Skocz do zawartości

zdalne (z kabla) sterowanie serwem


razor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

mam prosty projekt, chce zdalnie (moze byc guzik/przelacznik na koncu kabla), sterowac serwem, ktore zaleznie od pstryczka ma sie obrocic do wczesniej zadanego miejsca.

wiec pomyslalem ze moge to zrobic na

 

-bardzo maly mikrokontroler AVR (cos jak arduino nano tylko mniejsze, napisac program w c/c++ potrafie

http://botland.com.pl/arduino-moduly-glowne/2292-a-star-32u4-micro.html

-serwo modelarskie (jakies sobie tam dobiore)

-zasilanie, niech bedzie pakiet LiPo  (plytka mikrokontrolera powyzej akceptuje napiecie 5-15V)

-zasilanie serwa - wystarczy jeden regulator 7806 lub 7805 ?

 

czy to wszystko razem zadziala ? na co zwrocic jeszcze uwage ?

 

 

z dodatkowych rzeczy, przydalaby sie detekcja stanu pakietu 'sprawdzanie napiecia' - tu jakis prosty uklad by sie przydal, mikrokontroler ma kilka wejsc analogowych i wtedy zaleznie od stanu, miganie LEDem (to juz kwestia programu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilania - czy wystarczy 7805 to zależy od mocy serwa jakiego chcesz użyć. Jeżeli ma to być niewielkie serwo i nie potrzeba wielkich sił to wystarczy 1 cela i możesz wyeliminować w ogóle stabilizator zewnętrzny. 

Na pozostałe pytania sam sobie odpowiedziałeś. Program na AVR to kilka linii programu - jak dla mnie zaprzęgnięcie do tego celu całego arduino to trochę przerost formy nad treścią... choć muszę przyznać, że pewnie do jednostkowego projektu pewnie także bym go wykorzystał :)

Pomiar napięcia i odpowiednia kontrola to kolejne kilka linijek, parę minut pisania, kilka kabelków i jest działający układ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna wersje, mala, mozna by zrobic na dedykowanej plytce itp.

z jednej celi boje sie ze serwo za slabo zadziala. potrzeba na nim z .5kg/cm (tak zakladam, ale 1kg/cm byloby bezpieczniej), serwo bedzie w uzyciu (zmiana pozycji - 100-200ms), jedynie kilkaset razy w ciagu kilku godzin, wiec regulator .5-1A bez radiatora raczej starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym użył choćby takiego testera do serw 

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14774__HobbyKing_8482_Servo_Tester.html

 

Równolegle do potencjometru dołączałbym za pomocą mikrowyłącznika  odpowiednio dobrany  rezystor.

Proste i z możliwością regulacji położeń serwa, bez potrzeby pisania kodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nano mam i uzyje, moze tylko do prototypowania, a moze finalnie, albo cos podobnego,.  w kazdym razie rozumiem ze nie brakuje mi zadnych elementow w tej ukladance ?

(rownie dobrze moglbym zaprojektowac jeszcze mniejsza swoja plytke pod jakis Tiny  AVR, byloby taniej i mniejsze, ale za duzo zachodu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.