Skocz do zawartości

Arduino dla nastolatka


bart07

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Dzieciakom moim (12 lat) wydaje się, że interesuje ich robotyka. Zastanawiam się nad zaopatrzeniem ich w zestaw arduino. Nie wiem na ten temat nic. Czy jest to sensowne działanie i co taki zestaw powinien zawierać? Z jakimi to się wiąże kosztami?

 

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie wykorzystać w pełni możliwości arduino to trzeba będzie się przygotować nie tylko na elektronikę ale także podstawy programowania.

Na szczęście w necie jest mnóstwo przykładów.

 

Jak pobawią się starterem to potem polecam http://www.aliexpress.com/item/Multi-Functional-4WD-Robot-Car-Chassis-Kits-UNO-R3-170-point-Mini-breadboard-For-Robot-Car/32301757126.html

 

Mi się osobiście arduino przydało ostatnio do programowania i konfiguracji minimOSD dla 450tki (zaoszczędzone pare zł na kabelku) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw który ci wkleiłem sam zamawiałem i było wszystko co jest potrzebne do złożenia i uruchomienia tego.

Oczywiście nie dodają programu który trzeba samemu napisać ale chyba właśnie o to chodzi żeby się pouczyc i trochę namęczyć :)

Fajne jest to że każdy sobie może zaprogramować to wg siebie i każdy taki "robot" ma swoja własną duszę.

 

Ja sobie dokupiłem jeszcze bluetooth do sterowania tego aplikacją z tabletu.

 

Bardzo dobrze arduino współpracuje z pakietami Li-Po (nie należy przekraczać zakresu 6-20V a zalecane jest 7-12V), wręcz wskazane jest ich używanie gdy mamy do czynienia z servo i silnikami.

Akurat w tym zestawie Arduino zasila się poprzez moduł sterowania silnikami a on przyjmuje dużo większe zakresy więc można podpinać nawet 4S bez problemu)

 

 

Jak będę miał chwilkę po pracy to mogę wkleić filmik jak to działa po złożeniu i zaprogramowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Na początek dostaną coś działającego. Później będą przebudowywać.

 

Jakie ma czujniki?

 

Czy to jest to samo: http://www.banggood.com/Multifunction-Bluetooth-Controlled-Robot-Smart-Car-Kits-For-Arduino-p-906628.html

 

W opisie jest wymieniony moduł BT... Z BG kupuję, z AE jeszcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej wersji tylko odległości (ultrasoniczny) ale on w zupełności starczy do takiej zabawy.

 

Potem można dokupić zestaw czujników. jak wpiszesz "Sensor module pack" to wyskoczy ci tam od groma tego.

 

O ile sensory temperatury ,wilgotności, światła działają dość fajnie to reszta sensorów to raczej dla nauki i zabawy.

Ja zamontowałem u siebie w robocie prawie każdy sensor i potem i tak zostałem przy zwykłym sensorze ultrasonicznym.

Na przykład taki sensor wykrywania przeszkód na podczerwień działa ok jak masz wieczór albo zasłonięty pokój, wystarczy światło słoneczne albo pilot z telewizora i robot głupieje.

 

Polecam dokupić bluetooth , fajny bajer, duży zasięg i można kontrolować swoje "zabawki" z odległości.

 

Tak dla ciekawostki to sensor ultrasoniczny oraz bluetooth można wykorzystać w APM do zabawek latających (qadrocopter, samolot itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kupienie kilku (2-3) plytek, jak najtaniej z Chin w wersji z procesorem DIP w podstawce.

Dzieci jak to dzieci, mieszaja kabelkami, beda sie mylic, na poczatek zle konfigurowac porty IO, wyjscie zamiast wejscia, zwarcia etc. etc. 

Szybko wiec wysadza procek w powietrze, wtedy kupujesz nastepny za 6zl , wymieniasz i dalej jest zabawa. Zrozumienie elektronikmi troche trwa.

Czujniki, wyswietlacze i plytki proponuje dokupowac w miare potrzeb, tak samo z serwami, silniczkami i chassis dla ewentualnego robota .

I nie naciskac dzieci typu - siadaj i programuj, niech bawia sie bez Twojego nadzoru i zupelnie swobodnie, niech ucza sie na wlasnych bledach, nawet jak maja cos zjarac :) . Jak beda chcialy sie o cos zapytac to napewno sie zapytaja, generalnie lubia same cos robic a na koniec przyjsc i sie pochwalic- patrz tata co zrobilem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Myślę, że ostatecznie będzie tak jak piszesz. Natomiast na początek zamówiłem takiego kita. Będzie od razu coś co uruchomią (uruchomimy). A, że później wysadzą w powietrze to trudno. Do ich modeli też trzeba dokupić co nieco po prawie każdej jeździe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.