Skocz do zawartości

Prośba o plany modelu akrobacyjnego lub ESA do 1.2m


aethersis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pierwsze loty mam już za sobą (to mój pierwszy sezon) i po dwóch kretach Easystarem złapałem chyba bakcyla i potrafię już nim na tyle latać, żeby nie trzęsły się pode mną nogi oraz robić proste akrobacje, chociaż ten model średnio akurat się do nich nadaje. Mam także za sobą budowę pierwszego modelu z depronu - dość marnej, ale bardzo wdzięcznie latającej "makiety" AN-2, którą ukończyliśmy w 2 dni z kolegą. Strasznie spodobało mi się modelarstwo od strony konstrukcyjnej i chciałbym zbudować własny model z balsy, ale już nie trenerka, tylko model akrobacyjny, lub jakiegoś dolnopłata z II WŚ - np Zlin, Extra albo Spitfire o rozpiętości nie przekraczającej 1.2m ale też nie mniejszego niż 0.8m. Zasilanie modelu byłoby elektryczne. Za budowę wziąłbym się na spokojnie jesienią, ale mam pewien prosty problem - nie mogę nigdzie znaleźć planów takich modeli i nie bardzo wiem gdzie szukać. Bardzo mi także zależy na demontowanych skrzydłach - nie mam niestety zbyt wiele miejsca w mieszkaniu na trzymanie "floty". Zwracam się zatem do was z prośbą o takie plany oraz z prośbą o radę, czy warto w ogóle się na taki projekt na tym etapie porywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie balsa?  ciężko potem posklejać wióry...  jeśli pianka wchodzi w grę, to 

 

FT Spitfire - http://flitetest.com/articles/ft-spitfire-build ,  jak zdobędziesz piankę pokrytą papierem,  to jedyne drewno to na wręgę silnikową. Budowany na forum http://pfmrc.eu/index.php?/topic/40257-spitfire-depron-na-podstawie-plan%C3%B3w-z-flitetest/  .   

 

Pianka z papierem jest na ul Opolskiej  w Katowicach, sklep Matejko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmowane skrzydla w rozmiarze 1m to troche przerost formy nad trescia - bardzo urazowe jezeli zle zrobione. Zobacz na plany kombatow ACES 1:12 - tam skrzydla mocowane sa na gumy. Ale to celowe aby po kraksie nie odbudowywac calego modelu tylko wymienic/odbudowac skrzydla.

http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=7163

 

Tylko dwa ale: zaproponowany model jest pod balse - zeby zrobic go z pianki (depron, EPP) wystarczy zrobic go bez azurowan.

Dwa: modele ESA robione sa z EPP - ciezko sie tnie recznie, chyba ze odpowiednio przemyslisz konstrukcje i zrobisz np z plyty 6mm z profilem KFm. 

Jezeli modelu nie zrobisz z EPP to przygotuj sie na generalny remont/odbudowe przy powazniejszej kraksie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ta balsowa konstrukcja trochę mnie przerosła - bez konkretnej instrukcji montażu nie mam kompletnie doświadczenia żeby się za to zabrać. Na początek zrobię chyba samemu model z FliteTest - już wcześniej miałem go na oku i chyba finalnie się do niego przekonałem. Jedyne moje wątpliwości budzi ten cały "Power Pod" który wsuwa się w model. Moim zdaniem za duże ryzyko że to wszystko wyleci i przepadnie, a na dodatek będzie wprowadzać niepotrzebne drgania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co sie bac Powepoda. Wsuwasz go na wcisk. Jak zwazysz sobie elementy to okaze sie ze powerpod to ponad polowa masy - wiec daleko nie poleci. Skoro stery masz na tasme to dlaczego bac sie powepoda zabezpieczonego wykalaczkami. Flitetest ma dobre i sprawdzone konstrukcje - w tym tez rozwiazania konstrukcyjne i patnety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.