pisać post pod post'em, bo temat popadł w zapomnienie, a dzisiaj wieczorem (tj. przed chwilą ;) ) miało miejsce wydarzenie rozstrzygające byt Iskierki. Trochę ten oblot (bo o nim tu mowa) był później niż miał być, a to ze względu na różne czynniki. Przede wszystkim cykor :) tłumaczony koniecznością regulacji itp....

Dzisiaj była piękna pogoda, więc zadałem sobie w głowie chyba najbardziej znane pytanie: "Być, albo nie być" Ok. 20.00. wołam brata, żeby brał samochód i jedziemy na łąkę. Emocji może nie będę opisywał, bo je na pewno każdy zna ;) A potem to już prawie z górki. Dosyć mocny wyrzut lekko w dół i ... leeeci :) Ale jak pięknie. Ten dzień z pewnością będzie mi się miło kojarzył. Niedociągłości są, ale to pierwszy przeze mnie zaprojektowany (dumnie to brzmi :) ) model, praktycznie od zera. Na pewno powstanie wersja beta ;) Co do samego lotu? Lata się bardzo przyjemnie, jest stabilna i ani za wolna, ani za szybka ;)

Uzbrojona prezentuje się tak:

 

455c9b45a012e8b8.jpg

 

Zdjęć z lotu nie ma, bo aparatu nie wziąłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia uzupełnię jak najwcześniej ;) Powiem, że plany już są, ale do doskonałości im trochę brakuje. Wiem już co trzeba zmienić i poprawić. Jak to zrobię, dam znać :)

Mam do Was jeszcze pytanie. Lotki połączone są z serwem w kadłubie poprzez 25cm kawałek drutu 1mm, który okazał się zbyt "skrętny". Nie mam pomysłu, czym go zastąpić. Dodatkowo musi mieć to średnicę =/< 1mm, bo w skrzydło wklejona jest taka właśnie rurka. Może komuś coś przyjdzie do głowy?

 

Nie napisałem jeszcze o wyposażeniu, więc uzupełniam opis:

 

silnik: Dualsky 2826CA-15

reg: Dynam 25A

serwa: Dynam 8,4g x3

odbiornik: Rex 5

pakiet: Fullymax ep 7,4v 1300mAh

 

Masa lekko przekroczyła 400g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znalazłem rozpiętości lub powierzchni płata.Jeśli masz zapas wagi modelu do powierzchni to daj do skrzydeł dwa mikro serwa np eskay 8g lub mniejsze .Koszt niewielki i pracy mało ,bo to tylko póleczka i trochę folii a model lata o niebo lepiej, kiedy ustawisz różnicowe wychylenia lotek.Trochę się wymądrzam, może sam o tym wiesz, ale ostatnio przerobiłem tak model o rozpiętości 800 mm i jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.