Skocz do zawartości

mgd4-2

Modelarz
  • Postów

    123
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mgd4-2

  1. Takie przełączniki jak do Sanwy (ja akurat złamałem 2-pozycyjny w SD-6) kupowałem w TME (tme.eu). Próbowałem teraz taki tam znaleźć i był to prawdopodobnie 1MS1T1B1M1QE. 3-pozycyjne też mają. Ich odmiennośc od dostępnych w każdym sklepie elektronicznym, polega na tym, że mają gwint calowy, więc pasuje oryginalna nakrętka.
  2. Z tego co pisze FrSky na swojej stronie - jest to możliwe. Po połączeniu zworą wyjść CH3 i CH4 na wyjściu CH1 dostajesz CPPM - do 8 kanałów, ale przy standardowym oprogramowaniu nie zalecają używania więcej niż 6. Na CH2 jest podawane RSSI. Po zmianie oprogramowania można uzyskać dłuższą ramkę CPPM (27ms) i możliwość użycia 8 kanałów.
  3. Jeśli nie używasz jednego z trymerów (jak zrozumiałem pionowy z prawej jest wolny) to spróbowałbym wykorzystać ten wolny trymer. On nie jest na sztywno związany z drążkiem. Mozna go wykorzystać osobno. Nie mam w głowie gotowego rozwiązania, ale myślę, że z użyciem trymera da się to wygodnie zrobić. EDIT: Sprawdziłem dokładnie jak działa trymer wykorzystany jako źródło sygnału w mikserze. Okazuje się, że podobnie jak drążek czy potencjometr - daje "sygnał" od -100% do 100%. Przy ustawieniu skoku trymera na extra fine, na cały zakres przypada ponad 200 kliknięć (pewnie 256). Zatem przypisz TrmE jako źródło dla wyjścia WR. W zależności od tego jaki potrzebujesz zakres sygnału na wyjściu dla WR ustaw odpowiednie skalowanie czy krzywą.
  4. W moim VD5M antena mierzona od krawędzi płytki drukowanej ma 34mm.
  5. W vd5m nie ma przewodu w ekranie. Jest tylko ta aktywna część. Zadbaj więc aby miała tę samą długość co oryginalna.
  6. Podobnie jak inne odbiorniki tej firmy. 1. Drążek gazu do dołu (do siebie). 2. Włączyć nadajnik - dioda "Bind" na nadajniku świeci. 3. Trzymając wciśnięty przycisk "Bind" w odbiorniku włączyć odbiornik - dioda w odbiorniku będzie powoli migać. Po około 2 sekundach zwolnić przycisk - dioda nadal będzie migać. 4. Krótko nacisnąć przycisk "Bind" w nadajniku. Dioda "Bind" w odbiorniku zacznie migać szybko przez około 3 sekundy, zgaśnie a następnie zapali się na niebiesko w sposób ciągły co wskazuje na zakończenie bindowania.
  7. Abstrahując od tego czy w praktyce ma to sens, to teoretycznie wygląda to następująco. Chcesz pobierać z kondensatora 2.5A przez czas 0.2 czyli "wyciągnąć" z niego ładunek Q = I * t = 2.5A * 0.2s = 0.5C (pół Kulomba, nie mylić z innym znaczeniem literki C spotykanym w modelarstwie). Aby podczas takiej operacji z kondensatora "ubyło" 1.5V musi on mieć pojemność C = delta Q / delta U = 0.5C / 1.5V = 0.33(3)F. Sporo. Istnieją w przyrodzie takie kondensatory, ale jakbyś chciał zrobić baterię z wielu takich po 1000 mikrofaradów to potrzebowałbyś ich 330sztuk.
  8. LiFe to taka skrócona nazwa akumulatorów LiFePo4.
  9. mgd4-2

