Skocz do zawartości

pytanie o kwarce?


modelpiotrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

mam pytanie odnośnie zastosowania kwarców

mam aparaturę Futaba F-14 trochę wiekowa ale ja nie narzekam:-)

standartowy odbiornik do niej bodajze 8 kanalow

teraz dokupiłem sobie odbiorni mini REX 5 MPD

i teraz pytanie czy moge zastosowac moje dotychczas uzywane kwarce do tego odbiornika?

chodzi mi oto czy z mojego odbiornika futabowskiego moge wyjąc kwarc odbiorczy wlozyc go do REXa?

kolega twierdzi ze mogą wystapic zakłócenia

sam juz nie wiem

w latach 80 kupowaliśmy odbiorniki samoróbki od p.Otki i nie bylo problemów komplet kwarcy obojetnie jakiej firmy i chodziło na cacy wiem ze lataliśmy wtedy na żółtych Webrach:-) i były to AMki

prosze doradzcie mi cos bo juz zgłupiałem

dla mnie komplet kwarcy to komplet kwarcy i basta

 

pozdrawiam

 

Piotr Szymański

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mozesz wsadzic do obiornika obojetnie jakiej firmy kwarc. ( Do nadajnika MUSI byc firmowy) . Ale lepiej chyba kupic kwarc jeti - w nastiku sa chyba za 22.90 zl :D - http://nastik.pl/kwarc-odbiorczy-jeti-model-35mhz-p-227.html .

Bedziesz mial komfort psychiczny :D

Ja na takich latam i jestem zadowolony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpędzajcie się za bardzo :D

 

Popierwsze złota zasada :) jaka firma taki kwarc :D

 

Czy to odbiornik czy nadajnik, czyli do rexa kwarc JETI, al eHickowy będzie pasował :) Dodam jako ciekawostke ż eHicek pasuje prawie do wszystkeigo natomiast miałem osobiści enieprzyjemną sytuacje wkładając do Hicka kwarc Graupnera :D

 

Z futabą moze być podobnie mi na 30m starczyło zasięgu dalej klapa:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm powoli powoli:-)

sugerujesz do nadajnika kwarc Futaby a do Rexa Jeti?

mi sie wydaje że kwarce sa w kompletach a nie osobno?

kanał mam 56 kwarce na 40mHz

Nie jest problemem kupić nowe kwarce ale czy dostanę osobno kwarc do Rexa o takich samych parametrach jak mam Futabowski do nadajnika??

 

pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek właśnie dobrz zaczołeś kombinować :D

 

czy dostanę osobno kwarc do Rexa o takich samych parametrach jak mam Futabowski do nadajnika??

 

O takich samych parametrach nei dostaniesz ale na ten sam kanałe TAK !!

 

łącznikiem między nadajnikiem a odbiornikiem jest fala radiowa o odpowiedniej częstotliwości !!

 

kazdy producent moze zrobić sobei dowolny rodzaj przemiany powielania i dzielania częstotliwości generatora kwarcowego ( kwarcu) ale ewfelt końcowy jest taki że nadajnik czy odbiornik musi być przystosowany do danego kanału. i to ten numer kanału jest najważnejszy !! a nie producent radia czy odbiornika.

 

Prosty przykład załużmy że:

 

częstotliwość kanału to 40kHz

 

nadajnik ma dzielnik równy 2 czyli kwarc musi generować 80kHz, ten sam producent zastosował ten sam dizelnik w odbiornikach i kwarce do odbiornika tez mają 80kHz.

Ale inny producent zastosował dizelnik 3 i jego odbiornik wymaga generatora 120kHz. :)

 

Kapujesz o co chodzi ?? Przypuszczam że Graupner i Hocek mają różne kwarce ale bardoz zbliżone dlatego na 30m mi dziąłło dalej porażka,z futabą moze być podobnie :D

 

A co do pojedyńczych sztuk kwarcy to dziwne ze ktoś sprzedaje je TYLKO w kompletach w dobrych sklepach dostaniesz pojedyńcze sztuki :) Polecam http://NASTIK.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff Motyl wielkie dzięki za info bardzo wyczerpujące:-)

dzisiaj zamowię jeszcze w nastiku kwarc odbiorczy do Rexa na 56 kanał

może byc z hiteca czy kupic z jeti?

chyba lepiej z jeti czy probować z Hiteckiem?

pooglądalem sobie filmik z latania Futurionem i tak się napaliłem na latanko takim modelem ehhhh

Mam depronową Extrę 300 ale ona jest stanowczo za szybka do hali

na podworku smiga jak prawdziwa:-)))) ale obawiam się że w hali latałbym po ścianach hehehehe

tak że Extra idzie na ściane a zabieram się za jakiegoś dwupłata

zresztą odbiornik kupiłem z myslą o szybowcu który juz do mnie idzie od naszego kolegi Ertmana :-)

 

pozdrawiam i dziękuję za info wszystkim!!!!! uchroniło mnie to od małej gleby :-)

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja dopne tu mój dylemacik.

