Skocz do zawartości

Padnięty BEC w regulatorze


TeBe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Taka historia, może komuś się przyda. 

Od 2 tygodni przymierzałem się do ulotnienia mojego Bird of Time. Każda wizyta na lotnisku kończyła się zwinięciem modelu, bo ciągle coś było nie tak. A to serwa wariowały, a to zasięg znienacka padał. 

W końcu okazało się, że dupa ze mnie jest, spojrzałem na telemetrię na apce i zobaczyłem napięcie na odbiorniku 4,2V !!!

Okazało się, że regulator daje bez ruszania serwami 4,5V, najmniejszy ruch serwem powoduje spadek napięcia BEC do 4,2V.

Po wymianie regulatora (dziś) okazałoł się, że napięcie jest 5V , spada przy użyciu wszystkich 4 serw do 4,9V. Próby zasięgu przeprowadzone ulicznie wykazały brak problemów ;-)

Jutro oblot.

Warto czasem spojrzeć na telemetrię, a jeśli jej nie ma, to sprawdzić miernikiem napięcie z BECa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, a w Twoim nadajniku nie można ustawić sygnalizacji dźwiękowej spadku napięcia zasilania odbiornika ?

 

Można. Ale trzeba było raz wpaść w taki kanał, aby odkryć tę funkcję. Kto jest bez winy, niech rzuci kamieniem,..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

sorry że się wtrącam ale mam podobny problem po ok. 2-3min spokojnego lotu pionierem na aparaturze tgy 9xr i odbiorniku frsky ok 30-40m ode mnie model nagle przestaje reagować i zaczynają serwa wariować po kilku sek. wszystko wraca do normy no ale oczywiście model już dzibem ryje glebę. Czy to może być spowodowane uwaleniem bec-a dodam że kupiłem jakiś chiński regiel 30a bec3a taki zółty i po tej akcji jest strasznie gorący

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz spietych razem wyjsc zasilania BECa i regla? Jak BEC sie przegrzeje, obniza napiecie, zeby zredukowac moc strat. Powinienies odpiac wyjscie zasilania od regla, to moze byc przyczyna. Przepraszam za brak polskich znakow, ale nie mam mozliwosci zainstalowania polskiego ukladu klawiatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam, zrozumiałem ,że masz osobno BECa. Czyli w sumie nie wiadomo, czy grzeje się BEC, czy końcówki mocy regulatora, chyba, że idzie wyczuć przez koszulkę termokurczliwą. Pomachaj na ziemi serwami przez parę minut z wyłączonym silnikiem, sprawdź temperaturę regla, jak ok, to nie ruszając serwami uruchom silnik w unieruchomionym modelu tak, żeby nie odleciał i będziesz wiedział co się grzeje. Przy pionierze to 1A BEC powinien ogarnąć sprawę. Jeśli stabilizator w BECu jest liniowy (pewnie nie ) to wymiana jest szybka prosta i opłacalna. W innych przypadkach regulator do śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz drogi są dwie, uszkodzone lub pracujące z dużymi oporami któreś serwo (załamany bowden, kropla kleju na ośce itp) lub uszkodzony BEC w reglu. 

Przy uszkodzonym BECu znowu masz dwie drogi, jest na gwarancji i oddajesz, nie jest na gwarancji, rozcinasz koszulkę i wrzucasz na forum zdjęcia obu stron płytki.

Wylutowanie stabbilizatora wymaga pewnej wprawy w pracy lutownicą, takie elementy z reguły wyjmuję na dwie lutownice, przeszkodą może być też kiepskiej jakości laminat i cyna bezołowiowa, ale na to drugie jest sposób.

Zmierz napięcie na wyjściu z regulatora i podaj wartość.

Pozdrawiam, Piotrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regiel przyszedł z chin wiec z gwarancją kiepsko ale dziwi mnie to ze po chwili zaczyna swirowac a teraz wlozylem reg. 10a większy i jest spokój ale tez jest mocno gorący wiec wydaje mi się ze po prostu regiel jest za słaby pod ten silnik

Zresztą mam kolegę elektronika wiec mu jutro go do roboty wezme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.