    SANWA SD-6G

    Ustawiając typ modelu (menu: [TYPE]) wybierz AILE>2. Druga lotka będzie na kanale 5.
  10. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Mariusz, widzę że w Twojej konfiguracji, dźwięki sygnalizujące tryby lotu są wyzwalane przełącznikami logicznymi. Myślę, że nie tędy droga. Jest osobna funkcjonalność do sygnalizacji zmiany trybów. Pozwolę sobie zacytowac fragment instrukcji: "Dodatkowo, oprócz dźwięków odtwarzanych przez funkcje specjalne, są pewne predefiniowane dźwięki, które będą automatycznie odtwarzane, gdy wystąpi zdarzenie, a odpowiednio nazwany plik jest umieszczony we właściwym folderze. Aktualnie, są obsługiwane następujące zdarzenia: Zmiana trybu lotu: Gdy tryb lotu jest aktywowany, plik /SOUNDS/(lang)/modelname/flightmodename-ON.wav jest odtwarzany, jeśli jest obecny. Gdy tryb lotu jest dezaktywowany, plik /SOUNDS/(lang)/modelname/flightmodename-OFF.wav jest odtwarzany, jeśli jest obecny. Nazwy folderów "modelname" (nazwa modelu) i "flightmodename" (nazwa trybu lotu) muszą być dokładnie takie same (z dokładnością do wielkości liter) jak, odpowiednio, nazwa Twojego modelu i nazwa trybu lotu. Spacje należy zastąpić przez znak podkreślenia. Oczywiście tylko pliki, które umieścisz na karcie będą odtwarzane. Jeśli informowanie, o którymś zdarzeniu Cię nie interesuje, po prostu nie wstawiaj pliku dla niego." Nie sprawdzałem czy to działa, ale wydaje się byc dokładnie tym czego szukasz.
  11. Mnie ciekawi co takiego dzieje się w akumulatorze gdy puchnie, co czyniłoby go bardziej niebezpiecznym. Zdaję sobie sprawę, że taki akumulator w którym zgromadzone jest sporo energii a zawiera wysoce reaktywny, palny metal nie jest zabawką bezpieczną. Jednak w moim rozumieniu to niebezpieczeństwo wynika głównie z możliwości wydzielenia tejże energii w przypadku zwarcia (wewnątrz lub na zewnątrz akumulatora). No ale dalej nie wiem dlaczego spuchnięty miałby być bardziej groźny.
  12. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    1. Tak, nadal są dwa. Czy da się uzależnić od silnika tak jak napisałeś - myślę że tak. 2. Nie wiem. 3. Tak. 4. Coś w kwestii strefy martwej wariometru zostało popsute w wersji 2.0 i nie wiem czy zostało to już poprawione (przed wersją 2.0, a taką mam wciąż w nadajniku, można tak ustawić aby milczał). Tonów nie liczyłem, kilka jest na pewno ale ile - nie powiem. 5. W wersji 2.0 - teoretycznie tak - do portu szeregowego w komorze baterii jest wysyłana telemetria.
  13. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Jeśli czerwona miga to źle - odbiornik nie odbiera sygnału. Powinna migać zielona. Nie bardzo wiem jakim sposobem masz prawidłowe RSSI i napięcie. Źródło dla vario to raczej VSpd niż dTE, ale wskazania wysokości powinieneś mieć tak czy inaczej. Kiedyś pomyliłem S-BUS z S.PORT - sprawdź także i to.
  14. mgd4-2

    ALULA

    Profil tutaj znajdziesz: http://alain.zutter.free.fr/Ailes/salAZ/index.html
  15. mgd4-2

