Marus Opublikowano 21 Lipca 2015 Opublikowano 21 Lipca 2015 Witam Używam Taranisa do sterowania modelami FSR. To znaczy do sterowania ślizgów spalinowych. Używam go od początku sezonu i sprawuje się doskonale. Żadnych zakłóceń na wodzie i problemów z wilgocią czy innych. Z dosyć dużymi bulami doszedłem z nim do ładu. No prawie doszedłem. Nasze silniki wymagają w czasie pracy na wodzie regulacji WR-a to coś jak gdyby regulacji składu mieszanki paliwa w czasie ślizgu. Reguluje się ten parametr raz dla danego silnika w danej łódce a potem tylko minimalne poprawki w czasie pracy by osiągnąć najlepsze parametry. JEST TO KONIECZNE. W poprzedniej mojej aparaturze (MX16 s) był kanał „przestawiany” cyfrowo (CTRL6) tak jak w Taranisie trymowanie czterech osi. Raz się ustawiło i w razie konieczności „pikneło” minimalnie w prawo czy w lewo. Po zgaszeniu aparatury czy po zmianie modelu i kręceniu wszystkim zawsze po powrocie do właściwego modelu ustawienia WR-a były wiadomo idealne. W Taranisie z powodu braku innej możliwości podpiąłem WR-a do mechanicznego potencjometru S2. Działa bardzo dobrze ale… Ale wystarczy zmienić model i pokręcić S2 a potem wrócić do poprzedniego modelu z inną pozycją potencjometru i już silnik rozregulowany na maxa i zero startów. Można zrobić zdjęcie pozycji potencjometru – tak mi podpowiedziano, ale to nie tędy droga. Powtórna dokładna regulacja to pracochłonna operacja, szczególnie jak co rusz model gaśnie na środku jeziora. Mówiono mi że w Taranisie można wszystko ustawić jak się chce. Na to jedno nie mogę jednak znaleźć recepty. Proszę o jakieś rozwiązanie (nie znaczenie pisakiem pozycji potencjometru). Mogę dodać że z prawej strony aparatury używam tylko drążka poziomego do steru reszta do wykorzystania. Marek
idfx Opublikowano 21 Lipca 2015 Opublikowano 21 Lipca 2015 Wejdź w monitor kanałów, nie pamiętam, ale powinny być tam i potencjometry. Masz napisaną dokładną wartość i wychylenia paska. Zapamiętaj wartość, potem jak znowu będziesz potrzebował użyć ustaw tą samą na monitorze i przejdź do normala. To taki półśrodek, ale najpierw zobacz czy są tam potencjometry bo nie mam chwilowo dostępu do aparatury by sprawdzić.
Piotrek17 Opublikowano 21 Lipca 2015 Opublikowano 21 Lipca 2015 Ja radzę sobie w następujący sposób: w "ustaw modelu" -> "liście ostrzeżeń" -> "pozycja potencj." zaznaczam interesujący mnie potencjometr (np. S2). Kiedy ustawimy potencjometr na (przykładowo) +10, a następnie wyłączymy taranisa i przekręcimy na +20, to przy włączeniu radia pokaże się ostrzeżenie o niewłaściwym położeniu potencjometru. Wtedy wystarczy trafić w konkretną wartość i aparatura się włączy.
mgd4-2 Opublikowano 21 Lipca 2015 Opublikowano 21 Lipca 2015 Jeśli nie używasz jednego z trymerów (jak zrozumiałem pionowy z prawej jest wolny) to spróbowałbym wykorzystać ten wolny trymer. On nie jest na sztywno związany z drążkiem. Mozna go wykorzystać osobno. Nie mam w głowie gotowego rozwiązania, ale myślę, że z użyciem trymera da się to wygodnie zrobić. EDIT: Sprawdziłem dokładnie jak działa trymer wykorzystany jako źródło sygnału w mikserze. Okazuje się, że podobnie jak drążek czy potencjometr - daje "sygnał" od -100% do 100%. Przy ustawieniu skoku trymera na extra fine, na cały zakres przypada ponad 200 kliknięć (pewnie 256). Zatem przypisz TrmE jako źródło dla wyjścia WR. W zależności od tego jaki potrzebujesz zakres sygnału na wyjściu dla WR ustaw odpowiednie skalowanie czy krzywą.
dukeroger Opublikowano 22 Lipca 2015 Opublikowano 22 Lipca 2015 skoro nie uzywasz jakiegos kanalu przyporzadkowanego do drazka ja by uzyl zera tego kanalu jako korekcji ustawienia silnika, glownie po to zeby moc poprawki robic trymerem drazka i miec zapamietywane wartosci w aparaturze
Marus Opublikowano 24 Lipca 2015 Autor Opublikowano 24 Lipca 2015 Witam Bardzo dziękuje za podpowiedzi ale chyba podpowiedz Mariusza najbardziej jest zbliżona do tego co chcę osiągnąć. Dawno nie siedziałem nad programowaniem i mam duże problemy. Poczytałem i właściwie się udało ale... U mnie prawy jest TrmW. Trymer juz reguluje tyle że działa jak by miał funkcje, środek bardzo powoli a na skraju po 25% na piknięcie. Przy ustawieniu skoku trymera na extra fine Parę słów wyjaśnienia bym prosił.
Gość Columb Opublikowano 24 Lipca 2015 Opublikowano 24 Lipca 2015 Masz kilka ustawień ruchu serwa na skok trymera, extra fine to najdokładniejsze trymowanie czyli bardzo małe ruchy serwa - to coś jakby rozdzielczość trymera . Pobaw się ustawieniami i sam ocenisz które ustawienie Ci będzie odpowiadało.
Rekomendowane odpowiedzi