Skocz do zawartości

Jak naprawić zwichrowany kadłub modelu ARF


Leda_g

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

Wymieniam ostatnio mój park lotniczy i trafiłem na model ze skręconym kadłubem

(zestawu ARF Kitman 3D model ARF )

Kadłub jest skręcony (od spływu skrzydła do ogona -około 5stopni) i lekko wygięty, jest to klasyczna konstrukcja balsowo- sklejkowa z wręgami.

Mam pytanie czy przez naprężanie folii uda się choć trochę wyprostować, jeżeli tak to gdzie naprężać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanse masz na naciągnięcie folią :D

 

Robisz tak:

 

najpierw nagrzewasz i prostujesz stronę która ma się wydłużyć !! czyli jak chcesz skręcić w prawo to zaczynasz od lewej strony.

 

następnie robisz to samo z prawą stroną.

 

Próbe można poprawic kilka razy , pamiętaj że mocniejsze grzenia nic nie daje !! !! a jedynie folia może się przepalić !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo naprężanie folii w konkretnym miejscu może być kłopotliwe.

Jeżeli możesz skręcić/naprostować kadłub ręką (plus pomocnik :) ), to w takiej pozycji napręż folię na całym kadłubie opalarką na nowo.

Na pewno pomoże, jak nie "trafisz" z naprężeniem, ewentualnie popraw kolejny raz skręcając/zginając go mocniej - po naprężeniu folii może trochę sprężyście się odkształcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie próbowałem kadłub prostować i mam obawy że został źle sklejony.

Kadłub jest bardzo sztywny, każda większa próba przekręcenia wiąże się z trzaskami na klejeniach. Wieczorem będę miał trochę wiecej czasu to pobawię się nim dłużej.

Na teraz to nie widzę żadnych efektów mojego działania, no może poza zmniejszeniem sztywności kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Kadłub jest bardzo sztywny, każda większa próba przekręcenia wiąże się z trzaskami na klejeniach.

Właśnie dlatego napisałem o ile się uda. Kadłub niestety jest znacznie trudniej wyprostować niż inne elementy (skrzydło, stateczniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mirku według mnie mozesz naprawić kadłub w następujący sposób.

Zerwij poszycie kadłuba następnie zwilż kadłub wodą za pomocą gąbki i ustaw go w pozycji "właściwej" i pozostaw tak przez przez dzień lub dwa aż do wyschnięcia , następnie ponownie pokryj kadłub korygując ewentualne nierówności poszyciem. To powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że jeśli elementy balsowe zostały źle skrojone (nie bacząc na to jak idą włókna) to nie uda Ci się w żaden sposób tego wyprostować.

 

Cienkie drewniane listewki mają to do siebie, że kiedy zaczną się już skręcać to pies pogrzebany :/ Nie pomaga wtedy punktowe klejenie- drewno znajdzie sobie inny słaby punkt by się wykręcić.

Jeśli drewno nawilgło lub nie było dostatecznie suche to możliwe, że kiedy wyschnie całkowicie to skręci się jeszcze bardziej.

 

Rozumiem, że jeśli ten modelik to zestaw to otrzymałeś już go z grubsza złożonego? Nie Ty konstruowałeś kadłub?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poprawione

Dzięki pomocy Kamila (Kamil_RC), udało nam się wyprostować skręcenie kadłuba, pozostało jedynie nieznaczne skrzywienie boczne, lecz tego nie podjęliśmy się poprawiać. Model wygląda teraz całkiem poprawnie i myślę że wszystko się pokaże w locie.

Zapodaję zdjęcie modelu juz poprawionego

338c02d52396e83cm.jpg22b25ab542d31645m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę ciężko było ale udało sie naprawić. Jezeli chodzi o modelik to jak za te pieniądze to jest bardzo dobrze wykonany. Nie miał żadnych zmarszczek na folii i była bardzo dobrze położono. Jezeli chodzi o konstrukcje to ja bym miał lekkie zastrzeżenie do słabej konstrukcji lotek ale pyzatym to nic nie zauważyłem. Waga do lotu tak myślimy ze będzie ok 600-700g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.