    DLG w Warszawie

    Próbuję nieudolnie stawiać swoje pierwsze kroki z DLG i chętnie podpatrzyłbym jak to robią inni. Wybieram się dzisiaj w okolicę Warszawy i może uda mi sie podjechać do Zielonek.
  16. Do klap podchodzę trochę tak jak pies do jeża. Nie miałem nigdy wcześniej modelu z klapami i nie do końca wiem jak ich używać. Najpierw zaprogramowałem wychylenie na 90 i około 45 stopni. Model reagował na takie wychylenie (to większe - 90stopni) takim jakby podskokiem w górę. Trochę się tego przestraszyłem, nie chciałem aby model zrobił mi coś takiego przy lądowaniu - nisko nad ziemią abym nie stracił nad nim kontroli. Zmniejszyłęm zatem wychylenia do około 30/60 stopni. Przy takich nie podskakuje, ale za to zauważam jakby pogorszenie stateczności poprzecznej, też jakby większą wrażliwośc na podmuchy wiatru. Znowu - boję się tego uzyć przy lądowaniu. Najchętniej wykorzystałbym klapy jako hamulec, bo model lubi latać, nie jest chętny do lądowania i czasem brakuje mi długości "lotniska". Próbowałem zrobić buterfly, ale przy wychyleniach klap i lotek przy których widać efekt hamowania, brakuje mi zakresu wychyleń lotek aby skutecznie wykorzytywać ich podstawową funkcję. Muszę jeszcze nieco zwiększyć zakres wychyleń lotek aby dalej próbować. Jak widać kombinuję strasznie, ale narazie z marnym efektem. Jedyne zastosowanie klap, którego z powodzeniem używam to w celu wysklepienia profilu przy lataniu w termice - razem z lotkami jakieś 2-3mm w dół.
  17. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Ponadto, niezależne ustawianie trymerów w fazach lotu może dotyczyć tylko niektórych z nich (trymerów znaczy się). Więc trymer SW może być oddzielnie, a pozostałe trymy wspólne dla wszystkich faz, o ile tak byłoby Ci wygodnie.
  18. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Niestety, tylko V8 xx -II będą współpracować. Napięcie zasilania może być wyższe niż 7.2V, o ile pamiętam to nawet do 15V (jest to napisane w ulotce, która jest dołączna do nadajnika. Nie wiem która to wersja B, ale jeśli zielona dioda ładowania miga po dołączeniu ładowarki, to jest to, jak dotychczas ostatnia, wersja aparatury, która potrafi ładować akumulator 2200mAh. Zmienne globalne mogą zastępować stałe wartości w mikserach, konfiguracji drążków itp. Zamiast np. ustawiać expo na 30% można użyć w tym miejscu zmiennej globalnej, której wartość będzie się różnić w różnych fazach lotu albo będzie możliwa do zmodyfikowania np. pokrętłem.
  19. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Dwie linijki dla jednego drazka, obie z expo a ínna czulosc.
  20. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Migająca dioda to cecha tego nowszego power switch'a.
  21. Poleciał! Wykorzystując bezwietrzną godziną przed zachodem słońca oblatałem dzisiaj mojego Mosquito. Najpierw dwa rzuty bez napędu, drobna korekta trymerem lotek i w górę. Bardzo przyjemnie mi się latało, model lata majestatycznie i nie bardzo chce lądować. Ma lekką tendencję do pochylania się w lewą stronę, pewnie coś zrobiłem krzywo, skompensowałem to lotkami, ale będę musiał sie temu przyjrzeć przy nastepnych lotach. Film dość kiepski, byłem na "lotnisku" sam, no ale bez tego oblot się nie liczy. http://youtu.be/3FecVUZKrbk Waży do lotu (z akumulatorem 3S 2200mAh) około 1300g. Wyposażyłem go w silnik Emax GT2820/07 ze śmigłem skłądanym 12x6, w skrzydłach serwa CS239MG, CS939 do SW i SK. Nie było problemów z wyważeniem, pakiet, mniej więcej po środku przedniej cześci kadłuba, gdybym chciał nieco zmienic połóżenie ŚĆ to mogę go przesunąć do przodu albo do tyłu o parę centymetrów. Latałem nieco ponad 30 minut, w tym około 11minut z napędem.
  22. Kleiłem głównie przy pomocy Pattex Wood Express. W niektórych miejscach też CA, ale tego kleju staram się unikać.
  23. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Sytuację problemów z zasilaniem mogłem zaobserowować wczoraj na stole - sprawdzałem serwa do lotek do nowego modelu. Podłączyłem do odbiornika X8R, zasiliłem z regulowanego zasilacza ograniczającego prąd do około 1A - trochę za mało jak dla tych dwu średniej wielkości serw (CS 239). Przy szybkim ruchu dźwignią, co powodowało ruch obu serw, napięcie mocno spadało, więc wiem jak zachowuje się wtedy X8R i nadajnik. Łączność przerywała się na około 1 do 3 sekund traciłem kontrolę nad serwami, w odbiorniku zaczynała migać czerwona dioda. Nadajnik mówił "telemetry lost" ale nie zawsze, przy tych krótszych (1s) zanikach najwyraźniej nie zdążył - nie było żadnego komunikatu. Odbiornik "pada" przy napięciu zasilającym około 2.5V. Aha, no i jak jest "telemetry lost" to już nie będzie komunikatu o RSSI.
  24. mgd4-2

    FrSky TARANIS

    Jako że również używam tego radia, pilnie śledzę dyskusję i próbuję sobie uporządkować w głowie wszystkie fakty, mam pytanie do Piotra. Jaki to był komunikat o braku łączności? "telemetry lost" czy "RSSI's gone low" (critical).? A może ten trzeci, którego nigdy nie słyszałem, więc nie wiem dokładnie jak brzmi - dotyczący problemów z anteną nadajnika. EDIT: A może masz log z feralnego lotu, z niego tęż warto by spróbować się czegoś dowiedzieć?
  25. Korzystając z kilku dni wolnych trochę popracowałem przy moim modelu. Aktualny stan taki jak na zdjęciu, ponadto okleiłem centropłat. Waży 191g, każde ucho po 100g - bez osprzętu - na razie nie ma żadnych kabelków ani tym bardziej serw.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.