Jump to content

Materiał przekładkowy w kompozytach


Michal3013
 Share

Recommended Posts

W laminatach, czy kompozytach? ;)

 

Jeśli chodzi o kompozyty to święta trójca: balsa, herex, rohacel. Przy pewnej dozie inwencji twórczej jeszcze od biedy coremat.

 

Jaka maksymalna cięciwa skrzydła? Jedną ze sprawdzających się reguł przy doborze przekładki jest zasada 1/100 cięciwy.

Na przykład ja w konstrukcjach o podobnej rozpiętości stosuję w skrzydle (cięciwa 350mm) i w kadłubie herex 70.55 grubości 3mm, a w stateczniku poziomym (cięciwa 250mm) 2mm.

Link to comment
Share on other sites

Witam,jakie stosujecie materiały przekładkowe w produkcji laminatów?

Tak ogólnie.

W moim przypadku to zawsze wiąże się z budżetem... Bo niestety Rohacell jest dość drogi ,ale według mnie bardzo dobry, jest odporniejszy na wyższe temperatury niż materiały PVC inna jest też wielkość komórki. Trzeba jednak pamiętać, że ma on mniejszą elastyczność niż materiały typu Airex, Herex. Jeśli chodzi o balsę to trzeba ją selekcjonować ,nie zawsze jest taka możliwość.

 

Jedną ze sprawdzających się reguł przy doborze przekładki jest zasada 1/100 cięciwy.

 

Gdzie się sprawdza? Ja wykonuję skrzydła typu delta o niewielkim wydłużeniu i cięciwie ok 1200mm...

Link to comment
Share on other sites

W klasycznych układach o wydłużeniu do... powiedzmy 20-tu. Jako pierwsze przybliżenie oczywiście. Jakby wniknąć głębiej oczywiście zaczynają się schody z dopuszczalnymi naprężeniami, obciążeniami eksploatacyjnymi, technologicznością, kosztami, dostępnością materiału itd. Jak w całym lotnictwie zresztą... Ale dzięki temu to hobby jest tak ciekawe ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam,jakie stosujecie materiały przekładkowe w produkcji laminatów? Model o rozpiętości 2,6m i nie wiem jaki materiał użyć na kadłub, a jaki na skrzydło. Pozdrawiam

Koledzy juz napisali ale wspomne ponownie- nie znam przeznaczenia twojego modelu waga/predkosc przy 2.6 metrach rozpietosci mimo wszystko powinno to byc 2/3 mm airex/herex. Rohacell jest swietna pianka na przekladke ale ma jedna wazna wade-jest bardzo sztywna i nie chce sie ukladac w formie na wiekszych krzywiznach.

Ja osobiscie uwielbiam airex 1.2 mm ze wzgledu na jego elastycznosc. Reszte dorabiam zrbrojeniem. Finalnie mam zawsze swietna elastyczna pianke ze szklem/weglem  w zaleznosci od potrzeby.

Nigdy nie uzylem pianki 3 mm w tak malym modelu.

Zbrojenie takiej pianki to minimum 48 gram na strone ale 100 gram szkla na strone jest zupelnie lekkim mocnym i dobrym przelicznikiem nawet w przypadku modeli jet.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.