 

Mam aparaturę Sanwa VG6000 i z powodzeniem używam mieszanych kwarców sanwa-nadawczy jeti-odbiorczy pojedynczej przemiany. Ale mam tez jeden odbiornik Hitec'a podwójnej przemiany i do niego zmuszony jestem używać pożyczonego kompletu kwarcy Hitec (podwójna przemiana) inny kanał kompletów uniemożliwia mi przeprowadzenie próby stąd moje pytanie:

 

Wiem że tzw. podwójna przemiana występuje tylko w kwarcach odbiorczych więc czy zestaw sanwa-nadawczy odbiorczy-hitec podwójna przemiana będą ze sobą dobrze pracować? Używał ktoś już takiego zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, to kiedyś ustalilismy wspólnie, że tylko do odbiorników musimy stosować kwarce do nich dedykowane.

Co nie znaczy, że koniecznie firmowe.

 

 

Wiem że tzw. podwójna przemiana występuje tylko w kwarcach odbiorczych więc czy zestaw sanwa-nadawczy odbiorczy-hitec podwójna przemiana będą ze sobą dobrze pracować? Używał ktoś już takiego zestawu?

Stosowałem kwarce najróżniejszych firm i żonglowałem nimi.

Miałem takie szczęście, że wszystkie działały na odbiornikach Hitec, Rex, Blue Arrow.

Nadajniki to były Hitec i MPX.

Teraz wymieniłem nadajniki na inne MPXy (już bez kwarców), a w odbiornikach siedzą różne kwarce i wszystko działa.

Myśle, że w Twoim przypadku nie ma żadnej wątpliwosci- będzie działać.

 

PS Chyba jako jeden z niewielu modelarzy mam tak dużo kwarców.

Jest to wynik swego rodzaju głupoty-chciałem mieć w każdym modelu inny kanał, żeby móc latać dwoma dowolnie wybranymi modelami jednocześnie (z synem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeti działa chyba ze wszystkim :)

 

Sam w rexie stosowałem HICKi i JETI było OK, Graupner niestety tam nie wejdzie, Al egraupner w nadajniku HICKA odpada :(

 

W odbiorniku Graupnera stosowałem zarówno kwarc Graupnera, Jeti i Hicka i było OK :D

 

Wiem że z MPX odbiornikami sa różna cuda, Futaby nie testowałem i nie chce gwarantować, ale przedstawiłęm ż emoże być źle, al ewcale tak być nei musi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, szkoda zachodu z zakupami tak malutkich rzeczy za pomocą poczty!

Wsiadaj w auto i do Ostrawy. Nie pożałujesz, a kwarce kosztują ok 120 koron. Chyba, że znasz już to miejsce???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację do Ostravy na ulicę Chopina i po sprawie:-)

trochę brak czasu ale myslę że w tym tygodniu podskoczę

A tak jeszcze przy okazji spytam z czego polutowac pakiet do takiego odbiornika i zarazem do szybowca DLG? w sumie bedzie na cztery serwa

dwa HS-55 i dwa conrady mini

tak myslalem zeby go polutowac z czterech akku AAA tylko o jakiej pojemności?

a moze cos innego?

 

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek ja jak robie pakeit to najpierw sprawdzam ołowiem ile będ epotrzebował masy :D i do tego dobieram pojemność pakietu, bo można kupic lekki i małe aku w pakiecie wazące 60g i włądować jeszcze 40g ołowiu, a można i kupic pakeit o 2x większej pojemności ważący 100g i cieszyć sie 2x dłuższym czasem na loty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Motyl ale to szybowiec DLG czyli na masie mi bardzo zalezy ale zarazem najważniejsze są gabaryty akku poprostu chodzi mi oto żeby mi ten pakiet spokojnie wszedł do kadłuba.Pytanie tez dotyczy jakie akku do tego pakietu zastosowac czy Kany AAA widziałem takowe bodajze na stronie Riku

czy szukać AAA Sony? lub jakies inne?

Kadłub jest made in Ertman:-)

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szczepanie. SZTUKA do odbiornika na pojedynczą przemianę 140 koron (właśnie odgrzebałem paragon). Akutrat Piotr i ja mamy 20 minut jazdy do Ostrawy stąd koszty przejazdu dla nas są porównywalne z przesyłką ( kosztuje mnie to 3 litry LPG). A przecież nikt z nas nie jedzie po sam kwarc!!!.

Nawiasem mówiąc kwarce z Hradec Kralove mają doskonałą opinię i z tego co słyszałem w kilku źródłach ( informacja jest ZASŁYSZANA !!!) od dystrybutorów sprzętu - robią tam także kwarce z wybitą literka G ( można się domyślać dla jakiego producenta aparatur).

Do mojego małego odbiornica Hiteca używam kwarc Jeti ( oryginalny kosztuje sporo więcej) i nie mam najmniejszych obaw, bo testy wykonałem dość surowo.

 

Piotrze będę Cię przekonywał do tego co poprzednio - wybór jest ogromny, a właściciel chetny nie tylko do wskazania dobrego towaru ( nie jest to jakieś naciąganie typu "kup Polaku to co drogie") i nawet sprowadzenia odpowiednich dla Ciebie akumulatorów.

A może przy okazji spotkamy się i poznamy, bo prawie za każdym razem spotykam tam kogoś ze znajomych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian przekonywać mnie do tego sklepu nie musisz znam go doskonale:-)

I tak myslę że mamy sporo wspólnych znajomych hahaha

Nie wiem czy czasami nie zaglądasz na nasze zawody na Lubomii w magnesach?

A nasze "lotnisko"mamy w Raciborzu nad Odrą i na pewno je znasz jak i ludzi tam latajacych

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.