Jump to content

Cięcie balsy


Mucios

Recommended Posts

Witam.

 

Niedawno zainteresowałem sie modelarstwem. Znalazłem plany samolotu, kupiłem materiały i już troszkę zacząłem. Podczas pierwszych cięć balsy zauważyłem że nie jest to takie proste jak być powinno ;).

Widziałem kilka urządzeń do cięcia styropianu termicznie (drut który się rozgrzewał tak po prostu). I teraz moje pytanie:

Czy takie coś może zadziałać do cięcia balsy? Chodzi mi o deseczki do 5 mm myślę.

(o takie cóś mi chodzi http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8510)

 

A tak btw. pierwszy mój post. Witam wszystkich

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Guest slawekmod
http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=10&products_id=175 tu są fajne piłki do drewna.W balsie tnie się nimi bardzo dobrze a i sklejkę 3 mm dadzą radę przeciąć .Są okrągłe więc wycinanie skomplikowanych kształtów nie stanowi problemu.Używam tych piłek i mogę je polecić.Jeżeli kupowałbyś inne piłki to proponuje z drobnymi ząbkami, większe ząbki będą powodowały strzępienie i rozrywanie włókien balsowych.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja tam nie używam żadnych pił do drewna, w sklepach papierniczych do kupienia są takie nożyki do cięcia papieru - tną nie tylko kartki, ale depron, balsę i wszystko inne :D

 

w poznaniu kosztują 2zł a taka piła pewnie więcej (czytaj: oszczędność :jupi: )

Link to comment
Share on other sites

Może i tną, ale porównaj sobie krawędź balsy wyciętej piłka włośnicową do takiej wyciętej nożyczkami-krawędź jest zmiażdżona i nie nadaje sie do większości konstrukcji, poza tym grubszej balsy tak nie potniesz :wink: !

Link to comment
Share on other sites

"Ja tam nie używam żadnych pił do drewna, w sklepach papierniczych do kupienia są takie nożyki do cięcia papieru - tną nie tylko kartki, ale depron, balsę i wszystko inne

 

w poznaniu kosztują 2zł a taka piła pewnie więcej (czytaj: oszczędność ) "

 

A najchętniej palce 12-latków. :wink: jak utniesz kolego materiał na duży model to pogadamy

Link to comment
Share on other sites

A ja mam zamiar kupić wyrzynarkę i dorobić odpowiednie ostrze.będę miał idealne cięcia dzięki niej :wink: Zbuduje do niej odpowiedni stół i ostrze będzie sobie wystawać w blacie coś jak piła tarczowa :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem w czym problem. Ja całego (modyfikowanego-wkrotce cos o nim napisze) wicherka 25 wyciąłem ręcznie, głownie przy pomocy noży do tapet (lepszej jakości). Laubzegi używałem tylko do sklejki, do listewek brzeszczot do metali z drobnymi zabkami. I żyje. Po prostu w tym poscie wyczuwam lenistwo :D:P

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Wybacz kolego , ale jak bym miał wszystkie łuki i krzywizny w moich modelach wyciąć za pomocą noża to chyba bym jednak wogóle odpuścił wycinanie.Piłeczki włosowe mają ułatwiać pracę i zapewnić odpowiednią precyzję i dokładność podczas cięcia.Lenistwo??? Dobry żart.Spróbuj wyciąć jakiś skomplikowany element chociażby w twardej balsie 5 mm za pomocą nożyka.Powodzenia.Dobra piłka włosowa zapewni minimum szlifowania po cięciu a nożykiem poszarpiesz tylko balsę.Wiem wiem, nie znam się, wycinam modele dopiero kilka lat.

Link to comment
Share on other sites

slawekmod,

...w poprzek słojów używam laubzegi (i przy wycinaniu skomplikowanych kształtów) i tu zgadzam się z Tobą, ale przy cięciu wzdłuż nóż lepiej tnie i zostawia lepsze krawędzie - tak tnę np. listewki. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Karol, zgadzam się z Tobą w 100%.Listwy też produkuję za pomocą noża.Wzdłuż słojów nóż działa znakomicie.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Dobre dobre Szczepan :D Za cenę pilarki kupię sobie tyle listew różnego rodzaju że braknie mi życia żeby je wszystkie wykorzystać.Frezy około 0.8mm mam :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.