Skocz do zawartości

FPV - jak zacząć


marijuz2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Chciałbym zacząć przygodę z FPV, ale mam kilka pytań

 

1. Czy FPV stosuje się przy spaliniakach? Mam spory TravelAir z silnikiem ASP 52. Mam na  nim kamerkę z pamięcią flash, ale występują na niej spore drgania. Czy da się je zamortyzować?

2. Czy to jest wygodne? Mam na myśli to czy faktycznie wykonywanie poszczególnych manewrów z widokiem z pierwszej osoby jest łatwiejsze niż przy widoku trzeciej osoby? Bo nie oszukujmy się, patrząc na model z ziemi ciężko jest wykonać niektóre manewry, czasem ciężko jest nawet stwierdzić w jakiej orientacji do nas jest model.

3. Czy jest sens latać FPV na małych odległościach? Mam aparatuję od HobbyKing o raczej słabym zasięgu, a FPV chciałbym używać dla powiększenia frajdy z lotu i no łatwiejszego wykonywania rozmaitych akrobacji.

4. Czy przyrządy w postaci różnorakich OSD są na tyle precyzyjne, że można im zaufać w czasie lotu bez widoku ziemi (mam na myśli np lot pionowo w górę)

5. Czy polecacie jakieś fajne zestawy do FPV z ebay.com? Tam są chyba najtańsze?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spaliniakach FPV stosuje się rzadko, ze względu na wibracje i uciążliwość napędu (gaśnięcie silnika choćby) , możliwości napędów elektrycznych są tak duże że trzeba naprawdę lubić spaliniaki albo mieć jakieś niszowe zastosowanie (loty na naprawdę wielkie odległości - ale to niezgodne z przepisami w przestrzeni G).  Elektryczne są o wiele tańsze i wygodniejsze w większości zastosowań. Także łatwiejsze do naprawy w razie katastrofy, i bezpieczniejsze gdy się wymkną spod kontroli.

 

Czy FPV jest łatwiejsze niż patrzenie bezpośrednio? Zasięg wzroku jest mocno ograniczony, są przeszkody, FPV daje tu nowe możliwości.

 

Precyzja OSD zależy nie tyle od OSD jako takiego (choć warto kupić graficzne a nie tekstowe) a od czujników i konfiguracji - częstotliwości odświeżania, dokładności, itd. Raczej nie są one robione z myślą o akrobacji jako głównym zastosowaniu, ale podstawowe przyrządy będą dość dokładne, zwłaszcza barometr i akcelerometry. Najgorzej jest z pomiarem prędkości powietrznej, tu czujniki są ale niezbyt dokładne z powodu względnie niedużych prędkości lotu. Co ciekawe, w większości OSD nie ma "kulki", przynajmniej nie standardowo, a powinno dać się zrobić.

 

Sens latania FPV na małych odległościach - trenowanie przed większymi odległościami? Bardziej precyzyjny pilotaż? Lot w pełni "na przyrządy"? Nowe doznania i umiejętności? Trzeba zdefiniować małe odległości, ale np loty do kilometra w linii wzroku są ciekawe - ciągle widzimy czy nie ma "pełnowymiarowych" statków powietrznych, a naszego już nie widać.

 

Zestaw FPV najlepiej złożyć sobie samemu kupując osobno elementy. Nadajnik i odbiornik video, anteny, OSD, kontroler lotu też bardzo przydatny itd. Ebay jak najbardziej, ale patrząc też na banggood, goodluckbuy, hobbyking niekiedy - bywają ciekawe promocje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 200mW polecieć można i 20km :)

https://www.youtube.com/watch?v=yUm3_e-Umhg

 

Z tą kamerką to bym był ostrożny, w miarę dobra CCD na przetworniku Sony jest ta http://www.banggood.com/700TVL-FPV-HD-Ultralight-Camera-With-2_1mm-Lens-NTSCPLA-For-FPV-RC-Multicopter-p-1000385.html taka podróba Sony Super Had i można pod nią podpiąć manipulator do własnych ustawień bo ma swoje OSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj od razu 600mW, np taki zestaw: http://www.aliexpress.com/item/2013-NEW-FPV-5-8G-600mW-32-Channel-Wireless-Audio-Video-A-V-Transmitting-Receiving-System/1239447535.html

 

W FPV lepiej mieć zapas , tym bardziej do samolotu gdzie nie da się tak jak w welowirnikowcach stanąć i poczekać aż sygnał "wróci".

 

Ja używałem 200mW i czasami poleciałem na 1,5km i było ok, a czasami i 500m i obraz się gubił na chwilkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 - napisaili Ci inni, wibracje itd. ale na upartego się da. Gaśnięcie silnika ogranicza do stożka dolotowego, a jeśli nie zniechęca Cię to do spaliny to warto od razu mieć dobre ubezpieczenie i sporo kasy na prawnika - zmiłuj nie będzie bo przepisy są jasne. W pewnej odległości od siebie, nisko nad ziemią stracisz też i możliwość kontroli modelu jak i obraz więc nie unikniesz ew. kolizji z kimś/czymś

Ad.2 To zależy od tego co i jak planuejsz.  Na pewno z FPV nie będzie Ci łatwiej wykonywać akrobacji - kwestia orientacji przestrzennej i nie tylko. Ale po odpowiednio długim treningu akrobacje mogą wychodzić lepiej i precyzyjniej, niemniej to wymaga sporo treningu i te pseudo-przyrządy w postaci OSD to można traktować jedynie w kategorii wysokości i prędkości, pamiętając że np. w locie nurkowym GPS wcale niekoniecznie musi odbierać sygnał z satelitów a wysokość modelu jedzie w dół czego nie musi być widać na wskazaniach. Bardziej bym zaufał w tym wypadku temu co widzę - czyli terenowi, niż wskazaniom na ekranie. I przy akrobacji warto się raczej na tym właśnie skupić, co pozwoli je wykonywać dobrze i wizualnie atrkacyjnie gdy poznasz model i jego zachowanie w locie oraz inne związane z tym rzeczy.

Ad.3 Na FPV można latać równie dobrze na małych odległościach jak i na większych oczywiście pamiętając że są przepisy - kilometr dystansu jest to rozsądną granicą której warto przestrzegać aby "nie robić wszystkim koło pióra" i wkrótce nie pozostały do wyboru jedynie symulatory

Ad.4 OSD nie są na tyle precyzyjne m.in. dlatego że jest to technika totalnie amatorska

 

Nadajnik 200 mW będzie ok ale raczej nie przy akrobacji i przy lotach do 1 km. Chwilowym zanikiem sygnału rzędu ułamek sekundy bym się nie przejmował - to się może zawsze zdarzyć. Moc rzędu 400...600 mW będzie odpowiednia z zapasem do takich odległości a nie ma takiej mocy dostępnej amatorsko której nie można zakłócić itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.